Gotická kuchyňa: prvky stredovekého umenia v moderných interiéroch

Gotický štýl nie je ani obľúbený, ani nijako zvlášť obľúbený. V ére moderných kuchynských riešení a trendov pre jasné farby je Gothic v dosť vzdialenej pozícii. Napriek tomu má tento štýl, ako každý iný, svojich priaznivcov a stojí za to mu venovať malú pozornosť, a to aj kvôli zvedavosti. Možno sa čitateľom tohto článku bude páčiť tento smer interiéru a tiež bude túžba zaviesť do ich kuchýň gotické prvky..

Čo je to gotický štýl?

Ako naznačuje názov, tento štýl má za cieľ priniesť čo najviac prvkov spojených s architektonickými riešeniami typickými pre neskorý stredovek, keď sa gotika rozšírila z Francúzska a potom z Anglicka do ďalších častí Európy. Medzi položky patrí surová tehla, tepané železo a kov. Dominantnými farbami sú odtiene čiernej, sivej, inými slovami tmavé, depresívne farby, aj keď to nie je pravidlom. Nálada, ktorú vytvárajú interiéry v gotickom štýle, je chladná, temná a tajomná. Tento dizajn často pripomína stredovekú pivnicu, žalár, interiéry zámku alebo ponuré budovy..

Rozmanitosť gotického štýlu

Gotický štýl stále teší architektov a dizajnérov. Jeho vplyv v rôznych formách je možné vidieť v súčasnej architektúre a interiérovom dizajne, dokonca aj v trendoch ako:

  • gotický pôvab;
  • nová gotika;
  • romantická gotika;
  • cisárska gotika;
  • fantasy gotika;
  • upírska gotika.

Mierne tmavé podnebie, založené na dominantných farbách čiernej, sivej, so zlatým a červeným nádychom, je charakteristickým prvkom tohto štýlu. Môžete si ho vytvoriť v kuchyni – šikovný výber farieb a dekorácií vytvorí v miestnosti zaujímavý priestor. Je dôležité, aby interiér v gotickom štýle nebol chladný a ponurý. Zistite, aké ľahké je vytvoriť kuchyňu inšpirovanú gotikou.

Aké kuchyne sú vhodné pre gotický štýl??

Gotický štýl je najvhodnejší pre vysoké interiéry v starých budovách alebo bytových domoch, v typickom byte nebude ľahké dosiahnuť očakávaný efekt. Ak máte radi gotický štýl, ale nemáte možnosť miestnosti zväčšiť, nemusíte v tomto štýle organizovať celú kuchyňu, niekedy stačí len pár prvkov, ktoré dodajú miestu správnu náladu..

Elegancia, tajomstvo a vznešená atmosféra – to je gotický štýl, jeden z vrcholných úspechov stredovekej európskej architektúry. Správny výber farieb a prvkov prevzatých z gotiky vám umožní preniesť jeho úžasnú auru priamo do interiéru kuchyne. Je to zábavný spôsob, ako cestovať v čase!

Príklady gotickej kuchyne

Gotický štýl je spojený s architektonickými riešeniami charakteristickými pre stredoveké Francúzsko a Anglicko a interiéry ním inšpirované pripomínajú zámocké miestnosti. Aj keď sa v súčasnosti málo ľudí inšpiruje návratom k takzvaným temným vekom s výberom moderných a minimalistických interiérov, stále sú zahalení rúškom tajomstva..

Ako vidíte na fotografii vyššie, na vybavenie kuchyne sa často používajú iba prvky, ktoré dodávajú atmosféru. Nápadné sú predovšetkým čierne kovové stoličky, ktoré dodávajú interiéru ostrý a osobitý štýl ranej éry. K tomu sa pridáva tmavosivá tehla na stene medzi závesným a stojacím nábytkom. Ďalším prvkom je čierna lampa visiaca nad stolom a veľmi tmavá drevená podlaha. Aj keď sú steny a nábytok dostatočne svetlé, gotické akcenty dodávajú kuchyni zlovestnú, mierne temnú náladu..

