Drevené steny: praktické a krásne

Steny v miestnosti sú väčšie ako podlaha a strop. Preto je dôležité vybrať si vysoko kvalitnú a efektívnu povrchovú úpravu. okamžite upúta pozornosť ako pomerne hlavný účastník interiéru.

Drevo je vo všeobecnosti jedným z najbežnejších stavebných materiálov, najmä v Rusku, pretože drevo je trvanlivý a ekologický výrobok, navyše vzhľadovo veľmi atraktívny. Lacné možnosti sú doska, drevo alebo klasická podšívka. Používajú sa najrozmanitejšie druhy dreva: borovica, dub, orech, breza, jablko a dokonca aj exotické druhy. Napríklad, ak používate borovicu, mali by ste vziať do úvahy jej textúru spolu s uzlami a očami. Pri povrchovej úprave dreva sa zdá byť všetko veľmi dôležité, počnúc plemenom a textúrou a končiac veľkosťou a tvarom panelov..

Drevená dekorácia steny v priestrannom interiériPôvodná dekorácia drevenej steny v interiéri obývačkyDekorácia drevených stien je vždy v módedrevená povrchová úprava jednej stenyDekoratívna tabuľa ako dekorácia na stenuKrásna obývacia izba s drevenou povrchovou úpravou na dvoch stenáchPovrchová úprava dreva v interiéri detskej izby

Na čo sa zamerať pri výbere materiálu

Široká rozmanitosť a množstvo materiálov, ktoré sú dnes k dispozícii, umožňuje vziať do úvahy všetky potrebné kritériá, ako sú praktickosť, šetrnosť k životnému prostrediu, vlastnosti starostlivosti, inštalácia, cena a čo je veľmi dôležité, možnosť zdobenia miestnosti v konkrétny zvolený štýl. Použitie prírodného dreva vždy prispieva k nádhernému štýlovému interiéru, ako aj k procesu výmeny vlhkosti, čo zase zaisťuje priaznivú mikroklímu v miestnosti..

Každý typ povrchovej úpravy má svoje výhody a nevýhody, či už ide o podšívku, euro podšívku, srub alebo iné. Pozrime sa na každý typ podrobnejšie.

Podšívka

Predstavuje najekonomickejší spôsob s použitím dekoratívnej obkladovej dosky na konečnú úpravu, na výrobu ktorej je možné použiť nasledujúce stromy: borovica, smrek, lipa, osika, smrekovec, dub, jelša, céder atď. Táto povrchová úprava je veľmi trvanlivá, silný, odolný voči rôznym mechanickým vplyvom, ľahko sa inštaluje, má dobrú zvukovú izoláciu a je lacný. Mimochodom, ďalším veľkým plusom je možnosť aktualizovať interiér. maľovanie alebo tónovanie sa v tomto prípade môže opakovať.

Medzi nevýhody patrí riziko infekcie hubami a hmyzom, ako aj zlá tolerancia voči extrémom vlhkosti a teploty..

Jednoduchá podšívka ako dekorácia na stenuSteny spálne sú ukončené jednoduchou šindľovou doskou

Euro podšívka

Tento typ je v podstate klasickou podšívkou so všetkými svojimi výhodami s jediným rozdielom – je vyrobený s prihliadnutím na európske normy kvality. Hlavným rozdielom sú existujúce pozdĺžne vetracie otvory. Slúžia ako ochrana pred kondenzáciou, ako aj pred napätím vo vnútri dreva. Podšívka má hlbšie spojovacie drážky, vďaka čomu je pravdepodobnosť vzniku trhlín výrazne znížená. Existuje niekoľko kategórií:

  •  «A» – najvyššie, s úplnou absenciou uzlov na povrchu;
  •  «V.» – stredné, umožňujúce prítomnosť uzlov na povrchu;
  •  «S» – najnižšia, zriedka sa používa na dokončovacie práce

Eurolining slúžil na dekoráciu stienEuro podšívka ako dokončovací materiál na steny

Blokový dom

Predstavuje jednu z odrôd dokončovacích dosiek, ktoré napodobňujú tyč alebo guľatinu a vytvárajú efekt dreveného rámu. Materiál je relatívne lacný, podobne ako podšívka, kvôli niektorým zvláštnostiam výroby. Vyrába sa pílením guľatiny podľa schémy «štvorec v kruhu». Z vnútornej strany guľatiny teda môžete získať tyč a ploché dosky a polotovary pre zrubový dom – zvonku. Výroba preto vychádza bez odpadu.

