Lekcie kúzla – farby v interiéri

Relaxačný efekt zelenej, upokojujúca modrá modrá, energetická podpora červenej – to všetko je výsledkom rozhodnutia, ktoré ste urobili pri výbere farebnej schémy pre domácnosť alebo kanceláriu. ovocie farebnej schémy interiéru môže v našom obytnom priestore spôsobiť zmätok, ak si vyberiete svoju obľúbenú farebnú schému bez premýšľania o tom, ako bude fungovať. Je veľmi dôležité mať na pamäti určité znalosti o tom, ako farba zvyšuje pocit pohody, transformuje vnímaný priestor tak, aby bol väčší alebo pohodlnejší, a ako osvetľuje a napĺňa energiou tmavé a zamrznuté rohy vnútorného priestoru. ľudskej duše..

Čo treba analyzovať pri výbere farebných schém interiéru. Pokyny pre dekoráciu interiéru zahŕňajú:

 • Účel využívania priestorov, či už súkromných alebo verejných;
 • Zlepšenie vonku;
 • Má rád a nemá rád farby a štýl;
 • Osvetlenie miestnosti (prírodné a umelé zdroje svetla);
 • Nábytok, interiérové ​​predmety a doplnky.

Vytvorenie obrazu interiéru

Neutrálne farby (šedá, béžová, krémová) sú skvelé na vytvorenie pozadia priestoru, to znamená na steny a stropy. V miestnosti vytvárajú pocit priestoru v kombinácii so svetlými kusmi nábytku a závesov. Stredná béžová farba na stenách a biely strop v kombinácii s hlbokými drevenými podlahami dodajú nádych tradície..

Interiér v zelených odtieňoch

Hľadajte vzory: model alebo dominantnú farbu v nábytku, ktorá sa nachádza v luxusných tkaninách alebo umeleckých dielach. Napríklad existujúci orientálny koberec môže poskytnúť určité informácie o štýle a farebnej schéme celého interiéru. Zmenou tónov farebného kolieska sa vyberajú jednotlivé detaily koordinovanej štruktúry priestoru.

Voľba farebných schém

Výber medzi rôznymi farebnými schémami bude jednoduchší, ak použijete farebné koliesko. Pritom môžete použiť monochromatickú farebnú schému na celú miestnosť alebo vytvoriť kontrastnú kombináciu farieb. Doplnkové farby umiestnené vedľa seba na farebnom koliesku, ako napríklad žltá a fialová, súčasne vytvárajú dramatický a odvážny efekt, ale hodia sa skôr do súkromnej spálne ako do interiéru kancelárie..

Farba v interiéri

Farebné schémy interiéru spravidla nepoužívajú viac ako tri farby vedľa seba na farebnom koliesku alebo kombináciu studených a teplých farieb, ako je modrá a zelená..

Trojfarebné schémy používajú tri odtiene, ktoré sú umiestnené postupne alebo v rovnakej vzdialenosti od seba. V ideálnom prípade sa podiel používa pri návrhu priestoru:

 • Dominantná farba – 60%;
 • Sekundárna farba – 30%;
 • Kontrastná farba – 10%.

To vám umožní vyrovnať pocity a vzbudiť záujem o prienik do vesmíru..

Pochopenie vplyvu farby

Farby pomáhajú vnímať priestor a dizajn. Napríklad pomocou červenej farebnej schémy môžete vytvoriť hlbokú a horúcu atmosféru tmavého kúzla. Na druhej strane kombinácia tlmenej modrej, šedej a hnedej vytvára chladný a pokojný pocit. Krémové a ružové tóny vytvárajú hrejivú a príjemnú túžbu dotknúť sa priestoru.

Fialová

Napriek tomu, že to, čo už bolo povedané, môže pomôcť urobiť správnu voľbu farebnej schémy, ako predtým, osobné preferencie zostávajú najdôležitejšími z hľadiska štýlu a farby, v každom prípade vytvárajú pocity pohodlia a pohody..

Výber farieb pre domáci interiér

Úplne zmeňte interiér domu – to je hlavná úloha farebnej palety farieb. Napríklad kontrastná farba pravého okraja priestoru nielenže vytvára atmosféru miestnosti, ale dodáva jej aj určitú osobnosť. Kľúčové je, ako dokonalá je farba pre zvolený vzhľad a ako dobre splýva s ostatnými jej prvkami. Namiesto toho, aby ste si vybrali priestor, ktorý je známy a bezpečný z hľadiska vnímania, venujte trochu času skúmaniu nových možností a voľbe originálnych farebných kombinácií..

V prvom rade však musíte zvážiť obraz svojho finančného rozpočtu. Potom, čo sa určitý počet usadí v mysli, je potrebné objasniť niektoré ďalšie veci. Konkrétne, aký je konečný efekt snov: bude to túžba vniesť do celkového obrazu nádych výstrednosti, alebo sa má stále zamerať na tradičný konzervativizmus vnímania farieb. Hneď ako bolo prijaté určité rozhodnutie, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku..

Farebný interiér

Menovite sa naučte niektoré zo základov farieb a ich farieb. Dnes je na trhu toľko značiek a typov farieb, že je celkom možné vybrať si značku, ktorá vyhovuje vášmu rozpočtu. Zároveň je potrebné uprednostniť typ povrchovej úpravy: matný, saténový, lesklý, pololesklý., «vaječná škrupina».

Dokončenie farebnej schémy je najdôležitejším krokom, ktorý definuje celý vzhľad dekoru. To sa musí robiť veľmi opatrne..

Dokončenie farebnej schémy

Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu farebnú schému, musíte tiež premýšľať o nasledujúcom:

 • Vzťah miestnosti so zvyškom domu;
 • Farebné schémy, ktoré už v dome existujú;
 • Existujúci nábytok a nábytok, ktoré sa majú nainštalovať do miestnosti;
 • Závesy, koberce atď., Existujúce, ako aj tie, ktoré sa plánujú začleniť do interiéru.

A okrem toho je potrebné určiť plochu miestnosti.

Pri výbere farebnej schémy nie je na škodu skontrolovať, ako bude konkrétny náter vyzerať za rôznych svetelných podmienok, pretože to, čo je atraktívne vo dne, môže pri západe slnka pôsobiť matne alebo dokonca nepríjemne. A na tento účel je lepšie vybrať malú časť miestnosti a vymaľovať ju vo zvolenej farbe. Tu je dôležité spomenúť, že keď zaschne, farba je o dva odtiene tmavšia, takže musíte tiež skontrolovať, ako bude farba vyzerať po zaschnutí..

Modrá farba v interiéri

Ďalším dôležitým aspektom farebnej schémy priestoru miestnosti je jeho kombinácia s farebnými schémami ostatných miestností. Aby ste to mohli skontrolovať, stačí sa pozrieť na otvorené dvere z rôznych miest, aký priestor je viditeľný z priľahlej miestnosti. Vo farebných schémach susedných miestností musia mať najmenej dve bežné farby.