Luster do obývačky – centrálny svetelný prvok

Osvetlenie hrá jednu z kľúčových úloh pri návrhu priestoru. Vhodne zvolené svietidlá môžu v miestnosti vytvoriť útulnú a príjemnú atmosféru. Pre takú dôležitú miestnosť, ako je obývacia izba, kde je zvykom stretávať sa s rodinou alebo kampaňou, sa vyberajú osvetľovacie zariadenia so zvláštnou pozornosťou..

Farebné prevedenie

Obývacia izba je často plná rôznych funkcií – všetci členovia domácnosti sa tu stretávajú, aby diskutovali o minulom dni, sledovali televíziu alebo čítali knihu. Môže sa tu nachádzať aj domáca kancelária alebo študovňa, niekedy je obývacia izba kombinovaná s jedálňou alebo ihriskom. A ak je váš byt vyrobený vo forme štúdia, potom takmer všetky životné segmenty obydlia môžu byť umiestnené vo veľkej obývačke. A všetky tieto nuansy bude potrebné vziať do úvahy pri výbere centrálneho prvku osvetlenia miestnosti – lustre.

Luster do modernej obývačky

Bude dôležité nielen rozhodnúť o dizajne, veľkosti a sile osvetľovacieho zariadenia, ale aj zvoliť správne umiestnenie, intenzitu svetelného toku, jas a rovnomernú farbu osvetlenia..

Obývacia izba-knižnica

Luster okrem svojej hlavnej funkčnosti – osvetlenia priestoru obývačky, plní aj úlohy zónovania, prízvuku a samozrejme zdobenia miestnosti. Kompetentne zvolená intenzita a jas miestnosti pomôže nielen vizuálne rozšíriť priestor (v prípade potreby), ale tiež poskytne funkčne vyplneným priestorom obývačky dostatočnú úroveň osvetlenia..

V tyrkysových farbách

Centrom každého bytu alebo domácnosti je obývacia izba, tu zhromažďujete priateľov a príbuzných na oslavy alebo robíte malé kampane na večerné posedenia, práve tu sa robia dôležité rodinné rozhodnutia alebo prebieha iba komunikácia – výmena informácií medzi domácnosťami. Preto by sa výber lustra do spoločenskej miestnosti mal stať spoločnou aktivitou pre rodinu, pretože všetci členovia rodiny budú viac ako jeden rok sledovať hru svetla odrazeného od mnohých dekoratívnych prvkov luxusného lustra..

Pôvodný model

Ak boli lustre (v období vzniku zariadenia pre centrálne osvetlenie miestnosti) vyrobené z veľmi drahých materiálov a boli k dispozícii iba bohatým vrstvám spoločnosti, v dnešnej dobe nie je ťažké nájsť model lustra, ktorý by vyhovoval vlastník domu podľa všetkých kritérií, ak existuje rozpočet akejkoľvek veľkosti. Existuje veľa možností dizajnu osvetľovacích zariadení, štýlov vyhotovenia a materiálov na výrobu – široký sortiment.

Klasika

Pred odoslaním do obchodu za účelom kúpy lustra do vašej obývačky navrhujeme, aby ste sa zoznámili s niekoľkými jednoduchými kritériami, ktoré ovplyvnia výber modelu osvetľovacieho zariadenia, ktoré harmonicky zapadne do vytvoreného alebo plánovaného interiéru miestnosti:

 • veľkosť miestnosti a hlavne výška miestnosti;
 • prítomnosť ďalších zón v obývacej izbe (knižnica, pracovňa, jedáleň, kútik na čítanie);
 • prítomnosť sprievodných osvetľovacích zariadení (podlahové alebo stolné žiarovky, nástenné svietniky atď.);
 • prítomnosť vstavaného osvetlenia na strope, konštrukčné prvky miestnosti alebo nábytku;
 • všeobecná farebná paleta miestnosti;
 • štýl interiéru;
 • rozmery hlavného nábytku (mäkký obývací priestor);
 • prítomnosť krbu.

Do svetlej obývačky

Typy lustrov do obývačky – dizajnové prvky

Lustre

Tento typ lustra pozostáva z jedného alebo viacerých tienidiel pripevnených na šnúre, šnúrke alebo retiazke. Závesné lustre sú spravidla umiestnené v pomerne veľkej vzdialenosti od stropu (ich dĺžku je možné nastaviť v závislosti od výšky miestnosti). Odtiene v závesných lustroch môžu byť vyrobené z textílie alebo plastu, ale najobľúbenejšie sú výrobky zo skla..

