Kuchyňa v koloniálnom štýle: vlastnosti a charakteristické črty luxusných interiérov

Koloniálny štýl ponúka klasický dekor a exotické doplnky. Táto kombinácia je výsledkom koloniálnej histórie a vytvára osobitý štýl, ktorý prežil dodnes. Interiéry týchto kuchýň sú elegantné, ale aj funkčné. Koloniálny trend je kombináciou klasického dizajnu s exotickými doplnkami. Priestor sa vyznačuje eleganciou, štýlom a vysokým stupňom funkčnosti.

Koloniálny štýl v kuchyni – kombinácia exotiky a klasiky

Koloniálny štýl priamo odkazuje na africké domy z 19. storočia. V tomto smere navrhnuté interiéry kombinujú klasické prvky s africkými a indickými tónmi. Tento štýl je najčastejšie vidieť v kuchyniach a obývačkách. Vyznačuje sa masívnym nábytkom a doplnkami pochádzajúcimi priamo z viktoriánskej éry. Klasické a elegantné prvky doplnené orientálnym dekorom.

Klasika, zriedená exotikou vo forme orientálnych doplnkov, dáva novú zaujímavú kvalitu v podobe koloniálneho štýlu. Najčastejšie vyberaným druhom nábytku je mahagón, eben, teak, palisander. Pre tieto kuchyne je typické tmavé drevo. Nábytok v koloniálnom štýle je masívny a ťažký. Veľmi často má aj vyrezávané prvky. Koloniálne náhlavné súpravy vyrobené z prírodného dreva sú veľmi drahé, existuje však lacnejšia alternatíva z umelých materiálov..

Dokonalá fúzia kultúr

Koloniálny štýl bol vytvorený na konci 18. storočia vďaka britskej kolonizácii. Briti, hladní po miestnom viktoriánskom štýle, sa rozhodli vziať ho do kolonizovaných krajín Indie alebo Afriky. Preprava zariadenia z domovských krajín bola však mimoriadne náročná, preto bol nábytok vyrobený z materiálov dostupných v zahraničí. Pôvodne sa predpokladalo, že budú presnou kópiou európskych, ale postupom času sa ukázalo, že miestni interpreti môžu kombinovať masívne klasické formy s regionálnou ozdobou. Jednodielny nábytok z najlepších exotických drevín vďaka tomu dostal úplne nový rozmer. Ozdobili ich zložité kvetinové motívy, orientálne symboly a pútavé detaily. Kuchyňa v koloniálnom štýle je preto miestom, kde sa harmonicky kombinuje európska elegancia a exotická originalita..

Koloniálny kuchynský materiál

V tomto type interiéru sú tiež vítané drevené podlahy. A na stenách by sa mali objaviť tlmené farby s prírodnými odtieňmi. Môžu byť maľované a tapetované. Veľmi žiadaným efektom je teplý a útulný interiér, ktorý získate pomocou zlatých alebo medených prísad, ako aj teplých hnedých a zelených, čo tiež súvisí so špecifikami miesta, pretože štýl zahŕňa prírodné tropické krajiny, a preto je častým motívom kvetov a listov..

Farby a vzory

Kuchyňa v koloniálnom štýle by mala mať zemité steny. Jemné béžové, pastelovo zelené alebo rozmazané krémové odtiene urobia z ťažkého, exotického nábytku nepreťažujúci interiér. Ľudia, ktorí milujú pôvab, si môžu dovoliť tapety vyrazené v exotických vzoroch. Kuchyňa v koloniálnom štýle je plná prírodných materiálov, a preto by bol dobrý nápad bambusový koberec, košík z morských rias alebo bielizeň na okne. Látky môžu mať orientálne vzory, ako napríklad perzský paisley, leopardie škvrny alebo kvetinové akcenty.

Priestory v koloniálnom štýle sú napriek svojej náročnosti veľmi útulné. Môžu za to jemné kvety v kombinácii s drevom. Útulná atmosféra je spojená aj so vznikom prírodných odkazov, a to ako v doplnkoch, tak aj vo farbách. Koloniálna kuchyňa je ideálna pre nádhernú zeleň, ktorú je možné použiť ako obrus, závesy alebo rolety. Celok zdôraznia aj exotické dekorácie a orientálne sochy..

