Farba steny v spálni: výber najlepšej možnosti pre váš interiér

Dobrý spánok a príjemný pobyt závisia nielen od pohodlného matraca. Pri zariaďovaní spálne neignorujte farebnú hodnotu stien. Čo ponúka jedna farba? Ako jedna alebo druhá voľba ovplyvňuje osobnú pohodu? Pri výbere farby do spálne je najlepšie spoľahnúť sa na intuíciu. Oddychová miestnosť by mala byť priestorom, v ktorom sa budete cítiť dobre. Aké farby by som mal použiť na steny spálne a doplnky? Pozrite si inšpirácie, tipy a fotografie.

Farba stien v spálni: ktorú si vybrať?

V spálni si môžete dovoliť tmavé farby, dokonca aj čierne, na princípe, že hlbšie a sýtejšie farby použijete v miestnostiach, kde trávite čas, hlavne večer a v noci. Tmavé farby spálne sú jasným signálom, že v noci je to špeciálne miesto pokoja a relaxácie. Do spálne sa odporúčajú aj biele, pastelové, neutrálne, relaxačné zelené a modré, modrošedé, tyrkysové, purpurové, červené.

Bez ohľadu na to, čo hovoria odborníci na psychológiu farieb a chromoterapiu, pri výbere farieb, najmä do spálne, sa riaďte predovšetkým intuíciou. Každý človek je jedinečný. Výber farieb, podobne ako vzory na tkaninách, vám dáva príležitosť vytvoriť jedinečnú kompozíciu.

Interiér spálne: farba steny a nálada

Niektorí z nás potrebujú veľa svetla a priestoru, aby sa mohli ľahšie prebúdzať, zatiaľ čo iní chcú, aby bola spálňa útulným kútikom na oddych. Neexistuje lepší alebo horší nápad na usporiadanie. Vzhľadom na interiérový dizajn a jeho farby, ako aj na výber oblečenia, je to individuálna záležitosť. Ide o to nájsť štýl, ktorý je pre vás ten pravý a navodí v spálni požadovanú náladu. Hlavne by to malo byť miesto, kde si môžete oddýchnuť a prebudiť sa plní energie. Správne farby tomu môžu pomôcť..

Akú farbu majú steny v spálni? Zvážte pastelové odtiene

Pastelové odtiene, svetložlté odtiene, bledomodré a zelené farby, ako aj pudrová ružová farba vyvolávajú pozitívne emócie, v spálni sú väčšinou milované a ochotne používané. Možno preto, že nie sú agresívni, to znamená, že vzbudzujú dôveru a pocit bezpečia. Pastelová ružová, modrozelená farba vyvoláva pokoj, vylučuje agresiu a uľahčuje prekonávanie konfliktov. Ružová v spálni môže tiež pomôcť zmierniť stres..

Svetlé farby s matnou a lesklou textúrou

Je pre vás ťažké ráno vstať? Svetlá miestnosť môže skutočne pomôcť prebudiť sa. Svetlé farby na stenách, stropoch alebo drevenom nábytku vytvárajú pocit priestrannosti. Ak sa napríklad rozhodnete pre bielu farbu, zaujímavý efekt môžete dosiahnuť použitím rôznych stupňov lesku. Matné steny dobre fungujú s lesklými drevenými prvkami, akými sú napríklad čelá nábytku.

Tmavé farby

Ak dávate prednosť tmavším a útulnejším miestnostiam, mali by ste používať tlmené farby. Napríklad modrá, zelená alebo sivá sú farby, ktoré pôsobia upokojujúco, vďaka čomu sú ideálne do spálne. Rovnako ako u svetlých dekorácií dosiahnete priaznivý efekt kombináciou matných a lesklých povrchov. Dobre vyzerajú aj steny namaľované v rôznych tónoch tej istej farby. To znamená, že si môžete najskôr vybrať farbu, ktorá sa vám páči, a potom tmavší alebo svetlejší odtieň. Jedným napríklad vymaľujte steny, druhým drevo a tretinou natrite strop. Je dôležité vybrať si farebnú paletu, ktorá vytvorí harmonické usporiadanie celej miestnosti..

Módny dizajn spálne: farba steny a zaujímavé detaily

Ak má vaša spálňa krásne dreviny alebo iné detaily, ktoré by ste chceli zdôrazniť, vymaľujte ich bielou alebo inou farbou, ktorá kontrastuje s odtieňom stien. Ak však dvere nie sú veľmi štýlové, potom by mali mať rovnakú farbu ako steny, takže nebudú viditeľné. Ak do svojej miestnosti vyberáte svetlo, prírodné farby a materiály, je dobré dať pár kúskom úplne inú a výraznú farbu. Možno máte vankúš, ktorý sa vám obzvlášť páči? Kúpte si lacné knickknacks na blšom trhu a namaľujte ich rovnakou farbou. Budú veľmi krásnou dekoráciou zladenou s celým interiérom. Keď vsadíte na svoju osobnosť, zistíte, že vytvorenie dokonalého dekoru nie je také ťažké..

zelená

Pistácie, ako tá, ktorá napodobňuje farbu trávy, sa stále častejšie nachádzajú v dekorácii. Pripisuje sa im mnoho výhod – nie sú také studené ako biele, ale zároveň dodávajú pocit blízkosti. Zelená navyše navodzuje príjemné jarné asociácie..

