Kuchynská podlaha: Tipy na výber najlepšej podlahovej krytiny pre vás

Podlaha v kuchyni musí byť odolná voči vode a mechanickému poškodeniu, navyše sa musí dať ľahko udržiavať v čistote. Pri povrchových úpravách miestností sa pozrite na najčastejšie vyberané povrchové úpravy podláh v moderných kuchyniach..

Akú podlahu by mala mať kuchyňa?

Kuchynská podlaha, najmä v domácnostiach, kde sa často varí, je veľmi využívaná. A to vedie k rozliatiu vody, mlieka alebo masla, ako aj k pádu kôry, ťažkých nožov alebo hrncov, rozbitiu vajíčok alebo pohárov. Ideálna podlaha by preto mala byť:

 • ľahko sa čistí;
 • odolné voči škvrnám, poškriabaniu a rozbitiu.

Tiež by bolo pekné, keby bola podlaha v kuchyni príjemná pre nohy. Výber dokončovacích materiálov pre túto časť miestnosti je obrovský, takže rozhodnutie vyžaduje premyslenie. Stojí za zváženie, čo je pre vás dôležitejšie: praktické alebo estetické úvahy? Alebo možno môžete spárovať jedno s druhým? Študujte prehľad rôznych materiálov. Pozrite sa, aké nevýhody a výhody má každý z nich. Voľba kuchynskej podlahy je rozhodnutím na ďalšie roky.

Dva základné prvky určujú, akú podlahu si vybrať do kuchyne:

 • prvou je trvanlivosť, jednoduchá údržba;
 • za druhé – je dôležité integrovať ho do holistického dizajnu interiéru.

Podlaha v kuchyni by mala byť praktická, ale mala by tiež zdobiť miestnosť.

Podlaha z prírodného kameňa v kuchyni: fotografie krásnych myšlienok

Prírodný kameň môže byť vo forme mramoru, bridlice, vápenca, pieskovca alebo travertínu, ale všetky vyžadujú viac-menej dlhodobú ochranu podlahy, aby vydržali mnoho rokov. Pokiaľ ide o pevnosť, žula je takmer ideálnym kameňom pre kuchynskú podlahu, pretože:

 • má veľmi vysokú mechanickú odolnosť vrátane oderu;
 • necitlivý na vlhkosť, vysokú teplotu;
 • môže byť použitý v miestnostiach s intenzívnym používaním;
 • chemicky odolný.

Napriek tomu, že dostupné farby a vzory nebudú vyhovovať každému, väčšina odrôd tohto plemena sa vyznačuje studeným a ťažkým leskom, žula má vizuálne úplne iný odtieň ako napríklad mramor, pieskovec alebo travertín, ktoré ponúkajú teplejšie farby. Žula má však svojský, jedinečný a zaujímavý vzor, ​​ale všetko závisí od individuálneho vkusu..

Keďže ide o prírodný materiál, každá možnosť je iná, takže bude jedinečná. Materiál je vynikajúci, pretože je odolný voči poškriabaniu a zlomeniu. Niektoré typy majú poréznu, drsnú štruktúru a sú náchylné na kontamináciu, môžu zafarbiť a dokonca absorbovať mastnotu. Väčšinu kamenných podláh je potrebné impregnovať. Každý kameň na podlahu má svoje výhody a nevýhody.

Výhody:

 • prírodný;
 • luxusný;
 • veľmi efektívny.

Nevýhody:

 • studený a ťažký;
 • potrebuje impregnáciu;
 • drahé.

Je zrejmé, že musíte mať oveľa väčší rozpočet v porovnaní s čiastkou potrebnou na kúpu dlaždice, ale na konci dňa je kameň nepopierateľným štýlom a eleganciou. Starostlivosť o kameň je jednoduchá, na tento materiál musíte použiť iba čistiace prostriedky.

