Interiér vo viktoriánskom štýle

Moderný svet je plný mnohých interiérových štýlov a pre človeka je niekedy ťažké rozhodnúť sa, ktorý štýl má najradšej. V jednom štýle ho priťahuje klasická farebná paleta, v inom – exotické prvky, v treťom – predmety «dni dávno preč». A v takejto situácii mu interiér vo viktoriánskom štýle pomôže spojiť všetky jeho rozmary. Existuje však jeden «ale»: človek, ktorý chce urobiť interiér svojho bytu vo viktoriánskom štýle, musí mať dostatok finančných prostriedkov, pretože viktoriánsky byt je drahý návrh. Aký je tento pôvodný viktoriánsky štýl??

História vzniku viktoriánskeho štýlu v interiéri

Druhá polovica 19. storočia je považovaná za začiatok formovania viktoriánskeho štýlu. názov «Viktoriánsky» štýl bol daný na počesť obdobia vlády anglickej kráľovnej Viktórie, ktorá v tomto období vládla. Jeho vzhľad je vysvetlený skutočnosťou, že práve v tomto období začala britská buržoázia vďaka rýchlemu rozvoju priemyslu v krajine rýchlejšie a rýchlejšie bohatnúť. Bohatstvo dalo vzniknúť prirodzenej potrebe luxusných bytov a drahých interiérov. Možnosť cestovať, ktorá sa v tomto období objavila, poskytla Britom šancu zoznámiť sa s rôznymi kultúrami, životom, spôsobom života a umením iných národov. Páčili sa im zahraničné štýly interiéru domov, Briti ich radi implementovali sami, čo bolo znakom dobrej formy majiteľa, jeho pevnosti a prosperity. V dôsledku toho vznikol viktoriánsky štýl interiéru..

Viktoriánsky interiér

Viktoriánsky interiér a funkcie

Viktoriánske pravidlá interiérového dizajnu

Na to, aby jeho majiteľ správne vyzdobil byt vo viktoriánskom štýle, by mal mať aspoň predstavu o prvkoch tých interiérových štýlov, ktoré by v tomto byte rád videl. Použitím prvkov exotických štýlov ich nenechajte prevládať, inak to už bude neviktoriánsky byt.

Ako ozdobiť viktoriánske steny

Viktoriánsky štýl, pokiaľ ide o dekoráciu stien, sa líši od ostatných interiérových štýlov. Poskytuje dekoráciu stien iba tkaninami alebo tapetami. Okrem toho musia mať určitý vzor: pruhy, realisticky zobrazené kvety, vtáky, zvieratá. Objemové ozdoby vo forme basreliéfu sa používajú oveľa menej často..

Látková dekorácia na stenu

Použité drevené panely z cenných druhov, zdobené všetkými druhmi ozdôb. Výška steny by nemala byť väčšia ako tretina. Často sa používa taký prvok gotického štýlu ako viacfarebné vitráže vo forme oblúkov. Vitráže sú najnápadnejším a najľahšie rozpoznateľným prvkom gotického viktoriánskeho štýlu.

Viktoriánske gotické prvky

Klasický štýl rešpektuje rodinné dedičstvo a hodnoty. To sa prejavuje na obrazoch, portrétoch. Portréty, obrazy s obrazmi sú zavesené na špeciálnych lištách.

Viktoriánska klasika

Farebná paleta stien nie je bohatá. Vo všeobecnosti sa dáva prednosť tmavočerveno-hnedým tónom a svetlohnedým farbám. Svetlosivé steny sa používajú čiastočne a zriedka.

Štýlová farebná paleta

V interiéri jednej miestnosti často nájdete niekoľko štýlov súčasne. Takže veľké zrkadlá sú v rokokovom štýle vítané. Uprednostňujú sa zrkadlá s plnou dĺžkou, ale je to zriedkavé. Gotický štýl môže byť prezentovaný vo forme vitráže, krbu s vyrezávaným rámom

Viktoriánska gotika

Viktoriánske podlahy

Viktoriánsky štýl neponúka veľa rozmanitosti v podlahách. Najčastejšie sa uprednostňujú parkety vyrobené z prírodných drevín. V súčasnej dobe sa používa linoleum s parketovým vzorom. Farba podlahy by mala zodpovedať farbe stien, nábytku.

Šatňa

Umelecké keramické dlaždice je možné použiť aj ako podlahu.