Luster

Podľa toho, ako dlho bude pozastavenie trvať. V obývačke sa vytvára iná svetelná atmosféra – slávnostná alebo komornejšia. Charakter osvetlenia bude tiež ovplyvnený jasom a farebnou paletou svetelných tokov centrálneho osvetľovacieho zariadenia..

Závesné svietidlo

Nevýhody tohto typu lustrov možno pripísať iba nepohodliu pri použití v malých miestnostiach s nízkymi stropmi. Ale vzhľadom na to, že obývacia izba je takmer vždy najväčšou a najpriestrannejšou miestnosťou v domácnosti, tento problém je odstránený sám.

Tradičná obývacia izba

Stropné lustre

Tento typ osvetľovacieho zariadenia nemá zavesenie a je pripevnený priamo k stropu. V malých priestoroch alebo pri nízkych stropoch môžu byť tieto lustre dokonalou konštrukčnou možnosťou osvetľovacieho systému. Tienidlá pre stropné lustre sú tiež vyrobené z plastu alebo skla, môžu pozostávať z niekoľkých segmentov alebo predstavovať jednu jednodielnu štruktúru.

Stropný luster

Stropné lustre majú jednu malú nevýhodu – výmenu žiarovky bez odstránenia tienidla osvetľovacieho zariadenia je spravidla nemožné..

Luxusný pár

Výber lustra podľa štýlu výkonu

Klasické lustre

Najpopulárnejším a najrozšírenejším typom lustra je klasická verzia. Mnoho našich krajanov má práve toto slovo «luster» spojené s týmto typom osvetľovacieho zariadenia. Tradičný luster má hladké línie, jeho vzhľad je luxusný a reprezentatívny, je schopný vyzdobiť izbu vyrobenú v klasickom štýle aj modernú izbu zariadenú v duchu najnovších módnych trendov v oblasti interiérového dizajnu..

Klasika žánru

Na odtiene klasických lustrov sa používajú tradičné materiály – sklo, textil, krištáľ a kov. Pre mnohých ruských majiteľov domov je krištáľový luster stále znakom nielen bohatstva a luxusu, ale aj prítomnosti dobrého vkusu a štýlu..

Kryštál na tmavom pozadí

Klasické modely, ktoré vzdávajú hold dobám, keď sa pri návrhu lustrov používali skutočné sviečky, sú najčastejšie vybavené imitáciou žiaroviek s držiakmi, ktoré pripomínajú starý spôsob osvetlenia veľkých priestorov..

Do snehobielej obývačky

Ďalším zrejmým plusom klasických lustrov je nadčasová trendovosť. Tradičné osvetlenie obývačky nikdy nevyjde z módy a ani sa v priebehu času veľmi nemení. To znamená, že vaša investícia bude oprávnená mnoho rokov..

Klasika pre eklekticizmus

Klasické lustre sú prepracované a ozdobené a môžu priniesť slávnostný nádych takmer každej miestnosti v obývacej izbe. Aj pri neutrálnych povrchových úpravách miestnosti, skromnom zariadení a drobných dekoráciách bude obývačka žiariť luxusom, ak luster vyzerá úžasne..

Obývacia izba s krbom

V širokej škále klasických lustrov je možné vyzdvihnúť zariadenia vo floristickom štýle. Z názvu je ľahké uhádnuť, že takéto lustre vo všeobecnosti aktívne používajú kvetinové a rastlinné motívy – na výrobu tienidiel a dekoratívnych prvkov štruktúr.

Moderná obývačka

Floristický štýl

Kvetinárstvo v štýle popravy

V moderných interiéroch často nájdete modely klasických lustrov, ktoré sú harmonicky kombinované s dizajnovými prvkami dekoru a štruktúr. Napríklad tradičný luster umiestnený v pôvodnej guli alebo lampa s dvojúrovňovým prevedením konštrukčných prvkov v rôznych štýloch.

