Dizajn miestnosti v štýle Provence

Pamätáte si historické romány A. Dumasa, kde sa často spomínalo francúzske provincie? Provence je jedným z nich, nachádza sa na juhu Francúzska. Pôvodná chuť, vždy nádherné počasie, jasné horúce slnko, úžasná rozmanitosť flóry, blízkosť mora a viníc. Opojná aróma kvitnúcich rastlín. Náročný pracovný deň dedinčanov, na konci ktorého doma čaká to najchutnejšie dedinské jedlo a zaslúžený odpočinok. A práca v lone prírody vám zvyšuje chuť do jedla!

Názov je preložený – «provincie». Aplikované na štýl interiéru, názov «provensálsko» znamená jeden zo smerov rustikálneho štýlu (krajina). Jedinečné kúzlo pohodlia domova, provinčný štýl na juhu Francúzska.

Charakteristiky štýlu

Provence byt Provence dizajn Provence fotografický dizajn Štýl Provence v interiéri Spálňa Provence Provensálska miestnosť Provence na fotografii interiéru Dizajn miestnosti v štýle Provence

Archaický charakter stáročných zvykov a tradícií starodávneho spôsobu života, kde inovácie a trendy doby prichádzajú so znateľným oneskorením. Preto je dedinská rutina nekomplikovaná, nedostatok domýšľavosti, prirodzenej jednoduchosti, blízkosti k prírode, množstvo kvetov a herbárov. Prírodné farby, ktoré na slnku silne vyblednú. A akési kúzlo, dokonca aj romantika minulých storočí. Provensálsky štýl je osvetlený pečiatkou času a neprijíma žiadne inovácie, prvky moderny.

Štýl dekorácie

Štýl Provence sa vyznačuje aj množstvom príslušenstva. Kované rámy zrkadiel a hodiny, záclonové tyče a svietniky, rôzne prútené truhlice, koše. Množstvo malých vankúšov: na pohovkách, posteliach, stoličkách. Početné kytice kombinované s keramickými alebo sklenenými kvetináčmi, ovocné vázy, figúrky. Keramická figúrka kohúta bude vždy pripomínať vlasť provensálskeho štýlu – Francúzsko, ako symbol tejto krajiny.

Provence nábytok Dekorácia v štýle Provence Príslušenstvo Provence Dekor provence

Masívne kované alebo liate žiarovky so sklenenými tienidlami sa harmonicky zmestia do interiéru. Otvorené časti stien zdobia stredomorské krajiny, zátišia, dekoratívna keramika s maľbou.

Tkaniny – bavlna a ľan v jemných tónoch a farbách: záclony, podlahové behúne, obrusy so svetlým ornamentom alebo tradične s farebnými pruhmi. Textilné výrobky musia mať ručne vyrobený vzhľad. Predpoklad – rustikálna naivita – kvety na parapete. A zavesenie zväzkov voňavých byliniek v kuchyni.

Stredomorská téma v kúpeľni bude tiež užitočná v provensálskom štýle. Biele a modré farby vo výzdobe obkladov, vaní, záclon a uterákov. Osobitnú pozornosť budú venovať čajkam namaľovaným na dlaždiciach..

Štýlové farby

Ružový štýl v štýle Provence Provence štýl v bielej farbe Fotografia v štýle Provence

Štýl Provence znamená zvýšenú pozornosť farbám – iba upokojujúce, útulné, svetlé farby, žiadne jasné farby. Práve to ho najviac odlišuje od bežného vidieckeho štýlu s prevahou jasných farieb. Pokojné pastelové farby, ktoré pôsobia dojmom rôznych povrchov spálených na slnku. Strop a steny nie sú nevyhnutne biele. Ponúkaný sortiment dokončovacích tónov pre provensálske interiéry je dosť rozmanitý: tlmené (vyhorené) farby plátkov slnečnice, morských vĺn, modrej oblohy, levandule, zelene, citrónu, sušenej hliny. Povinná prítomnosť bielej, béžovej, krémovej, svetlo oranžovej. A určite prvky umelého starnutia.

Rovnaké tóny sa používajú na dokončovanie nábytku, maľovanie riadu a tkanín..

Dokončovacie zariadenia

Steny a strop. Žiadna tapeta. Iba prírodné materiály. Farebná textúrovaná omietka je vhodná na dekoráciu stien v štýle Provence a práca vykonaná amatérskym alebo hackerským robotníkom je nerovnomerná, s odkvapkávaním a plešinami, cez ktoré je miestami viditeľné otvorené murivo stien a stropov. Je možná povrchová úprava dreva – obkladová doska, natretá spravidla bielou farbou. Strop je spravidla biely, zdobený trámami v kontrastných tmavých farbách. Ak strop nie je biely, trámy naopak možno vybieliť..

Pri zdobení interiéru v štýle Provence naši krajania používajú rovnaké pastelové farby na maľovanie dosky alebo nechávajú farbu a textúru dreva na povrch..

Dvere a okná sú tradične biele. Umelo zostarnuté biele dvere je možné natrieť. A veľké okná na podlahu (je zrejmé, že v mestskom byte je to nereálne, ale vo vašom dome – prečo nie) sekčné, oddelené väzbami.

