Krásne záhradné chodníky s vlastnými rukami

Záhradné chodníky v letnej chate, na osobnom pozemku alebo na nádvorí súkromnej domácnosti nie sú len dôležitým prvkom krajinného dizajnu, potrebného pre pohodlný pohyb medzi objektmi územia, ale aj spôsobom zónovania a dekorácie. Správne usporiadanie záhradných chodníkov vám umožní stráviť čo najmenej času a úsilia pohybom medzi prvkami krajinného dizajnu a krásny, praktický a trvanlivý dizajn vám umožní vyzdobiť dvor alebo letnú chatu, vytvoriť kreatívny dizajn k závisti susedov a hrdosti hostí vašej mestskej alebo vidieckej domácnosti s územím miestneho domu. Aj na malom súkromnom nádvorí sú cesty nevyhnutné pre bezpečný a pohodlný pohyb medzi hlavnými a vedľajšími objektmi územia – budova vidieckeho alebo mestského domu, garáž, altánok, prístavby, detský kútik alebo ihrisko, hojdačky, gril oblasť, bazén alebo rybník.

DIY záhradné chodníky

DIY záhradné chodníky

Požiadavky na záhradné chodníky

Ak hovoríme o fyzických parametroch, potom hlavnou požiadavkou na cesty priľahlého územia a záhradného pozemku je najmenšia vzdialenosť od jedného objektu k druhému. Toto kritérium je však často v rozpore s estetikou krajinného dizajnu – kľukaté cesty vyzerajú krásne, romanticky a dokonca tajomne, ale zároveň tvoria dlhšiu cestu ako ich kolegovia s jasnými rovnými čiarami a zákrutami..

Kamenna cesta

Cesta z plastitového kameňa

Kamenna cesta

Všetky trasy stránky sú obvykle rozdelené na primárne a sekundárne. Požiadavka na šírku cesty závisí aj od funkčnosti cesty – hlavné sa spravidla vyrábajú s parametrami 1-1,5 m a vedľajšie môžu mať šírku najmenej pol metra. Veľa však závisí od materiálu na výrobu záhradnej cesty – ak sa použije obrobok štandardnej veľkosti (tehly, betón alebo kamenné dosky), «záhradné parkety» alebo akékoľvek iné výrobky s nemennými rozmermi), potom je šírka cesty tvorená ich počtom.

Na pozadí zeleného trávnika

Úlomky kameňa

Tradičný výkon

Ak hovoríme o estetických kvalitách záhradných chodníkov, mali by navonok zodpovedať všeobecnému konceptu dizajnu dvora alebo pozemku. Ak sa prírodný kameň podieľa na návrhu fasády domu alebo iných budov, čelných plôch a terás, potom by bolo logické použiť tento materiál alebo jeho kombináciu s inými surovinami a vytyčiť cesty..

Pôvodný dekor

Kombinácia kameňov

Nezvyčajná kombinácia

Okrem svojej hlavnej funkcie – poskytovania možnosti voľného pohybu medzi objektmi miestnej oblasti a rozdelenia lokality na segmenty, a inak – zónovania, záhradné chodníky zohrávajú aj úlohu dekoratívnych prvkov. S pomocou pôvodného výberu materiálu alebo spôsobu vykonávania letných chát môžete nielen vytvoriť exkluzívny dizajn krajiny pre svoje stránky, ale aj oživiť svoju kreativitu a nápady na dizajn..

Kamenný chodník s lemovaním

Pôvodný výkon

Úspešná úprava terénu

Druhy záhradných chodníkov

Podľa typu použitého materiálu je možné všetky stopy rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 • betón;
 • kameň (podľa poradia sú rozdelené na kamene z plastického kameňa, kamienky, dlažobné kocky a ďalšie druhy);
 • tehla;
 • drevené;
 • z odpadového materiálu (plastové viečka, časti sklenených fliaš, korky atď.).

Dráha zo sklenenej fľaše

Vzory na stopách

Šach v záhrade

Materiál chodníkov je vybraný na základe návrhu hlavnej budovy (jej fasády), ďalších rozsiahlych budov na nádvorí alebo na mieste, štýlu prevedenia, veľkosti samotných chodníkov a schopností majiteľov (kamenná cesta bude vyžadovať finančné investície a cesta od korkových zátok – len čas na ich zozbieranie).