Klasický + moderný

Zaujímavá kombinatorika

Veľká knižnica v obývacej izbe

Klasický luster prestane byť známym svietidlom pre tradičné interiéry, ak do dizajnu jeho dekoratívnych prvkov pridáte farbu a jas. Takéto modely sa už úspešne integrujú do moderných obývacích izieb v eklektickom štýle alebo sa stanú ústrednými bodmi miestností s minimalistickým zariadením..

Eklektické nastavenie

Fialové tóny

Svetlý luster na bielom pozadí

Pre Provence, ošumělý šik a niektoré vidiecke štýly môže byť vhodná variácia klasického lustra s použitím kovového rámu bez nadmerného dekoru a s použitím zavesených sklenených prvkov..

Štýl Provence

Prísna klasika

Do vidieckej obývačky

Secesné lustre

Kedysi sa všetko nové a progresívne nazývalo secesia, ktorá sa objavovala v opozícii voči tradičným štýlom. V dnešnej dobe sa takmer všetky dizajnové modely neobvyklého (nie tradičného) tvaru zvyčajne nazývajú secesné lustre. Lustre v tomto štýle harmonicky zapadajú do moderného interiéru, minimalistických miestností a eklektického dizajnu.

Secesia

Pôvodné formy

Moderný dizajn

Lakonický model

Pre vysoké stropy

V projektoch moderného dizajnu často nájdete lustre vyrobené vo forme jedinej základne, ku ktorej je pripevnených veľa strún alebo reťazcov s tienidlami. Niekedy sú všetky struny umiestnené v rovnakej výške a vytvárajú akýsi zväzok tienidiel, ale častejšie sú struny umiestnené na rôznych úrovniach a vytvárajú zaujímavé svetelné kompozície.

Niekoľko úrovní

Zväzok

Priehľadné odtiene

Svetelná inštalácia

Pre súčasný štýl môže byť vhodný najzložitejší dizajn stropného lustra. V tomto štýle bude umelecký predmet harmonicky vyzerať (neexistuje žiadny iný spôsob, ako pomenovať moderné dizajnové modely svetelných zariadení) ako ústredné centrum obývačky.

Súčasný štýl

Umelecký dizajn

Jasný, neobvyklý dizajn lustra môže transformovať úplne nudné a dokonca strohé prostredie obývačky. Jas svetelného zariadenia môže byť nielen zrejmý – vyjadrený pestrou farbou, ale aj pomocou mimoriadneho prístupu k tvaru a dekoru predmetu osvetlenia..

Svetlé, neobvyklé, odvážne

Lustre s minimalistickým dekorom sú v moderných obývačkách stále častejšie. Jednoduché geometrické tvary, absencia visiacich prvkov a monotónnosť farebnej palety spolu vytvárajú veľmi lakonické modely, ktoré môžu ozdobiť takmer akýkoľvek interiér obývačky.

Prísne formy

Trámy

Do prímestskej obývačky

Hladké tvary

Hotelový štýl

Kruh

Jasný luster sa môže harmonicky začleniť do farebného interiéru eklektickej obývačky alebo sa stať stredobodom pozornosti vo svetlej, neutrálnej miestnosti v spoločenskej miestnosti pre celú rodinu..

tyrkysová

Hra kontrastov

Lustre v ekologickom štýle

Napriek tomu, že sa ekologický štýl často spája s rustikálnymi interiérovými motívmi, úspešne sa používa pri navrhovaní mestských bytov, mestských domov a dokonca aj verejných priestorov..

Eko štýl

Je zrejmé, že dostupnosť prírodných materiálov na výrobu lustra v ekologickom štýle je nevyhnutnosťou. Drevo a kov sa stávajú ústrednými súčasťami štruktúr, ktoré je možné ozdobiť vetvami stromov, slamou, herbármi a ďalšími prvkami, ktoré môžu spájať mestský život majiteľa domu s prírodným prostredím..

Vidiecky štýl

A napriek tomu najharmonickejšie lustre v ekologickom štýle vyzerajú v priestranných obývacích izbách vidieckych domov. Svietidlá plné tepla z prírodných materiálov a dekoratívnych prvkov odrážajú nielen podobné suroviny používané na dokončovanie a zariaďovanie priestorov, ale aj samotnú atmosféru blízkosti prírody..