Zelená spálňa je skvelou ponukou pre ľudí, ktorí oceňujú prírodu okolo seba a radi s ňou komunikujú. Zo spálne sa môže stať príjemná záhrada, kde si aj priaznivci moderných miest a priemyslu môžu s radosťou zdriemnuť..

Hnedá

Tmavé farby stien sa najlepšie používajú v priestranných spálňach, kde nie je žiadny ohromujúci efekt. Odporúča sa kombinovať hnedú so svetlejšími odtieňmi. Príkladom je tu samozrejme farba, ktorá bude odrážať farbu cappuccina. Ak chcete, aby taká stena vynikla, mali by ste investovať do ľahšieho vybavenia. Hnedé steny sa najčastejšie nachádzajú tesne za hlavou postele a zlepšujú priestor na spanie. Ich interakcia so zvyškom miestnosti je predpokladom správneho umiestnenia..

Červená

Intenzívna červená zvýrazňuje silu interiéru. Izba bude teplá a zmyselná zároveň. Červená obvykle dopĺňa jasnejšiu kombináciu farieb. V chladných miestnostiach, kde je prístup k prirodzenému svetlu výrazne obmedzený, však stojí za to odmietnuť návrh na tento typ metamorfózy..

tyrkysová

Originalitu a zmyselnosť je možné kombinovať súčasne. Pre tých, ktorí sa s tým chcú vyrovnať, návrhári navrhujú namaľovať steny tyrkysovou. Je to farba, ktorá hrdo nahrádza alebo dopĺňa typickú bielu. Tyrkysové steny spálne sú tiež zaujímavou ozdobou interiéru. Nie sú potrebné žiadne ďalšie dekoratívne detaily, pretože tyrkysová stena v miestnosti sa stane samostatnou.

Fialová, tmavomodrá, čierna

Dnes sa v domácnostiach objavujú farby, ktoré nedávno interiéroví dizajnéri odmietli. V súčasnosti sú najrozšírenejšie používané vo veľkom. Samozrejme, hovoríme o návrate fialovej, tmavo modrej alebo čiernej. Tento štýl je doplnený odtieňmi ružových lesklých povrchov, najmä v spálňach mladých manželských párov. Zdobenie spálne v očarujúcom štýle môže byť niekedy náročné a inokedy to môže súvisieť so záujmami a koníčkami..

Stena do spálne v bielej, sivej, modrej farbe

Pokojné farby stien sú samozrejme najobľúbenejšími ozdobami spální. Aj tradičná biela alebo modrá je tu príkladom. Vďaka nim miestnosť určená na spanie umožňuje upokojenie a požadovaný odpočinok. V poslednej dobe sa do spálne čoraz častejšie vyberajú biele a modré farby. Môžu sa objaviť jednotlivo alebo vytvárať zaujímavé spojenia. Modré steny navyše dokonale dopĺňajú spálne s bielym nábytkom. Kombinácia bielej, sivej alebo modrej vytvára škandinávsky štýl interiérového dizajnu.

Rôzne odtiene šedej dodajú vašej spálni všestranný vzhľad. Priaznivo ovplyvňujú následný výber farby a materiálu nábytku do spálne, poskytujú široké možnosti. Takéto steny sa hodia k tmavému drevu aj svetlému plastu a sklu. Biela, šedá a modrá – vhodný návrh pre spálne zariadené v modernom a rustikálnom štýle.

Maľovanie stien spálne v dvoch farbách: béžová a jemná citrónová

Dnes je béžový a jemný citrón celkom módny. V prvom rade je to kvôli túžbe vytvoriť mierne odlišný dekor – založený na teplých a útulných kombináciách. V takýchto prípadoch sú studené farby zámerne vylúčené, aby bola miestnosť oveľa atmosférickejšia. Určite k tomu prispievajú odtiene béžovej alebo citrónovej. Pri zahrievaní interiéru spálne môžete bezpečne myslieť na jemný a slnečný citrón. Nedostatok intenzity farieb nenamáha oči, ale umožňuje vám oživiť prehnane drsný priestor spálne. Tieto typy odtieňov navyše pomôžu rozjasniť interiér. Interakcia svetlých stien môže vizuálne zväčšiť veľkosť miestnosti. Aby ste sa v priestranných spálňach nenudili, môžete myslieť na dekorácie, ktoré kontrastujú so stenami..

Akú náladu by ste chceli predviesť vo svojej spálni? Máte radšej svetlé a vzdušné interiéry alebo tmavé farby, ktoré dodávajú miestnosti útulný pocit? Farba je úžasný spôsob, ako zmeniť, vylepšiť alebo vytvoriť niečo nové. Nasleduje niekoľko príkladov použitia konkrétnej farby vo vašej spálni..