Hlavnými výhodami bloku domu sú: trvanlivosť, pevnosť, vynikajúca tepelná izolácia a vynikajúca zvuková izolácia, jednoduchá inštalácia a absencia deformácií ani po dvadsiatich až tridsiatich rokoch. Má veľmi vysoké ukazovatele požiarnej bezpečnosti, pretože impregnované antiseptikmi a retardérmi horenia, prakticky neovplyvnené hubami a hmyzom. Najlacnejšou možnosťou je domček z borovice alebo smreka, ktorý mimochodom vydáva živicu, ktorá pomáha hydroizolácii a zvyšuje pevnosť..

Použitie cédru zaisťuje udržanie optimálnej úrovne vlhkosti a zdravej mikroklímy v miestnosti..

Smrekovcový domček zvyšuje odolnosť a pevnosť proti vlhkosti.

Existujú široké (130-230 mm) a úzke (80-90 mm) blokové domy. Na dekoráciu interiéru je lepšie použiť úzky-takto sa stratí menej miesta.

Gusvarblok

Predstavuje inovatívnejší a drahší typ dokončovacieho materiálu s desiatkami tisíc rôznych typov profilov, prekvapivo navzájom kombinovaných. Táto funkcia prispieva k vytváraniu jedinečných a exkluzívnych interiérov. Panely sú spojené pomocou skrytého spojenia, ktoré neruší vzor. Inštalácia je pomerne jednoduchá, nevyžaduje špeciálne zručnosti.

Výhody sú rovnaké ako pri podšívke, euro podšívke a srubu – šetrnosť k životnému prostrediu, vysoká tepelná a zvuková izolácia, ako aj pevnosť, trvanlivosť a jednoduchá údržba.

Drevené obklady v interiéri veľkolepej obývačky Dizajn spálne s drevenou povrchovou úpravou na jednej stene

Prírodná drevená tapeta

Sú to zvitky dyhy z cenných drevín s hrúbkou 0,1 až 0,6 mm. Dnes existuje mnoho druhov drevených tapiet vyrobených z viac ako stovky druhov dreva so širokou škálou štruktúr dyhy, ktoré sú nalepené na hrubý papier..

Veľkou výhodou drevených tapiet je schopnosť priľnúť k radiálnym povrchom, čo predchádzajúce druhy materiálov nedovoľujú.

Existujú aj ďalšie vlastnosti, napríklad potreba pomerne dlhého obdobia nanášania laku, vosku alebo oleja, aby sa zachoval priaznivý vzhľad. Drevené tapety môžu navyše pri vystavení slnečnému žiareniu meniť farbu a pri pôsobení vody napučiavať. A nakoniec sú ľahko náchylné na infekciu hubami a hmyzími škodcami a tiež existuje pomerne vysoké riziko požiaru..

Tapeta z termodreva

Predstavujú alternatívu k tapetám z prírodného dreva a sú najpraktickejšou možnosťou, pretože pomocou moderných technológií si dokonale zachovávajú svoj vzhľad, odolné voči vlhkosti, ohňovzdorné, trvanlivé, nie sú ovplyvnené hubami a škodcami.

Existuje však jedna zvláštnosť – na rozdiel od iných materiálov sú tapety TMD lepené iba na extrémne plochých stenách..

Drevená tapeta - materiál na dekoráciu stenyDrevené tapety v interiéri obývačkyDrevené tapety ako dokončovací materiál na stenu spálneZdobenie steny spálne drevenou tapetouDrevené tapety v interiéri domuObývacia stena s drevenou tapetou

Dekoratívne stenové panely

Jedná sa o najdrahší druh materiálu vyrobeného z radu cenných drevín, ako sú dub, javor, céder a jelša. Dokončenie pomocou drevených stenových panelov dodáva interiéru mimoriadnu šľachtu a tiež hovorí o sofistikovanosti chutí a bohatstva.

Vyrábajú sa trojvrstvové panely vybavené iba dyhou z cenných drevín. Všetko ostatné je vyrobené z borovice alebo smreka, t.j. z lacnejších surovín s cieľom znížiť náklady. Panely sú potiahnuté akrylovým lakom alebo voskom, aby bola zaistená odolnosť voči vlhkosti, UV žiareniu a nečistotám. Mimochodom, tie najšetrnejšie k životnému prostrediu sú voskované (nie lakované), a preto sa odporúčajú predovšetkým do detských izieb a spální..

Existuje aj ďalší typ panelov – tónovaný, vyrobený z masívnej borovice, vybavený veľmi pohodlným systémom profilov na upevnenie a nižšími nákladmi..

Malo by sa však pamätať na to, že akýkoľvek druh drevených stenových panelov vyžaduje veľmi jemnú starostlivosť utieraním vlhkou handričkou (silné zvlhčenie je prísne zakázané) bez použitia abrazívnych činidiel a rozpúšťadiel. Okrem toho je potrebné každých päť rokov neustále obnovovať povlak (lak alebo vosk)..