Vytvorte si svojpomocný dizajn krajiny: príklady nápadov na dizajn a tipy na usporiadanie územia.

Mnoho ľudí rád zušľachťuje všetko okolo seba, či už je to záhrada, zeleninová záhrada alebo osobný pozemok. Takýto koníček však nie vždy vychádza aspoň zo základných znalostí krajinného dizajnu. Ich majitelia preto často získavajú unikátne krajiny prostredníctvom pokusov, omylov a viacerých zmien. Je nepochybne chvályhodné, že si človek uvedomuje svoje nedostatky a zlepšuje svoje schopnosti pri úprave územia, ale musíte súhlasiť, že minimálne znalosti v tomto smere by mohli úlohu výrazne uľahčiť. Zároveň nie je vôbec potrebné absolvovať špeciálne kurzy, najmä ak pracujete a robíte svoje obľúbené koníčky napríklad cez víkendy. S teóriou krajinného dizajnu sa môžete zoznámiť na vlastnej koži. Pokiaľ ide o prax, v tomto prípade vypracujete určité nápady na svojom vlastnom webe. Hlavnou vecou je mať túžbu a nejaký voľný čas..

Terénne úpravy – vlastnosti

Kompetentným prístupom k procesu aranžovania, dokonca aj na najmenšom mieste, môžete vytvoriť celú umeleckú kompozíciu. Hlavnou vecou je rozhodnúť o štýle krajiny a určiť účel územia. Ak teda vaše plány zahŕňajú využitie pozemku pre pohodlný pobyt, návrh by mal byť založený na prítomnosti trávnika a viacročných rastlín..

Kvôli estetickému pôžitku by mali byť na každé miesto umiestnené kvety a všetky druhy dekorácií. Ak plány majiteľa zahŕňajú pestovanie zeleniny a rôznych plodín z ovocia a bobúľ, potom je nevyhnutné poskytnúť miesto pre postele. Kľúčom k úspechu v tomto prípade je potreba vytvoriť jednotnú logickú kompozíciu, v ktorej by architektúra, rastliny, výzdoba, ako aj tvary, farby a textúry mali byť kombinované do jedného celku..

Aby celkový obraz dizajnu nevyzeral monotónne, musia byť v krajine súčasne prítomné rovinné aj volumetrické objekty. Napríklad lineárne chodníky, záhony a trávniky vynikajúco hrajú úlohu fragmentov roviny a koruny stromov a svieže kríky vytvoria objem. Dizajnéri zároveň neodporúčajú miešať v návrhu niekoľko typov geometrických tvarov. Ak sú záhony alebo vrcholy stromov zaoblené, dekoratívne ozdoby s ostrými rohmi tu budú vyzerať trochu mimo..

Je tiež dôležité, aby sa na samom začiatku všetkých manipulácií pre zlepšenie stránky rozhodovalo o tzv «centrálny» prvok, z ktorého budete ďalej stavať a plánovať. Túto úlohu dokonale prevezme fontána, altánok, volumetrická socha, priestranný záhon a akákoľvek iná štruktúra, ktorá dokáže na seba zamerať pozornosť..

Ďalším dôležitým detailom je kombinácia farieb a textúr detailov krajinného dizajnu. Napríklad drevený plot by nemal byť ozdobený kovovými časťami a všetky kvety, rastliny a dekor by mali byť navzájom harmonicky kombinované. Zároveň by ste nemali zabúdať na obdobie kvitnutia určitých výsadieb. Kvety vybledli a paleta farieb sa prirodzene zmenila.

Základy plánovania

Predtým, ako začnete vytvárať krajinný dizajn, mali by ste určite vypracovať plán alebo projekt budúceho majstrovského diela a je veľmi žiaduce použiť pri tom rozloženie stránky. Spočiatku sa pomocou obyčajnej jednoduchej ceruzky urobí jednoduchý náčrt na kus papiera, na ktorý sa následne nakreslia, pridajú alebo odstránia detaily. Je však potrebné pripomenúť, že nie všetky náčrty je možné okamžite preniesť do reality. Niektoré druhy rastlín a stromov si napríklad vyžadujú určitý čas na rast a môžu trvať roky..

Hlavnými objektmi znázornenými na pláne sú všetky existujúce budovy, stavby a bariéry, okolo ktorých v skutočnosti budete «vytvárať». Potom sa do náčrtu pridajú nádrže, ak sú zahrnuté v plánoch, a premyslí sa umiestnenie chodníkov, ktorých účelom je poskytnúť prístup do všetkých kútov lokality. Navyše vám umožnia rozdeliť územia na zóny.