Do vidieckych izieb

Drevo a kov

Zónovanie priestoru pomocou osvetľovacieho systému

Stropné lustre v obývacích izbách sú spravidla inštalované v geometrickom strede miestnosti. Ale v poslednej dobe má stále viac bežných rodinných izieb dve alebo výraznejšie časti miestnosti. Ak je vaša obývačka kombinovaná s jedálňou, potom bude osvetlenie nielen hlavného priestoru rekreačnej oblasti, ale aj osvetlenie jedálenskej skupiny logickým krokom..

Dva lustre

Obývacia izba-jedáleň

V prípade kombinovania dvoch alebo viacerých obytných segmentov miestnosti v rámci jedného priestoru si môžete vybrať jednu z dvoch možností organizácie osvetlenia – pomocou dvoch lustrov osvetlite zodpovedajúce zóny alebo v jednom segmente nechajte stropné svietidlo a v druhom prípade vyberte alternatívna možnosť: stojacia lampa, nástenné alebo stolné žiarovky (v závislosti od funkčnosti zóny).

Lustre pre dve zóny

Dizajnéri a majitelia domov najčastejšie pri rozhodovaní o inštalácii dvoch lustrov do obývačky vyberajú rovnaké modely, aby zachovali symetriu a rovnováhu miestnosti. Ale možnosť s modelmi, ktoré sa líšia v prevedení, ale majú blízky štýl (k sebe a k štýlu vašej miestnosti), sa môže stať vrcholom interiéru a priniesť do miestnosti nielen prvok prekvapenia, ale aj dizajn jedinečnejší.

Rôzne modely

V niektorých obývačkách bude logické umiestniť luster nie do stredu, ale napríklad mimo krb alebo do mäkkej zóny, ktorou môže byť pohovka alebo dve kreslá, oddelené stojanom na stôl. Nuansy umiestnenia lustra na strope závisia od naplnenia obývačky nábytkom a priestorov s rôznou funkčnosťou.

Klasické prevedenie

Vďaka viacerým zdrojom osvetlenia v obývacej izbe si každý člen rodiny môže robiť, čo chce, a pritom zostať vo všeobecnej kampani. Horné svetlo vychádzajúce z lustrov spoločenskej miestnosti je zase schopné zjednotiť domácnosti a ich hostí pre spoločnú aktivitu – rozhovor alebo hru.

Obývacia izba s arkýrom

A nakoniec trochu nudné, ale veľmi užitočné informácie o kritériách výberu lustra do obývačky na základe technických charakteristík svetelných zariadení:

 • optimálny a dostatočný výkon lustra pre obývaciu izbu je 150-350 W (v závislosti od veľkosti miestnosti);
 • v moderných lustroch je možné použiť konvenčné žiarovky aj LED, žiarivky a halogénové žiarovky. Okom je najpohodlnejšie svetlo zo žiaroviek, ale aj také svetelné zdroje majú veľmi nízku účinnosť a spotrebúvajú veľa elektriny. Životnosť žiaroviek je najkratšia zo všetkých možných svetelných zdrojov. Žiarivky sú asi 4 -krát silnejšie ako žiarovky a vydržia takmer 10 -krát dlhšie. Stačí sa rozhodnúť pre teplotu farby žiariviek. Studené spektrum osvetlenia je vhodnejšie pre miestnosti, v ktorých musíte pracovať, čítať a byť kreatívni. Pre pokojnú a relaxačnú atmosféru v obývacej izbe je vhodnejšia teplá paleta osvetlenia. Nevyberajte však príliš teplé farby – vaše oči sa veľmi rýchlo unavia. Halogénové žiarovky je obvyklé používať vtedy, keď potrebujete jasné a sýte osvetlenie. Ak vaše plány zahŕňajú neustále domáce úlohy a obývacia izba nie je jediným miestom na relaxáciu v dome alebo byte, ktoré žiarovky vám pomôžu ušetriť na elektrine a zmeniť nové zdroje svetla. LED žiarovky sa často používajú kvôli ekonomike – spotrebúvajú najmenej energie a môžu vydržať mnoho rokov. Tento typ svetelného zdroja však nie je vhodný pre každú miestnosť (všetko závisí od veľkosti a funkčného obsahu);
 • existuje mnoho modelov moderných lustrov s regulátorom výkonu, pomocou ktorých môžete vytvoriť potrebnú atmosféru v závislosti od úloh, ktoré by mala obývacia izba v súčasnosti vykonávať.

V tradičnom prostredí