Keramická podlaha

V poslednej dobe sú však laminátové podlahy obľúbené. V tomto prípade môže byť podlaha pokrytá vložkami iného vzoru a farby, prirodzene, v kombinácii s okolitým farebným pozadím..

Harmónia farieb

Nepochybným záujmom pre fanúšikov viktoriánskeho štýlu budú kobercové podlahy. Červená farba koberca sa hodí k klasickej farbe tohto štýlu – svetlo hnedej.

Červená farba v interiéri

Vlastnosti interiérovej výzdoby izieb vo viktoriánskom štýle

V prvých fázach svojho vývoja predstavoval viktoriánsky štýl pomerne objemný interiér s množstvom bizarných vzorov a ozdôb. Nábytok mal tiež dosť masívny vzhľad a mnoho vyrezávaných dekorácií. Časom sa však tento štýl začal líšiť v zmysle proporcie, aj keď ozveny predchádzajúcich motívov sa stále dajú nájsť..

Viktoriánska obývačka

Krb je povinným atribútom interiéru. Jeho prítomnosť je v obývačke povinná. Prvky rokokového štýlu sa perfektne hodia. Sú prezentované vo forme mahagónového nábytku. Nohy nábytku sú nevyhnutne zakrivené, samotný nábytok má vyrezávané dekorácie.

Krb je povinný atribút štýlu

Nábytok je vyrobený z prírodného dreva cenných druhov: orech, mahagón, morený dub. Nábytok má často vyrezávané dekorácie, niekedy vykladané drahými kameňmi a kovmi.

Orechový nábytok

Viktoriánsky štýl je nemysliteľný bez knižnice, pričom jeho obsah by nemal nechať ľahostajným nikoho, komu nie je ľahostajná literatúra..

Knižnica je pýchou Angličana

Pretože interiér vo viktoriánskom štýle obsahuje prvky niekoľkých štýlov, existuje určitá závislosť týchto štýlov od účelu miestnosti. Prvky gotického štýlu nájdete v tvarovaných štukových lištách, obrovských oknách, vysokých stropoch a pre gotiku povinný atribút – krb. Prítomnosť koberca s bizarnými vzormi hovorí o prítomnosti indického štýlu..

Koberec je znakom indického štýlu

Viktoriánsky štýl je perfektne kombinovaný s rokokovými prvkami, ktoré sa vyznačujú pastelovými farbami, nábytkom so zakrivenými, vyrezávanými chrbtami. U nás nájdete aj gotiku v podobe masívneho kovového lustra, kovových úchytiek skrinky.

Rokokové prvky v interiéri kuchyne

Pastelové farby, prítomnosť kvetov a rastlín v miestnosti, mohutný svietnik nad stolom rozdáva prvky indického štýlu.

Paleta farieb v kuchyni

Dizajn viktoriánskeho štýlu je tiež založený na kombinácii stien, stropov v pastelových farbách (krémová, svetlo žltá, svetlo zelená atď.) S teplými tónmi parkiet, nábytku, typického pre klasický štýl.

Prvky klasického štýlu

Interiér kuchyne vo viktoriánskom štýle predurčuje predovšetkým prítomnosť masívneho stola v strede miestnosti. Osvetlenie kuchyne zabezpečuje masívny luster a niekoľko prídavných žiaroviek. A samozrejme, steny a nábytok by mali byť jemné, pokojné tóny. Minimum textilu na oknách.

Interiér viktoriánskej kuchyne

Pretože britská obývacia izba bola určená predovšetkým iba na stretnutia s rodinnými príslušníkmi na skromnú večeru (Britom sa nepáči prítomnosť cudzích ľudí v ich byte), vyzerala táto miestnosť podľa toho. Stôl je okrúhly. Okolo sú stoličky alebo mäkké pohovky. A samozrejme, masívny svietnik v strede stola. Anglický byt je bez svietnikov nemysliteľný. Bez neho nie je možné vytvoriť pohodlie a teplo atmosféry v miestnosti, cítiť dych minulých storočí.

Viktoriánska obývačka

Viktoriánsky štýl je ukážkovým štýlom pre milovníkov pohodlia domova, pre tých, ktorí sa radi stretávajú po večeroch pri krbe v obývačke podľa rodinnej tradície. Ak ste jedným z nich, ak ste dostatočne bohatý človek, potom je tento štýl pre vás istý..