Ďalej poskytujeme miesto pre umiestnenie trávnika a kvetinových záhonov. Zostáva rozhodnúť o záhonoch a výzdobe. Nakoniec by mal plán krajinného dizajnu obsahovať všetky cesty, schody, zelené plochy, kvetinové záhony, živé ploty a rekreačnú oblasť. Toto riešenie umožní akoby sa pozrieť na budúci dizajn zvonku a vykonávať úpravy bez toho, aby sa uchýlilo k zmenám v realite. Navyše, vďaka predbežnej analýze môžete približne vypočítať sumu peňazí za navrhované nákupy dekoratívnych prvkov, semien alebo napríklad sadeníc..

Zónovanie a terénne úpravy

Proces usporiadania osobného pozemku zahŕňa povinné rozdelenie oblasti na zóny, čo umožňuje racionálne rozdeliť funkčný účel územia. Zónovanie by malo brať do úvahy osvetlenie miesta, pretože niektoré typy plotov môžu vytvárať tieň a zasahovať do rastlín.

V krajinnom dizajne spravidla medzi hlavné zóny, do ktorých je obvyklé rozdeliť územie lokality, patrí rekreačná oblasť a ihrisko, oblasť s fontánou, altánkom alebo inými štruktúrami, oblasť s kvetinovými záhonmi a priestor pre postele. V tomto prípade je veľmi dôležité sledovať správnosť geometrických tvarov alebo použiť metódu rozdelenia do sektorov..

Na premietnutie do reality je rozdelenie stránok na zóny spravidla používané ploty a rôzne ploty vo forme malých priečok. Nemenej zaujímavú možnosť možno nazvať rozdelenie územia pomocou ciest a chodníkov. S touto úlohou sa dokonale vyrovnajú aj štruktúry vo forme mostov, nádrží, alpských šmýkačiek alebo umelých živých plotov..

Pokiaľ ide o otázku terénnych úprav, na tieto účely je obvyklé používať ovocné a okrasné kríky a stromy, bylinné plantáže, trávniky a kvetinové záhony. Posledná pozícia môže byť navyše rozdelená do niekoľkých typov. Kvetinové záhony vo veľkom štýle «mixborder» sú kombináciou nekompatibilných rastlín a kvetov, ktoré sú vysadené, zoskupené podľa určitého špecifického znaku. Pre «obrubník» typické je vysádzanie kvetov po cestách a cestách. Kvetinový záhon pod pôvodným názvom «zľava» má vzhľad pásu a vo väčšine variácií sa používa na rámovanie trávnika. Stručne povedané, existuje miesto, kde sa môže pohybovať fantázia.

Terénne úpravy: druhy dekorov

Nemennou súčasťou akéhokoľvek krajinného dizajnu sú všetky druhy dekorácií, ktoré robia každý štýl dizajnu osobitým. Najbežnejšou a najjednoduchšou možnosťou v tomto prípade je použitie rôznych ciest vyrobených z keramických dlaždíc, kameňov, škrupín a iných materiálov v projekte. Do tejto kategórie patria aj rybníky, vodopády, potoky a fontány, ozdobené mostami, drevenými mlynmi alebo konštrukciami z kameňov rôznych tvarov a veľkostí..

Nemenej originálny možno nazvať myšlienkou zdobenia dizajnu pomocou obrovských dlažobných kociek, vedľa ktorých je zvykom umiestňovať kompozície zo záhonov a iných prírodných materiálov. Ďalšou zaujímavou dekoráciou sú rôzne remeslá vyrobené z automobilových pneumatík vo forme viacúrovňových záhonov a zábavných zvierat, ako aj roztomilé architektonické stavby, ako sú kachle, altány, lavičky neobvyklého vzhľadu a rôzne svetelné prvky, napríklad lampáše. alebo visiace girlandy..

Harmónia s prírodou, vlastné pocity a vnímanie krásy sú výsledkom akejkoľvek činnosti zameranej na zušľachťovanie alebo úpravu územia, a preto je vytvorenie krásneho a neobvyklého dizajnu v jednom alebo inom rohu osobného sprisahania v kompetencii nielen profesionálov. , ale aj amatéri.

S túžbou je možné akékoľvek nápady krajinného dizajnu preložiť do reality vlastnými rukami..