Majestátne a slávnostné stĺpy v interiéri

Stĺp je stelesnením klasickej a starožitnej architektúry. Mnoho ľudí sa pýta, prečo stĺpy v interiéri ešte nestratili svoju popularitu, ale naopak, silne priťahujú architektov aj dizajnérov. Pokiaľ ide o historické interiéry, stĺpy slúžili výlučne na podporu. Dnes však hrajú hlavne čisto dekoratívnu úlohu. Aj keď sa v niektorých prípadoch stĺpce používajú na skrytie komunikácie, pretože predstavujú najlepší spôsob. A je lepšie použiť dvojité stĺpiky alebo v pároch v interiéri, t.j. v miestnosti môžu byť súčasne dva alebo tri páry, je možné aj viac, všetko závisí od plochy miestnosti.

Moderný interiérový dizajn so stĺpikom

V akom interiéri sa používajú stĺpce

Nie je ťažké uhádnuť, že stĺpy sa používajú v tých domoch, ktoré pripomínajú hrady a paláce a sú vyrobené v luxusnom kráľovskom štýle. Len tak budú stĺpy pôsobiť majestátne, slávnostne a hrdo a obydlie nadobudne obraz klasickej krásy. V moderných interiéroch sa však používajú aj stĺpy, pretože v súčasnosti existuje obrovská rozmanitosť vo výbere ich tvarov, veľkostí a materiálov..

Luxusné stĺpiky v klasickom štýle Klasický interiér obývačky s dvoma pármi stĺpov Dva páry drevených stĺpov v interiéri obývačky Ušľachtilý interiér s rámovými stĺpmi Veranda s vyrezávanými drevenými stĺpmi

Materiály na stĺpce

Uvažovalo sa o tradičných materiáloch, z ktorých boli stĺpy vyrobené, ako je betón, žula, mramor atď. Inými slovami, spoľahlivé a trvanlivé materiály. V súčasnej dobe sa už používa umelý upravený kameň a procesy tvorby sa vďaka rýchlemu vývoju technológií výrazne zlepšili..

Stĺpec z umelého kameňa

Mramorové stĺpy sa však stále úspešne používajú a predstavujú veľmi štýlový a módny prízvuk v interiéri, ako aj drevené stĺpy.

Návrh interiéru s dreveným stĺpikomLuxusný dizajn obývačky z dreva s drevenými stĺpmi

Len teraz majú stĺpce rôzne veľkosti, konfigurácie a funkčné účely. Vo všeobecnosti je materiál podľa odporúčaní dizajnérov určený štýlom a funkčným účelom miestnosti. Napríklad pre spálňu môžu byť vhodné stĺpiky z polyuretánovej peny, pre obývaciu izbu s balkónom a prístupom do druhého poschodia budete potrebovať odolnejší materiál, ako je betón alebo čadič, pretože v tomto prípade funkčný účel konštrukcie nie je len dekoratívny, ale slúži aj ako podpera na podporu hmotnosti balkóna, t.j. v tejto situácii sú stĺpy už súčasťou architektonického usporiadania budovy. A materiál na povrchovú úpravu je vybraný na základe dizajnu. Klasickému štýlu interiéru môže perfektne vyhovovať napríklad imitácia mramoru alebo len hladký povrch pokrytý farbou. Kamenný obklad je úžasný pre krajinu..

Funkčný účel stĺpcov

Okrem dekoratívnych funkcií môžu byť stĺpiky použité aj na iné účely. Napríklad na vizuálnu korekciu proporcií miestnosti. Tiež s ich pomocou môžete zamaskovať nosnú konštrukciu alebo nevzhľadné vyčnievajúce komunikačné štruktúry, to znamená napríklad všetky druhy potrubí, ktoré je nežiaduce chváliť. Stĺpec je v tomto prípade najlepší spôsob maskovania. Veľmi často sa používajú aj na zónovanie priestoru..

Stĺpcová kompozícia používaná na zónovanie miestnostiPriestor bol zónovaný kamennými stĺpmi

Existuje na to veľa techník, napríklad môžete krúžiť v jedálni so stĺpmi alebo použiť rad stĺpcov na usporiadanie vstupu do miestnosti týmto spôsobom.

Vstup je vyzdobený stĺpmiVstup do domu zdobia krásne hranaté stĺpy

alebo sála.

Luxusnú sálu zdobia stĺpy z umelého kameňa

A v prípadoch, keď je dizajn domu vykonávaný od nuly a na strop je umiestnené extrémne ťažké zaťaženie, môžu stĺpce, ako za starých čias, slúžiť ako značná podpora a prevziať časť hmotnosti. Sú tiež perfektne vhodné na vizuálne rozšírenie priestoru, pretože nie sú ničím iným ako zvislými čiarami, čo znamená, ako ukazuje zákon, vytiahnutie miestnosti nahor. Ak usporiadate tieto štíhle a elegantné stĺpy po obvode v rade, potom sa výška stropov v miestnosti výrazne zvýši. Pokiaľ ide o moderný interiér, pomocou falošných stĺpikov môžete uplatniť praktickosť a použiť ich, povedzme, ako skrinku, a ak umiestnite stĺpik k barovému pultu, môže byť úplne prispôsobený nádhernému mini baru..

Falošný stĺp používaný ako skrinkaStĺpy v bare je možné využiť ako minibarDizajn stĺpikovej lištyPôvodný dizajn modernej kuchyne so stĺpikom pri bare

A napriek tomu, v ktorých miestnostiach budú stĺpce vhodné?

Vzhľadom na rozmanitosť tvarov, textúr, veľkostí a farieb stĺpcov, ktoré sú dnes k dispozícii, budú vhodné takmer v každej miestnosti. Najbežnejšími možnosťami sú schody, klenuté chodníky, krby, balkóny, verandy.

Stĺpová výzdoba schodiska a chodby

Ak vyzdobíte interiér obývačky stĺpmi, musíte použiť páry, alebo ešte lepšie, celú kompozíciu týchto dekoratívnych prvkov..

Krásny interiér obývačky so spárovanými stĺpmiDvere z dvojice stĺpov slúžiacich na zónovanie obývačky a biliardovej miestnosti

Dizajn so stĺpmi navyše podlieha nielen klasickému štýlu interiéru, ale aj modernému. Napríklad moderné – hranaté stĺpiky budú v takom interiéri, ako aj v štýle high -tech vyzerať veľmi štýlovo. Stĺpy dodávajú miestnosti slávnosť a vznešenosť. Sú ako výkričníky, ktoré nemôžete ignorovať.

Moderný interiér so štvorcovými stĺpmi v uličkeHranaté stĺpiky sú kľúčom k štýlovému modernému interiéru

Ak ide o štúdiový apartmán, potom pomocou kolonády môžete dokonale oddeliť kuchyňu od jedálne.

Oddelenie kuchyne od jedálne s kolonádou

alebo chodba z obývačky.

Zloženie stĺpcov je vynikajúcim nástrojom na zónovanie chodby a obývačky

Na zónovanie miestnosti s veľkou plochou stačí použiť rôzne stĺpce s rôznymi povrchovými úpravami a tvarmi, ale zároveň s určitým zovšeobecnením a každý hosť, ktorý k vám príde, podvedome okamžite rozdelí priestor na samostatné zóny – to sú vlastnosti nášho vnímania. Hlavnou vecou je, že všetky prvky a súčasti interiéru musia byť navzájom organicky kombinované – to je základ každého interiéru so stĺpmi.