Krásny interiér malej obývačky: tipy pre dizajnérov a detailné riešenia v modernom štýle

Neoddeliteľným miestom pre rodinný odpočinok a stretnutie s priateľmi je obývacia izba. Nie všetci majitelia bytov alebo súkromných domov sa však môžu pochváliť priestrannosťou tejto miestnosti. Vo väčšine verzií má táto miestnosť malé rozmery, čo niekedy výrazne komplikuje jej dizajn. Napriek takýmto chvíľam sa každý majiteľ snaží urobiť svoju obývačku atraktívnejšou, útulnejšou a štýlovejšou. Ako však správne určiť organizáciu priestoru a štýl interiéru v obmedzenej oblasti, aby ste v konečnom dôsledku vytvorili originálny a krásny dizajn? V tejto recenzii určite nájdete odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky..

Vlastnosti interiéru malej obývačky

V dnešnej dobe majitelia domov alebo bytov, ktorých dispozícia zahŕňa obývaciu izbu s malými rozmermi, nemôžu byť obmedzovaní pri výbere farebnej palety a štýlu tejto miestnosti. Napriek úplnej slobode pri výbere takýchto detailov však návrhári stále odporúčajú dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré môžu plne poskytnúť najpohodlnejšie podmienky pre odpočinok. Po prvé, pri zdobení takejto obývačky je veľmi dôležité zachovať voľný priestor. Preto by ste sa nemali nechať uniesť usporiadaním veľkého množstva nábytku. Tiež by ste sa mali spoliehať na používanie svetlých farieb a množstvo svetelných zdrojov..

V malej obývačke by nemali byť žiadne ostré kontrasty. Interiér môžete diverzifikovať pomocou geometrických vzorov, prvkov abstrakcie alebo módnych výtlačkov. Zrkadlá a lesklé povrchy miestnosť opticky rozšíria a pôvodné obrazovky alebo priečky rozdelia obývaciu izbu na zóny.

Typy rozloženia

Aby ste mali predstavu o tom, ako môžete organizovať interiér malej obývačky, navrhujeme spočiatku zvážiť typy usporiadania malých miestností. Obývacia izba v tvare štvorca sa považuje za najúspešnejšiu možnosť. Potreba vizuálnej úpravy priestoru v takejto miestnosti jednoducho nie je potrebná a nábytok môže perfektne zaberať priestor pozdĺž stien alebo byť umiestnený v strede miestnosti..

Vo väčšine príkladov obdĺžnikovej obývačky je umiestnenie dverí oproti oknu štandardné, čo vizuálne tiahne už úzku miestnosť. Aby sa zbavil «vozeň» efekt, návrhári radia uchýliť sa k malým trikom a zväčšiť veľkosť dverí alebo ich dokonca nahradiť oblúkom. Tento problém pomôžu vyriešiť aj vertikálne kresby alebo lesk na širokých stenách..

Ak má u vás obývačka tvar uhla, potom môžete trochu experimentovať s dizajnom nábytku a postarať sa o dostatočné osvetlenie pre každú časť miestnosti. Ak máte balkón, môžete celkovým spojením obývačky výrazne zvýšiť celkovú plochu.

Rozhodovanie o štýle interiéru

Pri usporiadaní akejkoľvek miestnosti by ste mali vždy dodržiavať určitý smer, ktorý má priamy vplyv na výber dokončovacích materiálov, farieb, nábytku, dekoratívnych prvkov a doplnkov. Medzi modernými návrhmi dizajnu existuje mnoho štýlov, medzi ktorými si každý vlastník domu alebo bytu môže vybrať ideálnu voľbu pre seba..

Klasika

Tento návrh znamená použitie pokojných a neutrálnych farieb pri vytváraní interiéru. Preto sa klasický štýl vyznačuje ľahkosťou a charakteristickými tónmi elegancie. To môže byť vyjadrené fasádami vyrezávaného nábytku, fragmentmi štukovej lišty, viacúrovňovými stropmi, pozlátenými rámami obrazov a všetkými druhmi dekoratívnych prvkov s jemnými detailmi..