Farby, ktoré urobia priestor útulným a pohodlným, budú medené, zlaté a teplé hnedé. Stojí za to postarať sa o malé akcenty vo forme kvetinových alebo listových motívov, ktoré budú okamžite spojené s tropickou krajinou..

Kuchyňa v koloniálnom štýle – nábytok a doplnky

Kuchyňa v koloniálnom štýle sa nezaobíde bez ťažkého nábytku z tmavého exotického dreva. Vyberte si teda mahagónový alebo ebenový stôl s koženými sedadlami, príborník s prelamovanými dverami ozdobený kovaním. Nezabudnite, že kuchyne v koloniálnom štýle milujú doplnky. Môžu to byť figúrky exotických zvierat, hlinené vázy, ratanová lampa alebo staroveký glóbus. Stojí za to zavesiť na stenu grafiku pripomínajúcu film. «Z Afriky», alebo etnické masky, a tiež dajte na parapet misku s perleťou naplnenou mušľami. Čím viac doplnkov spojených s tropickými expedíciami, tým lepšie.

Nábytok je najdôležitejším prvkom každej kuchyne v koloniálnom štýle. Vyznačujú sa masívnosťou a ťažkosťou. Najčastejšie sú vyrobené z dreva, ako je červený, čierny, teakový alebo palisander. Koloniálny kuchynský nábytok sa tiež vyznačuje tmavou farbou, aj keď ich svetlejšie náprotivky sú stále bežnejšie. Koloniálna kuchyňa má vyrezávané prvky, vďaka ktorým je kuchynský nábytok mimoriadne elegantný..

Pri výbere kuchyne v koloniálnom štýle by ste mali venovať pozornosť doplnkom spojeným s bývalými kolóniami. A preto by bolo skvelé použiť indické žiarovky, prvky vymodelované zo slonoviny, viacfarebné pruhy atď. O blízkosť prírody by ste sa mali snažiť vyzdobením kuchyne živými rastlinami..

Koloniálna kuchyňa by mala byť miestom plným skrytých významov a symbolov: lotosový kvet vykúkajúci z ozdobného obrusu, socha Budhu zo santalového dreva, stojan na kadidlo pre slony. Vďaka všetkým týmto nuanciám sa okamžite budete cítiť ako v bývalej britskej kolónii v centre Indie..

Koloniálna kuchyňa – pre koho?

Koloniálny štýl je skvelou ponukou pre ľudí, ktorí sa cítia dobre v elegantných interiéroch a milujú klasické riešenia. Táto estetika vďaka masívnemu nábytku bude najlepšie zastúpená vo veľkých priestoroch. V malých kuchyniach môže byť koloniálny štýl doplnený príslušenstvom.

Koloniálna kuchyňa – výber celebrít

Hovorí sa, že koloniálny štýl je podstatou typického «americký sen». Hviezdy spoza oceánu ho už dlho zbožňujú a pokúšajú sa ním naplniť svoje domovy. Módny návrhár Ralph Lauren, topmodelka Cindy Crawford alebo americká speváčka Sherrill Crow zdobia vily exotickými doplnkami. Lobby, jedáleň alebo kuchyňa v koloniálnom štýle pre nich nemá obdobu..

Moderný koloniálny štýl v kuchyni s nádychom trópov

Aktuálnym módnym trendom je kombinácia koloniálneho s tropickým. Na tkaninách a stenách sa objavujú exotické motívy rastlín a vtákov, ako aj vzory dravých zvierat. Obývacia izba alebo spálňa sú interiéry, v ktorých sú koloniálne poznámky veľmi časté, ale kuchyňa nie je výnimkou. To nie je prekvapujúce, pretože tento štýl je kvintesenciou pohodlia. Ako by mala vyzerať kuchyňa v koloniálnom štýle? Fotogaléria to ukáže s potešením..

Na fotografiách nájdete neštandardné koloniálne kuchynské interiéry, ktoré vám umožnia vytvoriť mimoriadne funkčnú miestnosť vo vašom obľúbenom štýle. Pozrite sa na hotové projekty.