Arkier: architektonický prvok v službách projektanta

Medzi architektonickými prvkami si arkýřové okno zaslúži značnú pozornosť. Vo fáze návrhu budovy sú niektoré steny vybavené výčnelkami, ktoré rozširujú miestnosť. Takáto prominentná stena s okennými otvormi sa nazýva arkýř. Pôvod tohto konceptu spočíva v nemeckej architektúre a samotné slovo znamená rímsu v stene..

Dvojpodlažná budova s ​​arkiermi

Praktické vlastnosti arkýře

Dizajn môže byť okrúhly alebo viacstranný. Najčastejšie je takýto prvok súčasťou obývačky, ale môžu byť ozdobené aj ďalšie miestnosti..

Arkýř nesie veľké praktické a funkčné zaťaženie. V prvom rade je to ďalší priestor, ktorý si môžete zariadiť podľa vlastného uváženia. S dostatkom priestoru môžete v kuchyni vybaviť arkier v podobe jedálne. A v spoločenskej miestnosti môže slúžiť ako kancelária alebo pracovný priestor pre študenta. Milovníci rastlín sem môžu umiestniť všetky svoje domáce zvieratá, čím vytvoria sviežu zelenú plochu..

Neobvyklá štruktúra s arkýrom Arkier na fasáde malej budovy

Arkýř sa vyznačuje veľkým počtom ďalších okien, čo znamená viac svetla a ilúziu priestornosti. V takýchto oknách je možné použiť vitráže. Tento priestor bude pridelený a bude mať centrálnu pozíciu v celkovom prostredí miestnosti..

Zaujímavým riešením môže byť umiestnenie lôžka v arkýri. Tento krok bude kompetentný z hľadiska úspory miesta, pretože v takom prevedení je posteľ oddelená od zvyšku situácie a uvoľňuje veľké množstvo voľného miesta. Posteľ je navyše možné oddeliť závesom a vytvoriť tak súkromie potrebné na spanie..

Kaštieľ s arkýrom Arkierové okno v prvej úrovni budovy

Je tiež múdre tu umiestniť pohovku. Po oslobodení väčšiny miestnosti od objemného čalúneného nábytku ju môžete ozdobiť podľa vlastného uváženia. Pohovka bude zároveň umiestnená na najvýhodnejšom mieste, pretože svetlo z okna dopadne priamo na ňu, čo umožní nezapnúť ďalšie osvetlenie počas denného svetla. Zo sedačky sa otvorí výhľad na celú miestnosť, čo je obzvlášť dôležité, keď sú v dome deti.

Arkýř udáva štýl celému interiéru. Takáto miestnosť vždy vyzerá slávnostne a predpokladá osobitný prístup k svojmu dizajnu..

Minimalistické arkýřové okno Zasklené arkierové okno Malé arkýř na drevenej fasáde

Bay okno v dizajne miestnosti

Pretože je arkier najčastejšie vybavený veľkým počtom okien, mali by ste sa o ich dizajn postarať. Záclony si môžete vybrať podľa svojho vkusu, ale záclonové tyče by mali byť špeciálne. Obvykle sú vyrábané na zákazku presne podľa tvaru a veľkosti konkrétneho architektonického prvku. Ak sa možnosť so špeciálnymi záclonovými tyčami nezdá byť vhodná, potom môžete použiť rolety, ktoré sú inštalované samostatne na každé okno. Existuje mnoho odrôd takýchto záclon. Na rovnakom princípe sú tu vhodné žalúzie a rímske rolety..

Jasné osvetlenie arkierových okien Panoramatické okná v arkýri

Túto oblasť je možné zvýrazniť farbou povrchovej úpravy pomocou techniky zónovania priestoru. To vám poskytne efekt miestnosti v miestnosti. Pri použití nábytku, ktorý nezodpovedá všeobecnému štýlu miestnosti, je možné takýto dizajnový ťah zdôrazniť.

Nepretržité zasklenie v podobe panoramatických okien arkier poskytne návštevníkom jedinečný pocit jednoty s prírodou. Platí to najmä vtedy, ak sa budova nachádza mimo mesta alebo vám pohľad z jej okien umožňuje obdivovať ju..

Panoramatické zasklenie arkierového okna Dvojpodlažné arkierové okno Veľké arkierové okno

Pretože dekoratívna funkcia je prvoradá, pri návrhu takéhoto priestoru sú vítané rôzne dekorácie a sochy. Malá fontána obklopená zeleňou môže byť presne to, čo chýba po náročnom dni v práci..

Priestor arkierového okna môže byť vybavený na čítanie alebo len relaxáciu. Široký okenný parapet stačí pokryť mäkkým matracom. Môžete si na ňu pohodlne sadnúť s knihou alebo pletením. Prázdne by nemali byť ani výklenky pod takýmto okenným parapetom. Sklopné parapety je možné použiť ako veko hlbokých boxov, do ktorých sa zmestí posteľná bielizeň a ďalšie položky.

Nezvyčajná budova s ​​arkýrom Štýlový fasádny prvok - arkýř

Na zvýšenie účinku rozšírenia priestoru je potrebné steny arkierového okna vyzdobiť zrkadlovými doskami. Budú odrážať svetlo z okien a rozptyľovať sa po celej miestnosti..

Nábytok pre návrh takého priestoru je najlepšie vyrobiť na objednávku. Plocha a tvar arkierového okna diktujú ich vlastné pravidlá pre výber nastavenia. Napríklad je lepšie, ak je pozdĺž steny úzka pohovka alebo lavička. Vankúše, položené jednoducho na parapete, môžete použiť na vytvorenie ďalšieho sedenia v prípade hostí.

Drevené arkýř na kamennej fasáde Drevené fasády s arkiermi

Čalúnený nábytok je často inštalovaný tvárou k oknu. To vám umožní odtrhnúť sa od toho, čo sa deje, a úplne sa ponoriť do svojich myšlienok. Na tento účel budú mäkké stoličky s reverznou funkciou najlepším nákupom. Takáto univerzálna vec v interiéri umožní odísť do dôchodku s výhľadom z okna a v prípade potreby sa vrátiť do spoločnosti, aby pokračovala v rozhovore..

Dom s arkiermi Neobvyklá štruktúra zdobená arkýrom Zaoblené arkýř na fasáde

Dizajnové riešenia by mali kombinovať funkčné využitie dodatočného priestoru s jeho estetickou zložkou. Nestačí len položiť stoličku do stredu arkierového okna a stráviť tam čas pozeraním sa do diaľky. Na tomto námestí je oveľa viac príležitostí, ktoré by ste nemali nechať ujsť..