Keďže ide o prírodný materiál, každý kameň (dokonca aj rovnakého druhu) je iný, takže podlaha bude jedinečná. Takáto podlaha sa používa už roky (najmä so žulou), pretože kameň je odolný voči poškriabaniu a rozbitiu. Niektoré typy však majú poréznu, hrubú štruktúru a sú náchylné na znečistenie, môžu zafarbiť a dokonca absorbovať mastnotu. Väčšina kamenných podláh vyžaduje impregnáciu.

Drevená podlaha v kuchyni

Drevená podlaha v kuchyni nikdy nevyjde z módy, ale dá sa použiť na tomto mieste v dome, pretože je miestnosť vystavená silnému striekaniu, škvrnám, nárazom padajúcich predmetov? Áno, ale stojí za to zvoliť si správnu liečbu a udržať ju v bezpečí. Čo keď máme staré dosky alebo poškodené parkety?

Drevená podlaha bude určite teplá, a to nielen vizuálne, ale aj fyzicky, na dotyk. Drevo má tiež dobrú zvukovú izoláciu a vyzerá najprirodzenejšie zo všetkých typov podláh. Usporiadanie s drevenou podlahou nesie znaky pohodlia. V kuchyni môžete niečo vysypať na podlahu, spadne ostrý predmet, takže povrch musí byť odolný voči vlhkosti a mechanickému poškodeniu.

Odporúča sa používať tvrdšie a na vlhkosť citlivejšie druhy exotických stromov, pretože majú nízku mieru zmršťovania, budú to teak, iroko, merbau, dussi alebo konvenčne pôvodné listnaté druhy, napríklad dub, jaseň, smrekovec. Exotické druhy, obsahujú veľké množstvo trieslovín v živicových olejoch, čo má pozitívny vplyv napríklad na odolnosť voči hubám.

Výhody:

 • ohrieva a topí interiér;
 • podlaha je teplá a príjemná na dotyk;
 • nadčasový, elegantný a odolný;
 • je možné ho aktualizovať.

Nevýhody:

 • vysoká cena;
 • náročný styling.

Drevená podlaha vo vlhkom interiéri vyžaduje výraznú údržbu, preto musí byť naolejovaná alebo nalakovaná, ale prvá možnosť impregnuje drevo najlepšie zo všetkých a preniká hlboko do jeho pórov..

V prípade poruchy je možné opraviť iba časti povrchu olejovanej podlahy, takže medzi kusmi povrchu nebude žiadny významný rozdiel. Vo variante s lakom tu musíte podlahu vydrhnúť a vyškárovať, aby bola dokonalá. Olej, vosk alebo akýkoľvek iný špeciálny prípravok môže zvýrazniť vzor a štruktúru dreva, čím dodá podlahe veľmi prirodzený vzhľad. Lesklý lak dodá vašej podlahe lesk, pretože odráža až 90% svetla. Dobrou voľbou je aj polomatný lak. Ak chcete zdôrazniť kresbu stromu, potom môžete použiť tzv «neviditeľný» lak, podlaha bude pôsobiť vlhko. Jedinou nevýhodou olejovanej podlahy je potreba systematického nanášania pasty a dôkladné namáčanie každý rok. Ale voskovaný povrch vyžaduje ešte väčšiu údržbu, práve v tomto prípade má lakovaná verzia výhodu v údržbe..

Laminát na kuchynskú podlahu

Laminát bude najlacnejším riešením, ale nie najpraktickejším. Takmer dokonalá imitácia štruktúry a vzoru dreva, obrovská škála farieb a vzorov núti moderných kupujúcich k nákupu laminovaných panelov. Ak ste sa už pre to rozhodli ako materiál pre podlahu, potom sa uistite, že stacionárny povrch je plochý, bez priehlbín a vydutín, na ktorých sa môžu kĺby panelov deformovať. Laminát musí mať triedu opotrebenia najmenej AC4. Takúto podlahu je ťažké poškodiť niečím ostrým, v tomto ohľade bude lepšia ako dokonca aj najtvrdšie drevo. Nevýhodou laminátu je jeho vysoká citlivosť na vlhkosť, ktorá môže viesť k vzostupu spojov v dôsledku nevratného napučania vrstvy MDF. Aj keď sú na trhu špeciálne, drahšie panely s elastickou páskou / tesnením v spojoch, do istej miery to zabraňuje prieniku vody, ale nie úplne, pretože táto povrchová úprava je plávajúca podlaha. Nezabudnite, že laminátová podlaha nebude nikdy taká odolná a odolná voči vlhkosti ako povrch, napríklad glazovaná porcelánová kamenina alebo prírodný kameň..

