Čo je jedinečné na fínskych domoch

Fínsko je krajinou s nádhernou krajinou a pomerne drsným podnebím so starodávnymi tradíciami v kultúre a architektúre. «Kráľovstvo borovíc, jazier a kameňov», – takto povedal o Fínsku slávny básnik strieborného veku Sasha Cherny. A nad týmto kráľovstvom znie slávnostná hudba veľkého Jana Sibelia.

Fínske domy sú neoddeliteľnou súčasťou nedotknutej prírody a známych ľudových piesní. Fínska architektúra patrí do škandinávskeho štýlu, ktorý kombinuje rozmanitosť tradícií severných národov Švédska, Nórska, Islandu a Dánska. Zo všeobecnej škandinávskej školy architektúry vznikla v 19. storočí fínska architektúra ako nezávislý smer, ale už si získala celosvetové uznanie..

Fínske drevené domy sú neuveriteľne malebné, hra svetla a tieňa. V tradíciách fínskeho štýlu je často prvé poschodie dokončené kameňom kvôli sile a druhé je ľahšie, na čo používajú reliéfnu omietku, drevené lamely alebo panoramatické okná:

Zimný večer

Hlavné charakteristické črty domov vo fínskom štýle je možné zhrnúť takto:

  • budovy organicky zapadajú do prírodnej krajiny, t.j. nie je krajinný dizajn vytvorený špeciálne pre dom, ale dom tvorí jeden celok s prírodnou krajinou:

Vjazd do garáže

  • volumetrické rámové budovy so strechou a vežami so špičkou;
  • tradičné stavebné materiály – drevo a surový prírodný kameň;
  • jednoduchosť a skromnosť foriem a dekorácie;
  • povinná prítomnosť dvoch vchodov, z ktorých jeden vedie na nádvorie.

Vlastnosti fasádneho dizajnu

Skutočné fínske domy sú postavené z borovicových alebo smrekovcových trámov. V modernej konštrukcii sa najčastejšie používajú lepené nosníky. Je to veľmi ekologický, pohodlný a praktický stavebný materiál..

Hnedý pruh Celý dom je presvetlený zvnútra

Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť dom s národnou fínskou príchuťou, je použiť na ozdobenie fasády suchú obkladovú dosku napodobňujúcu tyč z masívneho dreva:

Kachľové ihrisko

Špecifiká základov

Keďže Fínsko je severná krajina, tepelná izolácia domu sa venuje veľká pozornosť. Týka sa to predovšetkým nadácie. Pri ich vytváraní sa používajú špeciálne technológie vnútornej izolácie. Populárny pri výstavbe fínskych domov je tento typ základov, ako je mriežka, v ktorom hromadu alebo stĺpcový základ spája jedna konštrukcia vo forme dosiek alebo trámov. Výhody mriežky spočívajú v tom, že tento typ základu je možné použiť pre všetky typy pôdy, pričom sa zohľadnia nerovnosti lokality, výškové rozdiely:

Dom v horách na chodúľoch

Navyše s grilom môžete navrhnúť terasy a verandy akejkoľvek konfigurácie:

Chôdza na terase

Obyvatelia Fínska pri stavbe domov využívajú krajinné prvky na maximálnu výhodu pri realizácii projektu a snažia sa nenarušiť prírodnú rovnováhu a nepoškodiť atmosféru. Okrem toho je pre návrh každej budovy zvolený kreatívny prístup a starostlivo sú vybrané štýlové architektonické dekorácie. Pri návrhu základu teda môžete byť kreatívni s využitím prírodných vlastností krajiny. Balvany môžu nielen vytvoriť neobvyklý vzhľad domu, ale aj posilniť pôdu na kopci lokality:

Podklad lemovaný balvanmi

Použitie kameňa

K prírodným funkciám Fínska patrí množstvo skál. Tento región je známy svojimi ložiskami žuly, pieskovca, bridlice, mastenca (steatitu). Preto je používanie kameňa pri stavbe fínskych domov veľmi rozšírené..

Sutinové murivo je najobľúbenejším druhom povrchovej úpravy kameňa vo fínskej stavbe. pre tento typ práce sú potrebné prírodné kamene nepravidelného tvaru, rôznych veľkostí a odtieňov. Kombináciu dreva a kameňa, ktorá je známa mnohým architektonickým štýlom, je možné poraziť zvláštnym spôsobom pomocou sutinového muriva, zdobenia časti základu, pilótových podpier a schodov s kameňom:

Podkrovné a kamenné stĺpy Dom na snehu Socha jeleňa

Módnym trendom sa v poslednej dobe stávajú záhradné a parkové kompozície z kameňa. Nádheru divočiny opäť vytvoria žulové balvany umiestnené na mieste so zdanlivým chaosom:

Mini bazén pred domom

Vonkajšie krby

Krb bol a zostáva neoddeliteľnou súčasťou fínskeho domova. Krb umiestnený mimo domu je jasným kompozičným prízvukom a zároveň plní svoje priame funkcie. Vonkajšie krby môžu byť vstavané, nástenné aj ostrovné. Na ozdobenie nástenného krbu môžete použiť aj murivo z prírodného kameňa, ktoré ho rytmicky kombinujete s inými prvkami fasády:

Mini bazén pred domom

Terasu je možné vybaviť nástenným krbom.

Rúra z bieleho kameňa

Terasy

Terasy vo fínskych domoch sú neobvyklou ozdobou domova. Ak to dispozícia a plocha domu umožňuje, môžete v druhom poschodí navrhnúť rohovú terasu:

Schody na terasu

Podkrovné domy s terasami sú celkom bežnou možnosťou výstavby fínskych domov. Takéto budovy sú pozoruhodné svojou pohodlnosťou a racionalitou. Podpery na terasu môžu byť tiež originálne ozdobené kameňom:

Asfaltová cesta

Terasa navrhnutá po obvode malej plochy robí dom priestrannejším:

Objemové štruktúry fínskych domov sú vysvetlené dodatočnými prístavbami. Toto je pohodlný spôsob, ako v nich usporiadať sauny alebo garáže:

Vyrezávané drevené priezor

Skleníky pripevnené k domu výrazne šetria miesto. Na dodatočné osvetlenie takýchto skleníkov je lepšie vybaviť strechu zvislým zasklením:

Skleníky

V moderných fínskych domoch sa stále viac používa panoramatické zasklenie. Tieto stavby napĺňajú dom slnečným žiarením a odhaľujú nádhernú krajinu. Panoramatické okná a dvere, identicky navrhnuté, budú pôsobiť neobvykle a extravagantne:

Biele schodisko

Vďaka použitiu prírodných materiálov, dobrej tepelnej izolácii, jednoduchosti dizajnu a rôznym konfiguráciám si fínske domy získavajú stále väčšiu obľubu a konkurujú stavbám v iných štýloch..