Farebné kombinácie dverí, soklovej lišty a podlahy

Pri vytváraní pohodlia zohrávajú dôležitú úlohu farebné riešenia dekorácie interiéru. Aby ste sa vo svojom dome cítili pohodlnejšie, musíte v ňom vytvoriť harmóniu. Niektorí ľudia tým chápu kombináciu farieb už vo finálnom usporiadaní miestností, t.j. dávajte väčší pozor na kombináciu nábytku, závesov, všetkých druhov doplnkov a pod..

V tomto prípade sa samozrejme berie do úvahy ich harmonická fúzia so stenami, podlahami a stropmi. Ale s tým by ste nemali začať. Úplnú harmóniu je možné dosiahnuť, ak premýšľate o kombinácii farieb medzi hlavnými prvkami priestorov v prípravnej fáze..

A znova, «domáci» dizajnéri sa snažia skombinovať dokončovanie stien, stropov a podláh do jedného obrazu, pričom všetko ostatné berú ako sekundárne detaily. Nikto sa o tom nebude hádať – tieto prvky by mali byť navzájom v harmónii..

Čiernobiele dlaždice

Nesmieme však zabúdať na veci, ako sú dvere, platne, soklové lišty – to sú neoddeliteľné súčasti interiéru každej miestnosti a nemali by vypadnúť zo všeobecného obrazu. Farebnej kombinácii dverí, soklových líšt a podlahy preto treba venovať rovnakú pozornosť. Majiteľ bytu by sa mal cítiť pohodlne v medzistupni – na konci opravy, ale ešte pred začiatkom úpravy priestorov (t.j. pri absencii nábytku, záclon, kobercov atď.).

Svetlé dvere a hnedá podlaha

Farebné zladenie je vo všeobecnosti veľká veda, ale nie je ťažké ho zvládnuť. Zvlášť ak si pamätáte, že v prírode je 7 základných farieb – «dúha farieb». Všetko ostatné sú ich odtiene a kombinácie..

Niekto by mohol povedať, že existujú ešte 2 základné farby – biela a čierna. Ale napodiv, majú tiež do činenia so 7 farebnou kombináciou. Dúha je spektrálny rozklad bielej na jej zložky (z červenej na purpurovú). A čierna je opakom bielej («čierna diera», napríklad ide o vákuum, t.j. prázdnota).

Tmavočervená kombinácia v interiéri

Preto sú, akoby, hraničné a často sa používajú ako lemovanie. A ak je žiaduce menej experimentovať s čiernou (jej presýtenie v interiéri pôsobí zdrvujúco), potom sa biela farba už začína meniť na klasický dizajn bytu.

Farebné riešenia v dekorácii

Biela farba v prevedení soklových líšt a dverových líšt je výhodná pre každú kombináciu odtieňov. Preto ak existujú pochybnosti o správnej farebnej harmónii, bielej «lemovanie» – vyhladí chyby.

Ak ste si istejšie pri výbere farby podláh a dverí, tón soklových líšt je možné skombinovať s jedným z týchto detailov za predpokladu, že sa dvere a podlaha líšia. Keď sú tieto 2 prvky namaľované rovnakou farbou, môžete pre podstavce zvoliť kontrastný odtieň..

Svetlé dvere

Rovnaký kontrast «postoj» je možné vyzdvihnúť medzi podlahou a dverami. A tu sa odporúčajú 2 hlavné možnosti: tmavé dvere a svetlá podlaha, svetlé dvere a tmavá podlaha. Ale pri akejkoľvek zvolenej možnosti je potrebné dodržať hlavné pravidlo dizajnu – v súprave by nemali byť viac ako 3 základné farby (a pre začínajúcich dizajnérov je vhodné vôbec zastaviť na 2). Lepšie «hrať» s intenzitou odtieňov.

Farba a ďalšie parametre

Ale nemôžete «zavesiť» iba v kombinácii farieb. Nezabudnite na taký okamih, akým je vizuálne vnímanie celej miestnosti. Koniec koncov, pomocou farby môžete priestor vizuálne buď zmenšiť, alebo zväčšiť..

Ružové steny a biele dvere

Tmavá podlaha teda urobí malú miestnosť ešte menšou, ale svetlá pomôže «rozšíriť hranice». Preto by tu dvere mali byť ako pokračovanie podlahy..

Svetlé steny a podlaha

To isté sa dá povedať o veľkej miestnosti, iba naopak: podlaha by mala byť natretá tmavou farbou a dvere svetlou farbou (aby «hranica» bolo to jasnejšie).