Porcelánová kamenina na kuchynskú podlahu

Porcelánová kamenina je materiál s:

 • nízka absorpcia vody;
 • veľmi vysoká odolnosť proti oderu;
 • konfrontácia s rôznymi miestami;
 • čistenie štandardnými čistiacimi prostriedkami;
 • problematické poškodenie povrchu tvrdým a ťažkým predmetom.

Leštená porcelánová kamenina je tvrdá ako glazovaný porcelán, ale má oveľa väčšiu absorpciu vody, čo uľahčuje zafarbenie napríklad kávou, vínom, ovocnou šťavou alebo atramentom, aj keď ju možno vyčistiť špeciálnym odstraňovačom škvŕn , ale je to dosť problematické. Ak je lesk vyleštený, v priebehu rokov môže vo vyťaženejších oblastiach vyblednúť, ale nepochybne má svoje čaro, charakterizované intenzívnejšou farbou. Leštená porcelánová kamenina vyzerá prirodzenejšie, ale kvôli svojej mikroporéznosti musí byť impregnovaná bezprostredne po inštalácii.

Porcelánová kamenina sa líši od terakoty alebo slinku. Tieto dlaždice sa v porovnaní s tvrdou keramikou rýchlejšie opotrebúvajú a ľahšie sa lámu. Existuje aj prírodný a technický materiál nazývaný gres. Má všetky výhody glazovaných dlaždíc, s výnimkou estetickej hodnoty, pretože má mierne odlišné pomery komponentov. Zloženie materiálu obsahuje vysokokvalitnú hlinu, ktorá ovplyvňuje estetiku a farebnú rozmanitosť. Prírodné zrno môžete vidieť na terasách alebo schodiskách, aj keď niektoré kolekcie dlaždíc môžu ladiť s interiérom kuchyne, ale v mimoriadne minimalistickom, takmer asketickom štýle. Keramické dlaždice na podlahe kuchynskej miestnosti sú najbežnejšou možnosťou..

Gres je druh veľmi tvrdých keramických dlaždíc. Môže byť leštený, vyzerá pôsobivo, ale nie je odolný voči škvrnám a nečistotám, ktoré sa dostávajú do mikropórov, takže stojí za to ho namočiť. Dlaždice s názvom glazované gres nevyžaduje impregnáciu, pretože nefarbí a neabsorbuje vlhkosť. Žiaľ, v dôsledku napríklad úderu alebo pádu ťažkého predmetu sa môže kus odlomiť. Môžete si vybrať z rôznych povrchových úprav vrátane leštených, saténových, lappato. Gres bude ideálne napodobňovať prírodné materiály, ako je drevo alebo žula.

Keramická dlažba do kuchyne na poschodí

Keramické kuchynské dlaždice sú veľmi obľúbené a majú nespočetné množstvo veľkostí, prevedení a farieb. Každý si ľahko vyberie možnosť, ktorá vyhovuje štýlu kuchyne aj vkusu. V moderných prevedeniach sú vhodné homogénne leštené dlaždice s rozmermi 60 x 60 cm, rustikálne sú matné s nerovnými hranami, trochu ako kameň. Drevené dlaždice zase urobia interiér pohodlnejším. Dlaždice môžete ľahko nájsť za cenu, ktorá im vyhovuje.