Moderný interiér

Dizajn obývačky v modernom štýle možno nazvať úplným opakom predchádzajúceho príkladu. Tomuto dizajnu dominuje jednoduchosť, zdržanlivosť, neprirodzené materiály a jasné grafické línie. Na prvý pohľad vyzerá takáto miestnosť trochu ako kancelária, a preto, aby sa vytvorila príjemnejšia atmosféra, moderné spotrebiče a transformujúci sa nábytok by mali byť doplnené kobercom a mäkkými vankúšmi..

Provence

Myšlienka zdobenia malej obývačky v štýle Provence vám umožní nielen vytvoriť jemnú a romantickú atmosféru. Takáto výzdoba obývačky prospieva relaxácii, pomáha zotaviť sa a inšpiruje. Originálne kusy nábytku s výrazným efektom staroveku, čipky, kvetinových vzorov a sofistikovaného porcelánového riadu vám umožnia naplno prežiť celý charakter tohto štýlu. A béžové, ružové, sivé alebo broskyňové odtiene, ktoré dominujú interiéru, sú perfektne kombinované s čerstvými kvetmi..

Podkrovie

Taký neobvyklý názov pre interiér je úplne v súlade s jeho vzhľadom. Prvky muriva na stenách, kovové príslušenstvo a čiernobiele fotografie sú len niektoré detaily typické pre podkrovie. Mali by ste tiež nahradiť bežné skrinky s otvorenými policami, pretože čím viac voľného miesta v tomto prípade, tým lepšie.

Minimalizmus

Špecifickosť tohto dizajnu spočíva v minimálnom množstve nábytku a dekoratívnych prvkov. Žiadne zbytočné doplnky a dekorácie, potlače alebo kombinácie niekoľkých odtieňov. Funkčný nábytok a maximálne niekoľko odtieňov v celej obývacej izbe.

Obývacia izba v škandinávskom štýle

Výber interiérov v škandinávskom štýle sa perfektne hodí do malého obývacieho priestoru. Všetko, čo je potrebné pre takýto dizajn, nie je preplniť okná závesmi, ale použiť rímske rolety alebo žalúzie, ktoré dokonale chránia pred zvedavými očami a nezasahujú do prieniku svetla do miestnosti. Tiež by ste mali dať prednosť ľahkým materiálom, ktoré sa dobre hodia k jasným akcentom vo forme vankúšov, figúrok alebo nástenných hodín..

Farebné riešenie

Použitie monochromatických farieb v interiérovom dizajne vizuálne rozšíri hranice malej obývačky a správne zvolené farby priestor harmonicky rozložia. Napríklad svetlé steny a tmavé podlahy spôsobia, že aj tá najmenšia miestnosť bude pôsobiť väčšia. Tmavší odtieň na bočných stenách vytvorí efekt hĺbky.

Snehovo biela obývačka vyzerá veľmi atraktívne, najmä ak monotónnosť hlavnej farebnej schémy zriedite kusmi nábytku v odtieňoch ako béžová, zlatá, sivomodrá alebo pistáciová.

Kávovo-mliečne alebo pieskové pôsobia v interiéri tiež veľmi krásne. Pokiaľ ide o akcenty, tu môžete použiť oranžovú, červenú a akékoľvek ďalšie bohaté farby, ktoré zdôrazňujú sofistikovanosť konkrétneho štýlu..

Výber nábytku

Pri zariaďovaní malej obývačky by ste mali uprednostniť funkčné variácie kusov nábytku. Malo by mať nielen rozmery vhodné pre takú miestnosť, ale tiež, ak je to možné, transformovať. Najrelevantnejším riešením sú modulárne pohovky a kreslá, skladacie stoly a stoly, ako aj vstavané skrine alebo otvorené police.

Veľmi dôležité pre malé miestnosti sú aj rôzne obrazovky alebo priečky z priehľadného skla alebo plastu, ktoré súčasne rozdeľujú celú miestnosť na zóny a nezaťažujú celkový obraz..

Vytvorenie interiéru obývačky s malou veľkosťou netoleruje rýchle a unáhlené rozhodnutia. Všetko by tu malo byť premyslené do najmenších detailov a každý centimeter by mal byť použitý správne. Bez určitých znalostí, vynaliezavosti a rád od skúsených dizajnérov sa preto nezaobídete. Ďalej pozývame našich čitateľov, aby sa zoznámili s fotografiami hotových projektov. Vaša štýlová obývačka môže vyzerať takto!