Interiér chodby s tehlovým vzhľadom: štýlové nápady a tipy na výber materiálov

Zdobenie interiéru chodby murivom alebo materiálmi, ktoré ho napodobňujú, je v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Toto riešenie vytvára úžasnú atmosféru a navodzuje atmosféru v celej miestnosti. Navyše veľký sortiment farebnej palety, rôzne textúry a metódy inštalácie vám umožňujú použiť tehly na vytvorenie mnohých štýlov. Ďalej v materiáli navrhujeme bližšie sa pozrieť na druhy tohto úžasného materiálu. Povieme vám tiež o možných spôsoboch, ako ho použiť na vytvorenie štýlového interiéru na chodbe..

Dekoratívna tehla na chodbe – výhody a nevýhody

Ako viete, vstupná hala je prvou miestnosťou, ktorá sa stretáva s tými, ktorí vstupujú do domu alebo bytu, preto návrhári odporúčajú venovať osobitnú pozornosť interiérovému dizajnu tejto miestnosti a používať rôzne druhy materiálov. Koniec koncov, ako viete, práve z tejto miestnosti sa začína vytvárať prvý dojem z majiteľov obydlia, ich chuťových preferencií a životného štýlu vo všeobecnosti. Dnes diskutujeme o dekorácii stien na chodbe s murivom a dekoratívnou tehlou, v tomto prípade je to najbežnejšia a najdostupnejšia možnosť. Rovnako ako mnoho iných typov materiálov má však pozitívne aj negatívne vlastnosti..

Výhody použitia dekoratívnych tehál

V prvom rade je použitie dekoratívnych tehál v interiéri skvelou príležitosťou na vytvorenie jedinečného interiéru tohto druhu a na zabezpečenie dodatočnej izolácie stien a zvukovej izolácie, ktorá je pre obyvateľov bytových domov taká potrebná. Takýto povlak patrí do kategórie trvanlivých a pri náležitej starostlivosti môže trvať niekoľko desaťročí. V prípade potreby sa poškodené diely ľahko vymenia za nové, bez toho, aby bolo potrebné demontovať celé murivo ako celok. Navyše, dekoratívne tehly na stenách sa ľahko starajú. Pár ťahov vlhkou handričkou a obložením steny je bez akýchkoľvek nečistôt.

Nevýhody dekoratívnych tehál

Pokiaľ ide o nevýhody použitia muriva napodobňujúceho tehlu v interiéri, potom v tomto prípade musíte byť pripravení na určité náklady. Obklady stien takého plánu sú oveľa drahšie ako tapety, omietky alebo hotové panely, ktoré sa často používajú v interiérovom dizajne. A samozrejme by ste nemali očakávať, že dekoratívne tehly úplne nahradia prírodný kameň. Jedná sa o kvalitnejší a dostupnejší analóg..

Druhy dekoratívnych tehál

Na modernom trhu existuje niekoľko typov dekoratívnych tehál. Preto, ak je to potrebné, bude celkom jednoduché vybrať si ideálnu možnosť pre seba..

Klinkerová tehla

Tento typ dekoratívnej tehly sa veľmi často nazýva keramika, pretože hlina, z ktorej je vyrobená, je dvakrát kalená, čo umožňuje povlaku odolávať extrémnym teplotám, vystaveniu rôznym druhom znečistenia, mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Vyrobené «slínkové dlaždice» na princípe tehly, ale líši sa v menších rozmeroch, konkrétne v hrúbke. Táto obklad na stenu je ponúkaný v rôznych textúrach a farbách, ideálnych na dekoráciu interiéru v ekologickom štýle.

Sadrová tehla

Výroba dekoratívnych tehál zo sadry nevyžaduje veľké investície, preto sa tento typ obkladu vyznačuje atraktívnou cenou, má veľa pozitívnych vlastností, ale bohužiaľ je krehký a citlivý na vlhkosť. Sadrové tehly sa používajú na ozdobu stien, jednotlivých sekcií alebo dverí. Môže byť natretý alebo použitý tak, ako je.

Sklolaminátová tehla

Dekoratívna tehla s týmto zložitým názvom je zmes cementu s vláknami z kremencového skla, ktoré sa používajú ako spojovacie vlákna. Materiál má úžasnú farbu, vyznačuje sa vysokou pevnosťou a odolnosťou voči trieskam. V porovnaní s prírodným kameňom má menšiu hmotnosť a kompaktné rozmery.

Flexibilná tehla

Obkladový materiál tohto druhu sa na trhu stavebných materiálov objavil pomerne nedávno a je to podoba bežných dekoratívnych dlaždíc, ktoré sú náchylné na deformáciu. Aj pri miernom zahrievaní sa tvar takejto tehly začne meniť, takže ak sa rozhodnete vyzdobiť steny na chodbe «flexibilný» zakryte a umiestnite ho čo najďalej od svietidiel alebo nástenných svietnikov. Všetky druhy mozaikového muriva ako dekor v tomto prípade možno nazvať najúspešnejšou možnosťou..

Biele tehly na chodbe

Biela farba je ľuďmi veľmi ľahko vnímaná, dáva pocit čistoty, svetla, vzdušnosti a pri šikovnom použití v interiéri vizuálne zväčšuje plochu miestnosti. Preto dekoratívne biele tehly možno nazvať obojstranne výhodnou možnosťou dekorácie stien na chodbe. Po prvé, tieto miestnosti vždy vyžadujú dodatočné osvetlenie. Za druhé, biela tehla sa dobre hodí k iným odtieňom v dizajne miestnosti, vyzerá štýlovo a elegantne.

Metódy dokončovania s ozdobnými tehlami

Predtým, ako začnete pokladať možnosť dekoratívnej tehly, ktorú ste si vybrali, mali by ste najskôr pripraviť oblasť, ktorá bude použitá ako základ. Všetky povrchy musia byť rovné. V tomto prípade by mali byť steny vopred ošetrené tmelom, sadrou a pôdou..

Ďalej by ste sa mali rozhodnúť pre výber lepidla na dlaždice. Pri čelných rohoch odborníci odporúčajú uprednostniť hotové panely a začať murivo z tejto časti chodby zhora nadol. Neodporúča sa vytvárať príliš veľkú medzeru medzi časťami. V niektorých prípadoch však takýto jav vyzerá veľmi štýlovo a dokonale zapadá do myšlienky interiéru..

Pokiaľ ide o technológiu a metódy kladenia dekoratívnych tehál, možno tu rozlíšiť tri hlavné možnosti – reťaz, rybiu kosť a väzbu kníh. Reťazové kladenie znamená usporiadanie tehál tak, aby bol každý nový rad umiestnený na stene s miernym presahom o tretinu tela. Dokovanie fragmentov v štýle knižnej väzby sa vykonáva striedaním tehál vertikálne a horizontálne. Na vytvorenie muriva z rybieho chvosta je každý kus plátna položený kolmo.

Murivo v interiéri chodby je skvelý spôsob, ako zdôrazniť individualitu miestnosti a príležitosť vytvoriť niečo exkluzívne a štýlové. Podobným spôsobom môžete ozdobiť všetky steny, zvýrazniť jednu z nich alebo použiť tehlu ako mozaikový dekor.