Výhody:

 • odolné voči poškodeniu, oderu;
 • ľahko sa čistí;
 • nájdete lacné a príjemné možnosti;
 • vyzerá krásne a elegantne;
 • na trhu je veľký výber vzorov a farieb.

Nevýhody:

 • podlaha je tvrdá a studená, preto by ste mali myslieť na vykurovanie;
 • ak spadne ťažký predmet, môže byť poškodený;
 • leštený materiál je veľmi klzký, najmä keď je mokrý.

Návrh kuchynskej podlahy – tehla

Tehlová podlaha je pomerne zriedkavé riešenie, ale mimoriadne zaujímavé. Dáva interiéru trochu staromódny a rustikálny vzhľad. Funguje dobre v štýlovom vidieckom dome alebo byte v starom dome. Málokto sa dnes rozhodne nainštalovať takú podlahu do novopostaveného domu, ale ak ste si kúpili dom s touto povrchovou úpravou, nemeňte ho za iný.

Výhody:

 • veľmi dekoratívne a originálne;
 • trvanlivé.

Nevýhody:

 • objemné murivo;
 • tehlová podlaha je ťažká;
 • nie je veľmi odolný voči nečistotám, pretože má nerovný povrch.

Kuchynská podlaha – betón

Betónové podlahy sa perfektne hodia k minimalistickému interiéru s veľkými presklenými plochami, ako aj k industriálnym a loftovým dizajnom. Hladké betónové povrchy opticky zväčšujú priestor a poskytujú vynikajúcu neutrálnu kulisu pre kuchynský nábytok a doplnky. Hodia sa k akémukoľvek druhu dreva. Pomocou špeciálnej farby môžete takú podlahu vymaľovať ako celok alebo podľa výkresu pomocou šablóny.

Výhody:

 • relatívne lacné riešenie;
 • podlaha je trvanlivá, odolná voči oderu a praskaniu;
 • ľahko sa čistí (bez medzier), bezúdržbový.

Nevýhody:

 • studený a tvrdý, preto sa odporúča nainštalovať vykurovanie;
 • inštalácia trvá veľa času.

3D podlahy – kuchyňa s elegantným dekorom živice

Živica ponúka vynikajúce možnosti umiestnenia. Umožňuje vám získať veľký, hladký povrch bez škár, vďaka ktorému bude miestnosť pôsobiť väčšia. Môžete si vybrať zo širokej škály farieb (živicu je možné farbiť). Takáto podlaha je obložená leskom, matom alebo pololeskom..

Výhody:

 • inštalácia nie je náročná;
 • nie sú tam žiadne medzery, takže je ľahké ho udržiavať čistý;
 • teplý na dotyk.

Nevýhody:

 • estetika;
 • vyžaduje odbornú a vhodnú prípravu podkladu.

Živicové podlahy majú mnoho použití v priemyselných budovách, verejných budovách a súkromných domoch. 3D podlahy sú vytvorené pomocou tohto materiálu. Dekoratívne podlahy sú riešením, ktoré vám umožní vytvoriť jedinečný a originálny obytný priestor. Živicová podlaha, obohatená o 3D efekt, je funkčné riešenie. Zoznámte sa s aplikáciami a výhodami 3D živicových podláh.

Živicové podlahy sa široko používajú kvôli jednoduchosti použitia a vizuálnej príťažlivosti, pokiaľ ide o dekoratívne vlastnosti. V závislosti od typu existuje veľa možností. Živicové podlahy sú v záujme investorov kvôli ich dobrému výkonu, trvanlivosti a sile, ako aj kvôli estetickému vzhľadu. 3D epoxidové podlahy sa dodávajú v rôznych farbách a textúrach. Umožňujú výrobu matných aj lesklých možností. 3D podlahy sú vhodné do kúpeľne alebo kuchyne, menej často sa používajú v obytných alebo iných oblastiach.

Druhy živicových podláh

Podlahy sú vyrobené z rôznych druhov živíc. Epoxidové živice patria medzi najčastejšie používané. Farebné dekoratívne podlahy je možné vytvoriť pomocou epoxidu. Povrch bude mať vysokú odolnosť voči oderu a dobrú priľnavosť k podkladu. Je chemicky stabilný a ľahko sa čistí..

