Kuchynská doska z umelého kameňa: druhy výrobkov, výhody a nevýhody

Ako viete, hlavnou ozdobou každej kuchyne je súprava, ktorá je nielen hlavnou súčasťou interiéru, ale tiež udáva tón celej miestnosti. Zároveň by sa malo chápať, že štruktúra štruktúr rámov stolov, závesných skriniek, podlahových podstavcov a ďalších predmetov nemá žiadny vplyv na všeobecný smer štýlu interiéru miestnosti. Fasády, naopak, zohrávajú v tejto záležitosti dôležitú úlohu. Preto pokiaľ ide o výber tejto časti kuchynskej súpravy, je obvyklé vziať do úvahy mnoho faktorov, od materiálu výroby až po textúru a farebný výkon..

Nezabudnite tiež na dosku – nemenný spoločník akéhokoľvek kuchynského interiéru, pretože toto príslušenstvo sa stará o všetko «špinavá práca» a chráni láskyplne vybrané fasády a iné povrchy pred vnikaním rôznych druhov nečistôt a vody. A najbežnejšou možnosťou v tomto prípade je doska z umelého kameňa, ktorá vždy vyzerá atraktívne a vo väčšine príkladov je vybavená umývadlom, čo umožňuje výrazné úspory. Ak chcete získať ďalšie podrobnosti o tomto príslušenstve, navrhujeme hovoriť ďalej..

Doska z umelého kameňa – výhody a nevýhody

Každý materiál použitý na výrobu dosiek má určitý súbor vlastností, ktoré kupujúcemu umožňujú vytvoriť si vlastný názor na dôležitosť tejto alebo tej voľby. Umelý kameň má tiež množstvo výhod a nevýhod..

Hlavné výhody

Vysoká pevnosť

Pretože je umelý kameň odolný aj voči najťažšiemu mechanickému poškodeniu, môže byť bezpečne použitý na vybavenie kuchyne. Takáto stolová doska sa nebojí škrabancov a ľahko prenáša rôzne náklady vo forme nárazov..

Hygienické

Na rozdiel od prírodného kameňa v štruktúre jeho vysoko kvalitnej imitácie nie sú žiadne mikropóry, takže povrch pracovnej dosky neabsorbuje vodu a rôzne druhy nečistôt. Táto funkcia má priaznivý vplyv na vonkajšiu atraktivitu povrchu dosky a zabraňuje šíreniu mikróbov..

Udržiavateľnosť

Napriek tomu, že umelý kameň je vysoko odolný, niekedy sa môžu vyskytnúť rôzne problémy. V tomto prípade by ste sa však nemali príliš znepokojovať. Dosky z umelého kameňa je možné obnoviť s minimálnymi nákladmi, najmä preto, že samotní výrobcovia často ponúkajú tieto služby..

Plast

Vo fáze výroby kuchynských dosiek z umelého kameňa sú použité materiály vystavené vysokým teplotám, v dôsledku čoho sa stávajú veľmi plastickými, čo vám umožňuje dať mu požadovaný tvar. Vaša kuchynská doska môže mať preto akýkoľvek dizajn..

Bezproblémové pripojenie

A nakoniec stojí za zmienku celistvosť plátna. Vďaka individuálnym vlastnostiam umelého materiálu a tepelnému tvarovaniu je ľahké spracovať a vytvárať dosky akejkoľvek veľkosti bez jediného náznaku švu. Ak je však potrebné vybaviť pracovný povrch niekoľkými časťami, po kvalitnom brúsení bude spoj neviditeľný..

nevýhody

Pokiaľ ide o nevýhody dosiek z umelého kameňa, možno tu zaznamenať iba dve polohy. Prvým je menšia trvanlivosť pri porovnaní výrobku s jeho prirodzeným náprotivkom. To druhé je vecou prestíže. Pre niektorých majiteľov je otázka dodržiavania určitej úrovne veľmi dôležitá. Doska z umelého kameňa v tomto prípade patrí k ekologickej, praktickej, ale lacnejšej možnosti..

Kamenné dosky – odrody

Už sme hovorili o skutočnosti, že dosky z umelého kameňa môžu mať veľa dizajnových variácií. Podľa odborníkov sa však takéto výrobky môžu líšiť aj v druhu kameňa, z ktorého sú skutočne vyrobené..

Akrylové dosky

Na výrobu dosiek z akrylového kameňa sa používa hydroxid hlinitý, minerálne štiepky a akrylová živica. Tieto plátna majú bezšvovú štruktúru, majú vysokú odolnosť proti nárazu, ľahko sa čistia, ale sú citlivé na vysoké teploty a škrabance..

Dosky z aglomerátu kremeňa

Napriek tomu, že sa tieto modely dosiek navonok takmer nelíšia od výrobkov z prírodného kameňa, vo fyzických parametroch prekonávajú prirodzený náprotivok. Na výrobu týchto pláten sa používa drvený prírodný kremeň, mramor alebo žula, ktorých spojivom sú polyesterové živice. Takýto pracovný povrch kuchynskej súpravy je veľmi odolný voči extrémnym teplotám, odolný voči vlhkosti a nebojí sa mechanického namáhania. Jedinou nevýhodou je, že takýto výrobok nemožno obnoviť a môže byť bezproblémový iba vtedy, ak je tkanina vyrobená až do 3 metrov..

Kuchynské povrchy z polyesterového kameňa

Tieto možnosti pracovnej dosky sa výrazne líšia v cene od predchádzajúcich návrhov, pretože na výrobu výrobkov sa používajú iba minerálne štiepky a polyesterové živice. Tieto modely sú vysoko odolné voči vode, ľahko sa čistia a sú veľmi trvanlivé. Nevýhody dosiek vyrobených z polyesterového kameňa zahŕňajú nemožnosť vytvoriť zakrivené plátno a charakteristický špecifický zápach, ktorý po určitom čase zmizne..

Plátna z liateho mramoru

Táto ponuka obsahuje asi 80% mramorových triesok. Zostávajúcich 20% sú farbivá a polyesterové živice. Takéto dosky sa dajú ľahko obnoviť, majú vysokú pevnosť, nedrobia sa ani nedeformujú, dokonale tolerujú účinky chemikálií, ale sú citlivé na teplotné extrémy.

Tipy na starostlivosť o dosky z umelého kameňa

O každý povrch v kuchyni by ste sa mali starostlivo starať. Zvlášť pokiaľ ide o pracovný povrch pracovnej dosky, kde sa hromadí najväčšie množstvo rôznych kontaminantov, ktoré vznikajú po príprave kulinárskych majstrovských diel. Zároveň je dôležité, aby ste sa o túto časť náhlavnej súpravy mohli správne starať, aj keď je plátno vyrobené zo super odolného umelého materiálu..

Aby vaša doska dlho nestratila svoju vizuálnu príťažlivosť a funkčnosť, mali by ste na odstránenie nečistôt používať jemné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú kyseliny a zásady. Po vyčistení dosku utrite suchým uterákom.

Tiež by ste mali zabrániť vnikaniu látok obsahujúcich acetón na povrch pláten, nepokladať hrnce alebo panvice, ktoré ste práve vybrali zo sporáka, na dosku, a po každom varení ihneď odstrániť vlhkosť a stopy oleja..

Pultová doska v kuchyni je veľmi potrebným a, ako vidíte, veľmi dôležitým detailom náhlavnej súpravy. Nielenže sa dokonale vyrovná s povinnosťami pracovnej plochy, ale tiež zachováva celistvosť fasád nábytku. A správna voľba materiálu a správna starostlivosť o plátno vám pomôže nemyslieť na aktualizáciu interiéru dlho..