Tradičný štýl

Prírodný dizajn

Kameň a tráva

Kritériom na rozdelenie stôp je okrem materiálu aj spôsob vykonania – delia sa na pevné a nie pevné. Názov hovorí sám za seba. Typ ciest bude závisieť od ich dĺžky a účelu – či cesty budú hrať výlučne praktickú úlohu alebo budú niesť aj dekoratívnu záťaž.

Jasná geometria

Vzory trávy

Všetky vidiecke a záhradné chodníky je možné rozdeliť na dva typy – dočasné a trvalé. Väčšina ciest, ktoré sú súčasťou úpravy zelene, je trvalá. V niektorých prípadoch je však potrebné položiť cesty, napríklad iba na obdobie letnej sezóny. Hotové pásy sú najčastejšie vyrobené z gumy alebo plastu a predávajú sa na záberoch alebo v blokoch (sekciách, výrobkoch), ktoré sú navzájom prepojené ako puzzle..

Sledujte prvky na trávnatom pozadí

Pravé uhly a rovné čiary

Prípravné práce

Bez ohľadu na to, aké dlhé budú vaše cesty, z akého materiálu budú vyrobené a akým spôsobom, akékoľvek predstavenie si bude vyžadovať prípravné práce. Najprv musíte vypracovať plán umiestnenia stôp na webe. To sa dá urobiť ako na obyčajnom hárku papiera, tak aj v špeciálnom programe, ktorý nie je ťažké nájsť na internete. Vo svojom pláne uveďte všetky prvky krajinného dizajnu – nielen hlavné budovy a lokality, ale aj umiestnenie záhonov, záhonov, vybavenia domácnosti..

Kombinácia tvarov a veľkostí

Súvislá trať

Z betónových dosiek

Pri pokladaní stále nakreslených ciest od hlavných objektov k vedľajším môžete optimalizovať usporiadanie záhonov, záhonov a dočasných výsadieb, aby ste zmenšili vzdialenosť medzi objektmi alebo prepojili niektoré prvky do zón. V priebehu zostavovania plánu bude zrejmé, ktoré segmenty môžu byť prepojené cestou, ktorá k nim vedie, a pre ktoré časti dvora budete musieť použiť vidly alebo miesta na dlažbu. Len na papieri sa môže zdať, že len málokedy navštevovaný kút záhrady alebo nádvoria sa zaobíde bez cesty – predstavte si svoju neochotu kráčať po daždi po zemi a nájdete zdroje na to, aby ste si urobili cestu, aj keď dosť úzku..

Kameň a drevo

Kráľovstvo symetrie

Ďalej nasleduje značenie na zemi. Táto fáza by sa nemala zanedbávať, najmä v prípadoch, keď nielen dĺžka, ale aj šírka koľají bude jasne regulovaná parametrami materiálu – dosky, tehly alebo akékoľvek iné štandardné polotovary. Značenie najľahšie urobíte pomocou kolíkov s natiahnutým lanom alebo šnúrou. Aby boli obrysy budúcich ciest jasnejšie, je možné hranice vymedziť vápnom.

Chodník z betónovej dosky

Chodník - drevené podlahy

Ideálnu možnosť je možné získať, ak sa spolu s vyznačením chodníkov ukáže značenie výsadby stromov a kríkov, rastlín, ktoré budú rámovať práve tieto cesty. Na zemi vyzerá všetko trochu inak ako v programe alebo na papieri. Môžete položiť kamene s nápismi názvov stromov a kríkov alebo s nimi určiť rozloženie budúcich záhonov.

Nezvyčajné kamene

Cesta s krokmi

Jamka pre každú cestu by mala byť o niečo širšia ako samotná cesta. Aby záhradné chodníky vydržali čo najdlhšie, je potrebné okolo okrajov rozložiť hranicu kameňov alebo betónu..

Vyplnená cesta

Štrková cesta s obrubníkom

Základňa pre záhradnú cestu

Túto fázu práce by ste nemali zanedbávať, ak chcete, aby trať, ktorú ste položili, slúžila mnoho rokov, a aby sa po prvej sezóne prevádzky nezačala drobiť alebo klíčiť trávou. Pri príprave základne pre vašu záhradnú droshky je dôležité mať na pamäti, že musia mať mierny sklon na odvádzanie dažďovej vody. Prítomnosť malého drenážneho výkopu na strane svahu chodníkov bude vynikajúcou pomocou pre celý krajinný dizajn dvora alebo pozemku počas daždivého počasia..