Záclony môžu byť vyrobené z korálikov alebo ľahkej, vzdušnej textílie. Úlohu priečok môže hrať zónovanie provensálskej miestnosti s priečkami alebo podlahovým materiálom, kované mriežky, drevené stojany, ozdobné kvetináče so živými rastlinami..

Provence podlahová úprava

Parkety, linoleum, laminát, koberce sú kategoricky nevhodné pre podlahu miestnosti vyzdobenej v tomto štýle. Obvykle je to neošetrená (niekedy maľovaná) doska. Pre kuchyňu a chodbu – neošetrené drevo alebo terakotové odtiene skosených dlaždíc.

Provensálska kuchyňa

Kuchyňa, na rozdiel od miestností, je dokončená inak: steny sú tu vyrobené z prírodného kameňa, viacfarebných mozaík, tehlových dlaždíc alebo samotnej tehly. Kolekcie rustikálneho riadu a jemnej maľovanej keramiky, vyšívané ľanové obrúsky dotvoria tvorbu provensálskeho interiéru.

V modernom živote sú domáce spotrebiče nepostrádateľné. Tu môže byť zabudovaný do nábytku, skrytý za dverami alebo fasádami. A sotva vnímateľný účinok sadzí na svetlý strop posilní asociácie s dedinským životom..

Nábytok v štýle Provence

Masívny rustikálny (kovaný, drevený alebo prútený) hrubý provensálsky nábytok nemôže mať sklo, nikel ani iné moderné povrchové úpravy. Vyzerá to tak, že slúži ľuďom už niekoľko generácií. Zachováva textúru a farbu dreva, ale môže byť natretý svetlými farbami. Umelé starnutie nábytku je dosiahnuté malými prasklinami, trieskami, odierkami.

Komoda Provence Provence stôl a stoličky Nábytok v štýle Provence Usporiadanie miestnosti v štýle Provence

Komody, stoličky s vyrezávanými nohami, skrine s medziposchodím, veľké priestranné postele. Na nábytok sa používajú druhy svetlého dreva: dub, orech, jaseň, gaštan, čerešňa. Kované postele a postele, zakrivené nohy masívneho okrúhleho jedálenského stola v strede miestnosti.

Otvorené skrinky sú zvláštnym vrcholom provensálskeho štýlu. Riad v nich umiestnený je ďalším prvkom interiéru. Aby sa zabránilo zaprášeniu a znečisteniu riadu, skrinky a skrinky je možné vyrobiť so sklenenými dverami..

Čalúnenie čalúneným nábytkom – látka jemných, pokojných farieb, s farebným vzorom.

Všeobecné tipy na nastavenie

Hodiny a obrazy zariadené v klasickom francúzskom štýle. Také veci upútajú pozornosť návštevníka a správne umiestnia akcenty do bytu alebo miestnosti. Ak už používa prvky znovu vytvorené v tomto štýle, hodiny (alebo obrazy) doplnia obraz interiéru..

Hodiny a obrazy Provence

Správny prístup k výzdobe spálne. Na ozdobu spálne vo francúzskom štýle musíte použiť hotové detaily z Provence: záclony zarámované ornamentom, prehoz, obrazy a dekoratívne vankúše.

Spálňa v fotografii v štýle Provence

Dekoratívne kresby namiesto tapiet, izbové rastliny. Môžete nakresliť kresbu na svetlé steny vlastnými rukami: napríklad strom, motýle alebo vtáky. Retro lampa a vankúše umiestnené na posteli dokonale dotvoria miestnosť..

Provence dekorácia na stenu

Drevený nábytok. Používajte starožitný drevený nábytok, napríklad ošarpané staré stoličky, čo je v interiéroch Provence štandardom.

Provence drevený nábytok

Dekoratívny bežec na stôl. Bude vyzerať skvele v jedálni alebo obývačke, vyrobenej z krásnej a umývateľnej textílie.

Provence obrus

Provence vo vidieckom dome. Získané znalosti je možné využiť aj v krajine. Napríklad na lavičku natretú na bielo nakreslite kvetinovú kresbu a ozdobte ju vankúšmi..

Vidiecky dom provence

Závesy zarámované kvetinovými vzormi. Toto je veľmi dôležitý prvok výzdoby bytu, takže musíte vybrať záclony vyrobené z mäkkej semišovej textúry, aby sa dobre prali, vyzerali krásne a chránili miestnosť pred svetlom..

Dôraz na prírodnú výzdobu a prírodné farby. Najrelevantnejšie sú pastelové a prírodné farby. Kresby s vtákmi, kvetmi, motýľmi vyzerajú skvele na všetkých dekoratívnych prvkoch.

Pre moderný byt s malými rozmermi nie je pri zdobení v štýle Provence vôbec potrebné starostlivo používať všetky uvedené prvky dekorácie a dekorácie (a je nepravdepodobné, že to bude fungovať), stačí vziať základné a pridajte roztomilé drobnosti – a uspejete..