Podlahy z polyuretánovej živice sú iného typu. Má veľmi dobrú pevnosť, oderu a chemickú odolnosť. Vzhľadom na nedostatočnú citlivosť na svetlo je možné podlahy z polyuretánovej živice používať aj vonku, napríklad na povrchu vonkajších schodísk alebo terás.

Existuje tiež skupina priemyselných podláh, v ktorých sú živice obohatené o rôzne komponenty na zvýšenie odolnosti voči mechanickému namáhaniu. Do tejto skupiny patria polyuretán-cementové podlahy, ktoré sú určené na použitie v budovách s veľmi vysokým tepelným, chemickým a mechanickým namáhaním. Priemyselné podlahy sú tiež vyrobené zo živice kombinovanej s kremenným kamenivom. Používajú sa v miestach s hustou premávkou. Živicové podlahy sú tiež vyrobené z polyesterových a metakrylových živíc, ktoré majú dobrú chemickú odolnosť.

Kuchynská vinylová podlaha

Flexibilná a ľahko sa inštaluje, vinylová podlaha umožňuje rýchlu metamorfózu vo vnútri. A keď sa nudíte, je ľahké odstrániť taký povlak sami, bez toho, aby ste museli veľa času. Cena je porovnateľná s laminovanými panelmi, ale nepôsobí nepríjemne «klopanie» účinok. Vinylové podlahy novej generácie dokonale napodobňujú prírodné materiály ako drevo, keramiku a kameň. Rozsah dizajnu je takmer neobmedzený, takže je ľahké prispôsobiť povrchovú úpravu vášmu interiéru.

Výhody:

 • môže byť inštalovaný na staré podlahy;
 • teplé a príjemné pre nohy;
 • vodotesný a protišmykový povlak;
 • lacný materiál.

Nevýhody:

 • nie je veľmi odolný voči poškriabaniu a prerezaniu;
 • nie každý má rád «plast» vzhľad.

Kuchynské podlahy: čo je lepšie z nových materiálov?

EcoMalta – kremenný roztok. Hlavnou zložkou je kremeň, ďalšie minerály a kamenivo. Roztok schne a stáva sa tvrdým, veľmi odolným voči teplotným zmenám, oderu, mechanickému poškodeniu. Je to tiež umývateľná podlaha odolná voči vlhkosti, ktorá nemení farbu. Vďaka jeho vysokej flexibilite môžete dosiahnuť súvislý, hladký povrch až niekoľko desiatok metrov. Tento povrch dodáva interiéru mierne surový, priemyselný vzhľad, ale na rozdiel od materiálov obsahujúcich cement je teplý a príjemný na dotyk. Možno to však pripísať ekologickým podlahám, pretože neobsahuje cement, vápno, sadru, epoxidové živice. Riedidlo – voda, vďaka ktorej nespôsobuje alergie, nezvyšuje produkciu CO2 a nevysušuje vzduch vo vnútri. EcoMalta má hrúbku 2 až 3 mm a je možné ho použiť aj na podlahové vykurovanie.

Laminam – spekaný kremeň. Skladá sa iba z kremeňa a vody, takže je 100% prírodný. Vďaka špeciálnej technológii je zmes vystavená veľmi vysokým teplotám a silnému tlaku, čím vzniká extrémne tvrdý materiál. Dosky sú vyrábané vo formátoch 324 x 162 cm a 300 x 100 cm. Majú lepšie výkonové charakteristiky ako prírodný kameň, pretože sú trvanlivé, odolné voči mechanickému poškodeniu, vysokým teplotám a farbeniu (napríklad ovocná kyselina, víno). Materiál za tie roky neodfarbí ani nemení svoj vzhľad.