Dôležitú úlohu zohráva svetová strana, ktorej čelia okná miestnosti. V. «severný» v priestoroch je vždy nedostatok osvetlenia. Preto je vhodné tu v návrhu všetkých interiérových prvkov (najmä podláh) zvoliť svetlejšie odtiene. To znamená, že je potrebné zvýšiť odrazový povrch tak, aby bola miestnosť čo najčastejšie «hrali sa» slnečné lúče.

Okno v miestnosti

Ako pre «južná» miestnosti, potom samozrejme musíte zvýšiť povrch absorbujúci svetlo. To znamená, že by bolo logickejšie použiť na pokrytie podlahy tmavší náter..

Krásny dizajn interiérových dverí

Naučiť sa kombinovať vizualizáciu a «hra» svetlo, bude možné dosiahnuť zaujímavé riešenia v dizajne akejkoľvek miestnosti. A najtrúfalejší sa možno budú hojdať na predvoji (čo je teraz veľmi módne).

Neštandardné konštrukčné riešenia

V poslednej dobe sa dizajnéri stále viac pokúšajú experimentovať a ponúkajú neštandardné riešenia pri navrhovaní priestorov. A jednou z týchto možností je zavedenie jasného farebného bodu do interiéru, ktorého úlohu nehrá žiadny dekoratívny prvok na stene, ale obyčajné dvere.

Kombinácia farieb v interiéri

Skôr nie obyčajné, ale namaľované napríklad červenou, zelenou alebo dokonca červenou. Ak sa však takéto rozhodnutie považuje za základ, treba pamätať na to, že tón dverí by mal byť stále «ozvena» s niektorými ďalšími prvkami interiéru: niečo z nábytku alebo záclon, doplnkov na stenách. Mimochodom, práve sokel, natretý rovnakou farbou ako dvere, sa môže stať logickým záverom celej kompozície, ako keby rámoval celý interiér..

Nemali by sme tiež zabúdať, že takáto avantgarda sa nemusí hodiť do hosťovskej izby alebo spálne (kde je žiaduce použiť viac «mäkké», pastelové odtiene). Ale pre kuchyňu, jedáleň alebo detskú izbu môže táto farebná schéma prísť vhod..

Pre miestnosti bez okien (chodby, chodba, kúpeľňa) sa naopak môžu avantgardné riešenia stať gýčom. Tieto miestnosti sú spravidla malé. Preto je tu hlavným cieľom vizuálne zvýšiť hlasitosť. To sa však zvyčajne dosiahne svetlými odtieňmi dverí, stropu a stien. Ale z nejakého dôvodu sa pokúšajú natrieť podlahy v nezafarbujúcich farbách..

Kúpeľňa

Trochu sa odchýliť od štandardov «hnedá podlaha – biele dvere», dvere môžete namaľovať príjemnejšou farbou – béžovou. Zmäkne «hrubosť» sex odtieň.

Tiež sa dajú nazvať tmavosivé podlahy na chodbách «nudné» klasiky. Preto je pre dvere lepšie vziať farbu, ktorá je tiež sivá, ale o niekoľko odtieňov svetlejšia, a namaľovať v nej soklové lišty. Toto «otupenosť» len a bude to možné «rozveseliť sa» nejaké svetlé miesto na stene.

Krásna kombinácia farby stropu a dverí Svetlá kuchyňa Ľahký dizajn kuchyne Ľahký dizajn kuchyne na fotografii

A ak stále riskujete natieranie podlahy v svetlošedej farbe, potom pre dvere bude najlepšou farebnou schémou slonovina. Každá z týchto farieb je vhodná na soklové lišty..

Záver

Ale bez ohľadu na to, aké možnosti kombinácie odtieňov v dizajne dverí, podláh a soklových líšt sú zvolené, mali by byť organické «tkať» do celkového okolia so stropom a stenami.

Dvere by mali ladiť s nábytkom alebo s ním kontrastovať (ale byť v harmónii). Farba zvolená pre soklové lišty musí «blikanie» a v ďalších interiérových prvkoch.

Pri výbere farebných riešení pre jednu miestnosť by ste nemali zabúdať, že s ňou susedia ďalšie miestnosti. Pri otvorených dverách by mal byť prechod v dizajne plynulý, ako keby sa opakoval motív a myšlienka interiéru susednej miestnosti. Inými slovami, harmónia by nemala byť prítomná v jednej miestnosti, ale ako celok v celom byte..