Vhodné dokončovacie materiály na dokončenie gotických kuchýň

Ďalším materiálom, ktorý dobre funguje v gotickom štýle, je kameň. Môžete ním ozdobiť steny, ktoré vytvárajú imitáciu úložiska, pripomínajúceho interiér pivníc alebo žalárov. K tomuto riešeniu sa veľmi dobre hodí štylizovaný drevený nábytok. Kamenná doska ešte viac zvyšuje drsnosť kuchynského dekoru. Vrcholom všetkého je čierny kovaný luster, ktorý napodobňuje závesný svietnik.

Na rozdiel od spálne v gotickom štýle môžu byť kuchynské steny v tmavších farbách. Ďalšími prvkami, ktoré nemožno prehliadať, sú motívy tehál alebo kameňa, ktoré v interiéri pôsobia dojmom minulého času. Nie je vždy možné použiť tieto dokončovacie materiály v byte, preto sa oplatí investovať do tapiet alebo dlaždíc, ktoré ich napodobňujú. Podlaha, vždy drevená, by mala byť veľmi tmavohnedá alebo čierna. Môže existovať aj luster, ktorý sa podobá cirkevným modelom, bežne označovaným ako pavúky, samozrejme v tmavších farbách: čiernej alebo fialovej.

Nábytok a doplnky do kuchyne v gotickom štýle

V gotickej kuchyni je najdôležitejší nábytok: drevený, mohutný a masívny, vyrobený z dubu, tiež v tmavých farbách. Vysoké príborníky s veľkým počtom zasklení, strieborné alebo postriebrené úchytky, stôl s masívnymi nohami a stoličky s kovovým obložením. Milovníkov nielen gotického štýlu v architektúre, ale aj subkultúr pravdepodobne zlákajú prvky súvisiace s vampirizmom a hororom, ktoré je možné zakúpiť na požiadanie. Rovnako ako každý štýl na hranici umenia, šperky v gotickom štýle sú nevyhnutné. To môže byť:

  • strieborné riady a príbory;
  • sada bieleho porcelánu;
  • krištáľová karafa a okuliare;
  • staré čierne hodinky s ciferníkom a rímskymi číslicami.

Okrem výberu farieb sa musíte starať aj o výzdobu interiéru a ladiace doplnky, ktoré perfektne dopĺňajú celé aranžmán. V izbách zariadených v gotickom štýle je vhodný drevený nábytok. Stará komoda a dlhý stôl z tmavého dreva pripomínajú stredovekú komoru. Môžu existovať aj viktoriánske kreslá a pohovky. Ďalším krokom k vytvoreniu požadovanej klímy je zakrytie okien silnými purpurovými alebo tmavozelenými závesmi..

Správnym osvetlením tiež vytvoríte magickú atmosféru pre svoj osobný priestor. Dobrým riešením je použiť dekoratívne, liatinové lustre a zdobené žiarovky. V zrkadle v gotickej kuchyni si svoje miesto nájdu veľké zrkadlá v štylizovaných rámoch a kovové svietniky, ktoré miestnosť naplnia tak trochu romantickou aurou. V závislosti od vašich estetických preferencií môžete tiež uviesť motívy drakov alebo chrličov, ktoré sú súčasťou rôznych doplnkov, ako sú hodiny alebo čelá skriniek..

Gotika v modernej interiérovej architektúre sa znovu objavuje. Je to mimoriadne elegantný štýl, ktorý kombinuje tajomnú temnotu hradu s romantickým nádychom. Priestor, ktorý využíva gotickú inšpiráciu, je ponukou pre ľudí, ktorí chcú, aby bol ich byt mierne oddelený od reality a vytvoril magické útočisko plné rozprávkových motívov..

Elegantné elegantné tmavé kuchyne, čierna skriňa, chróm

Obrázok spracoval CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### dňa 2013-11-21 17:19: 20Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com