Teplá podlaha v kuchyni – korok

Korok je prírodný a šetrný k životnému prostrediu. Dokonale tepelne izoluje (porovnateľné s polystyrénom a minerálnou vlnou) a akusticky. Materiál je flexibilný, pretože je odolný voči tlaku, ale rýchlo sa vráti do svojho predchádzajúceho stavu. Inštalácia je jednoduchá, pretože je vo forme dlaždíc alebo panelov. Kuchyňa by mala byť pokrytá vrstvou laku odolného voči vlhkosti. Korok je teplý na dotyk a elektrostatický, pretože nepriťahuje prach, a preto je bezpečný pre alergikov. Materiál je odolný voči plesniam a plesniam. Pri kontakte s ohňom sa zapaľuje ťažko a pomaly. Interiéry, obložené korkom, pôsobia pohodlnejšie, a čo je najdôležitejšie – teplé.

Výhody:

 • podlaha je teplá a príjemná pre bosé nohy;
 • mäkké, pružné a protišmykové;
 • zlepšuje vnútornú akustiku.

Nevýhody:

 • vyžaduje starostlivý styling;
 • nie každému sa páči zrnitá textúra korku.

Podlaha v kuchyni-obývacia izba

Ako už bolo spomenuté, podlaha je stále viac pokrytá jedným materiálom po celom povrchu domu alebo bytu. Takýmto spôsobom môžete priestor opticky zväčšiť a vytvoriť konzistentné usporiadanie. Veľmi zaujímavý vizuálny efekt je možné dosiahnuť, keď po prekročení prahu z úrovne chodby uvidíte, že podlaha v ostatných miestnostiach vrátane kuchyne je vydláždená rovnakým materiálom. Tento typ štylistickej konzistencie dodáva interiérom harmonický výraz..

Niektorí dizajnéri nesúhlasia s použitím rovnakého materiálu na podlahe vo všetkých miestnostiach, takže ak je kuchyňa kombinovaná s obývacou izbou, stojí za zváženie možnosť povrchového obkladu rôznymi materiálmi v tomto priestore, najmä ak chcete kuchyňu a obývacou izbou tvorí zaujímavý tandem. Toto je veľmi bežné riešenie na vytvorenie trendového a štýlového obytného priestoru..

Farba podlahy v kuchyni

Podlaha v kuchyni by mala zodpovedať farbe interiéru a mala by byť v súlade s ostatnými miestnosťami. Preto je dobrým a stále častejšie používaným riešením inštalácia rovnakého materiálu v celom dome alebo byte. Pri výbere farby nezabúdajte, že kuchynská podlaha by mala byť dostatočne univerzálna a nadčasová, aby vyzerala dobre pri výmene nábytku alebo príslušenstva a napriek dĺžke používania stále potešila svojou dokonalou krásou..

Biela podlaha v kuchyni

Môže sa zdať, že biela podlaha v kuchyni nebude fungovať, vďaka vhodnej impregnácii ju však možno chrániť pred škvrnami alebo inými nečistotami. Vďaka niekoľkým lakom používajúcim UV technológiu bude podlaha spĺňať vysoké kritériá kvality. Je veľmi dôležité, aby vrstva laku nevytvárala na doskách umelý efekt, pretože spod nej vynikne prirodzená štruktúra dubu. Biela podlaha je teda praktická aj krásna..

Svetlá podlaha v kuchyni

Svetlá kuchynská podlaha nie je len biela. Môžete si tiež vybrať dosky potiahnuté čírymi alebo slabo zafarbenými olejmi alebo lakmi. Mnoho zaujímavých návrhov nájdete vo fotogalérii. Ľudia, ktorí uprednostňujú ľahké kuchynské podlahy, ktoré potešia svojou prirodzenosťou, sa určite budú páčiť dosky ako med, vanilka, šampanské, proseco atď..

Šedá podlaha v kuchyni

V dnešnej dobe je šedá veľmi obľúbená v interiéroch. Dnes si môžete vybrať z niekoľkých odtieňov. Medzi nimi sú dosky: biela a šedá perla. Šedá podlaha sa veľmi dobre hodí do kuchýň s bielym a hnedým nábytkom.