Kamene a malé kamienky

Praktické a esteticky príjemné

Na prípravu základne pre záhradnú cestu je preto potrebné vykonať nasledujúce manipulácie:

 • odstráňte hornú úrodnú vrstvu s veľkosťou 2 až 20 cm (všetko závisí od kvality pôdy, dĺžky, pneumatík a materiálu na rozloženie koľají);
 • po celej dĺžke stien výslednej jamy sú nainštalované drevené dosky, ktoré predtým pridali trochu piesku;
 • ak bude šírka trate obmedzená betónovými obrubníkmi, potom sú nastavené na úrovni a upevnené výstužnými tyčami (aby sa zabránilo posunom), ktoré sú poháňané vo vnútri jamy;
 • ak je pôda na vašom webe veľmi voľná a steny priekopy sú nerovnomerné, budete musieť zajazdiť výstužné čapy pozdĺž okrajov stien a potom nainštalovať obrubníky;
 • potom sa na dno výkopu naleje jemný štrk alebo drvený kameň, predtým zmiešaný s cementom alebo pieskom (hrúbka vrstvy od 5 do 10 cm), vyrovnaný a podbíjaný;
 • na dôkladnejšie zhutnenie štrkovej vrstvy je potrebné ju pravidelne navlhčiť.

Betónový chodník

Široké a meandrujúce

Príklad krásnej a praktickej záhradnej cesty

Zvážte možnosť usporiadania tehlových záhradných chodníkov ako najdostupnejšieho a ľahko použiteľného materiálu (v prípade, že máte možnosť použiť použitú tehlu a nie kupovať materiál).

Tehly a kamienky

Tehlová cesta

Tehlová cesta

Tehlová záhradná cesta je pomerne trvanlivý, trvanlivý a estetický povrch, ktorý zvládne aj vlastník domu bez špeciálnych schopností a skúseností. Tehlová cesta je položená podľa rovnakého princípu ako dlažobné dosky alebo dlažobné kocky. Aby chodník slúžil čo najdlhšie, vyberte si kvalitné tehly zo slinku a všetky práce vykonávajte s vysokou presnosťou..

Tehlová dlažba

Tehla v pôvodnom prevedení

Musíte teda prejsť nasledujúcim algoritmom akcií:

 • pripravená základňa s utlačenou hornou vrstvou piesku musí byť starostlivo vyrovnaná pomocou pravidla (domáce zariadenie z dosky s dokonale rovným povrchom);
 • potom nasleduje inštalácia bočných tehál (vo vzťahu k šírke koľaje), sú namontované s okrajom a do piesku sú vtlačené do polovice šírky gumovým kladivom;
 • ak vaša cesta nemá obrubník, potom musia byť bočné tehly upevnené maltou (použite debnenie, po odstránení ktorého je potrebné výplň usporiadať sutinou, na konci tohto bodu práce utlmiť);
 • potom sa vykoná priame rozloženie vzoru tehlovej cesty (môže byť umiestnené na okraji alebo položené na šírku);
 • Na vytvorenie najtvrdšieho a najtrvanlivejšieho muriva sa spravidla kladie jeden rad tehál pozdĺž cesty a druhý – naprieč. Na zvýšenie pevnosti muriva sa používa aj pouličné lepidlo na báze cementu (pomôže nielen držať tehly pohromade, ale tiež zabrániť klíčeniu trávy cez výrobky).
 • riešenie bude vyžadovať trochu, pretože je potrebné, aby nevyčnieval na povrch medzi tehly, ale bol vo vnútri muriva;
 • po dokončení inštalácie tehál sa medzery medzi nimi vyplnia pieskom pomocou veľkej kefy;
 • aby výsledné murivo získalo jas a predĺžilo jeho životnosť, musí byť povrch pokrytý penetračným základným náterom a po úplnom vyschnutí – pouličným kamenným lakom.