Kuchyňa s tmavou podlahou

Podklad je skôr riešením pre odvážnych ľudí, ktorí majú v interiéri radi jasnejšie farebné akcenty. Obzvlášť dobre to bude vyzerať na svetlom pozadí v podobe stien, nábytku a iného vybavenia. Miestnosť tak nepreťažíte, ale naopak zvýšite jej vizuálne kvality..

Čierna a biela kuchynská podlaha

Nemôžete si vybrať jednu farbu na kuchynskú podlahu? Možno sa vám v tomto prípade bude páčiť myšlienka kombinácie bielych a čiernych dosiek usporiadaných napríklad vo francúzskych, maďarských alebo tradičných vzoroch rybej kosti. Metóda podlahy z rybej kosti je teraz opäť veľmi trendová a vyzerá štýlovo. Môže byť použitý v moderných aj tradičných interiéroch. Takáto podlaha dodá interiéru akúkoľvek triedu a eleganciu. Zvážte šachovnicu, ktorá ponúka prakticky neobmedzené možnosti, pokiaľ ide o perfektný interiér kuchyne. 

Kuchynská podlaha v malom byte

Existuje mnoho spôsobov, ako malý byt opticky rozšíriť – môžete to urobiť správnym umiestnením steny a osvetlením, ako aj premysleným výberom nábytku a dekoratívnych doplnkov. Pri zariaďovaní interiérov s malou plochou by ste mali dbať aj na dizajn podlahy. Aké typy povrchov sú najlepšie pre malé byty a aké triky vám pomôžu opticky zväčšiť miestnosti?

Podlahy sú jedným z najdôležitejších povrchov v domácnosti – okrem stien a stropov zaberajú veľkú plochu bytov. Z tohto dôvodu je ich vzhľad silne ovplyvnený inými interiérovými prvkami, čo je obzvlášť dôležitý faktor pri zariaďovaní malého bytu..

Malá kuchynská podlaha: svetlá, lesklá a rovnomerná

Pre malý byt je najlepšie zvoliť svetlé podlahy – reflexné a hlavne jednotné. Svetlé farby opticky vylepšujú interiér a tiež odrážajú prírodné a umelé lúče na lesklých povrchoch. Malý byt tiež získa viac priestoru, ak bude mať vo všetkých interiéroch rovnakú podlahu. V ideálnom prípade by mal byť povrch vyrobený z ľahkého dreva (buk, jaseň, dub alebo akácia) alebo z exotických druhov (hevea, tauari, svetlý bambus), ako aj z laminovaných panelov. Podlahy môžu byť vyrobené zo svetlej, lesklej terakoty a tiež zo živice. Pri výbere porcelánovej kameniny zvoľte veľkoformátové dlaždice (60 × 60 cm alebo 90 × 30 cm). Čím sú spoje materiálu v kuchyni menej nápadné, tým sú podlahy hladšie, a preto o to viac pôsobia..

Optické triky

Použitím správnej podlahy môžete zmeniť aj proporcie interiéru. Striedanie svetlých a tmavých pruhov skracuje a opticky rozširuje úzke a dlhé kuchyne. Rytmicky sa opakujúci dekoratívny prvok (napríklad keramická dlažba) zase zväčšuje priestor bez zmeny proporcií interiéru. Miestnosť príliš skrátite umiestnením rovnakých prvkov rovnobežne s kratšími stenami.

Pri výbere kuchynskej podlahy majte na pamäti, že bude fungovať v kontexte iných materiálov a povrchov. Tak čo robíš? Existuje nejaký zakázaný obsah? Stojí to za to riziko, pretože je povolených veľa povrchových úprav. Môžete si vybrať stratégiu založenú na vytváraní kontrastov, kombinovať drevo s keramickými dlaždicami, betónovú podlahu s kameňom, rôzne textúry a vzory navzájom.