Svetlá tehla do záhrady

Pôvodné zloženie

Nezvyčajné vložky

A na záver: niekoľko originálnych nápadov

V projektoch moderného krajinného dizajnu pre územia rôznych tvarov a veľkostí a štýlov dizajnu často nájdete záhradné chodníky vyložené v štýle nášľapných kameňov. Akoby ste sa pohybovali po prvkoch cesty vo forme jednotlivých dosiek, plochých kameňov alebo rezov guľatiny, ktoré vznikajú priamo z trávnika alebo sypkého materiálu základne cesty. Krásnu, modernú a zároveň funkčnú dráhu si ľahko vyrobíte vlastnými rukami, ak použijete tzv «kroky» z betónu rôznych tvarov.

Kreatívny prístup

Používame rezy guľatiny

Kompletné so zeleným trávnikom

Kamene ako

Betónové dosky a trávnik

Pouličné dlaždice

Kombinácia materiálu vyzerá v tomto prípade originálne. Napríklad jasné hrany a ostré rohy betónových štvorcových alebo obdĺžnikových dosiek alebo kamenných dosiek na pozadí zaoblených foriem riečneho kameňa – kamienkov. Tieto dva materiály spoločne vytvárajú organickú a atraktívnu alianciu pre kreatívne, ale praktické povrchy..

Svetelný dizajn

Prísna geometria

Svetlý dizajn

Chôdza po dlaždiciach

A «kroky» vyrobené z drevených dosiek pôsobia luxusne na jemnom dekoratívnom štrku snehobielych odtieňov. Na pozadí jasne zelených trávnikov budú tieto cesty vyzerať obzvlášť pôsobivo …

Kontrastné kombinácie

Drevené záhradné chodníky nie sú ničím neobvyklým. Len nedávno pre projekty moderného krajinného dizajnu tzv «záhradné parkety». Materiál má štandardnú veľkosť obrobku, ktorý je možné veľmi ľahko spájať a vytvárať tak nielen trvanlivý a odolný voči opotrebovaniu, ale aj neuveriteľne krásny povlak.. «Záhradné parkety» nepoužívajú sa len na vytváranie chodníkov, ale šíria sa aj na otvorených verandách, plošinách, terasách a terasách alebo grilovacích plochách. Drevo v takýchto výrobkoch je spracované špeciálnym spôsobom – nie je ovplyvnené bežným «prírodné dráždivé látky» – vlhkosť, zmeny teploty, priame slnečné svetlo.

Strom pre cesty

Drevené cesty

Záhradné parkety

V zelenom

Rozloženie kresieb z okrúhleho riečneho kameňa (hlavne altajská modrá) vám umožní vytvoriť neľahké originálne cesty, ale vnesie krásu kreatívneho procesu do dizajnu vášho dvora alebo letnej chaty. Okrúhle riečne kamene rôznych veľkostí od veľmi svetlých modrošedých po tmavé, ako antracit, môžu byť rozložené vo fantastických abstraktných vzoroch alebo výtlačkoch, ktoré sú v geometrii celkom jasné. Vytvorenie takejto trate si bude vyžadovať nielen finančné, ale aj časové výdavky, neuveriteľnú presnosť a veľa voľného času. Ale všetko úsilie bude viac ako vyvážené neuveriteľnou estetikou ciest a ich jedinečnosťou.

Vzory riečnych kameňov

Vzory na záhradných chodníkoch

Potlač kameňa

Netriviálny prístup

Účinok nemenej originality je možné dosiahnuť pri rozložení vzoru zo zvyškov porcelánových kameninových dlaždíc (výrobky na podlahy, vonkajšie použitie). Výhoda tejto metódy nie je len v originalite výsledku a voľnosti letu vašej predstavivosti, ale aj v záchrane rodinného rozpočtu, pretože nie je ľahké použiť zvyšky a fragmenty z dlaždíc rôznych tvarov, veľkostí a farby.

Mozaika na záhradných chodníkoch

Keramické vložky

Použitie keramiky

Chodník vytvorený výhradne z voľného štrku síce vašich hostí alebo susedov neprekvapí, ale pomôže zachrániť rodinný rozpočet. Je dôležité len nainštalovať pevné, súvislé obrubníky, ktoré udržia jemné kamenné frakcie vo vnútri priekopy..

Štrková mohyla

V súlade s prírodou

Rezy štrku a guľatiny