Jak odpowietrzyć grzejnik? Pomyśl o zdrowiu swojego grzejnika!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć syczenie lub bulgotanie grzejnika? A może miałeś problematyczny grzejnik, który ma problemy z ogrzaniem pomieszczenia? Twój system grzewczy może wymagać oczyszczenia, aby nie uniemożliwić przepływu ciepła. Ale jak odpowietrzyć grzejnik, czy to grzejnik żeliwny, stalowy czy aluminiowy? Dlaczego i kiedy to zrobić? Czy to takie trudne i jak sobie z tym radzisz krok po kroku? Znajdź odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania w poniższych wierszach.

Po co odpowietrzać grzejniki ?

Nadal możesz się zastanawiać, jakie jest wyjaśnienie tego niepowodzenia? Aby to wystarczająco wyraźnie pokazać, należy powiedzieć kilka słów o tym, jak działa tego typu nagrzewnica gazowa. W rzeczywistości składa się z trzech głównych elementów: bojlera, który podgrzewa wodę, rur ją transportujących i wreszcie – grzejników, które służą do rozprowadzania ciepła w całym pomieszczeniu. Problemy zaczynają się, gdy powietrze przedostaje się do obiegu, co odcina przepływ wody i jej równomierny rozkład. W rezultacie Twój dom jest słabo ogrzewany, a bojler jest bardziej pobudzany do produkcji energii. Stąd duże straty ciepła, które dodatkowo podwyższają rachunki za gaz. Odpowietrzanie grzejników jest zatem niezbędne, aby zapobiec awariom, utrzymać instalację w dobrym stanie, a nawet zaoszczędzić energię.

Ogrzewanie domu, oszczędzając pieniądze – wyzwanie oczyszczonego systemu grzewczego

wskazówki, jak krok po kroku samodzielnie odpowietrzać kaloryfer, aby zmniejszyć straty energii i utrzymać ciepło

Kiedy czyścić? ?

Przede wszystkim po stronie częstotliwości takie czyszczenie musi być przeprowadzane co roku i ewentualnie w przypadku wykrycia problemu. W ramach corocznej konserwacji instalacji najlepiej zrobić to wczesną jesienią, jeszcze przed włączeniem ogrzewania. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że kocioł jest w pozycji letniej, a grzejniki są całkowicie zimne. W przeciwnym razie ryzykujesz poparzeniem! Jeśli jednak zauważysz jakąś awarię w środku sezonu grzewczego (dziwny hałas / słaba dystrybucja ciepła w kaloryferze), możesz również przeczyścić. To oczywiście z poszanowaniem wymienionych warunków. Wiedz też, że jeśli żaden z twoich wysiłków nie okaże się wystarczająco skuteczny, musisz zwrócić się do profesjonalisty w tej dziedzinie.

Regularnie odpowietrzaj grzejnik jako środek zapobiegawczy

szczegółowe instrukcje samodzielnego przedmuchiwania grzejnika gazowego zmniejszają straty ciepła poprawiają działanie systemu grzewczego

Jak odpowietrzać grzejnik krok po kroku ?

Niezbędne narzędzia:

  • klucz odpowietrzający / szczypce do pomp wodnych
  • pojemnik na wodę
  • rękawiczki chroniące dłonie

Instrukcje :

  1. Najpierw zidentyfikuj położenie śruby odpowietrzającej. W większości przypadków znajdziesz go w górnej części boku grzejnika.
  2. Następnie umieść pod spodem pojemnik na wodę, aby złapać ewentualne nieszczelności.
  3. Przekręć śrubę odpowietrzającą za pomocą narzędzia przeznaczonego do tego celu, poluzowując, aż usłyszysz syk powietrza.
  4. Niedługo potem zacznie spływać woda, stąd potrzeba pojemnika, ale przydałaby się też szmata. Poczekaj, aż woda popłynie.
  5. Następnie włóż śrubę odpowietrzającą na miejsce i dokręć, ale nie za mocno.
  6. Następnie przejdź do następnego grzejnika.

Uwaga: Jeśli wypływająca woda nie wygląda na zbyt czystą, może to oznaczać nagromadzenie szlamu w instalacji. Aby je opróżnić, wystarczy użyć odmulacza, aby dokładnie wyczyścić system.

Aby dowiedzieć się więcej o krokach i szczegółach dotyczących grzejnik upustowy bezbłędna, nie wahaj się odwoływać do innych wiarygodnych zasobów, specjalistów w tej dziedzinie, takich jak Engie.

Krwawienie z kaloryfera – proces, który nie jest tak skomplikowany

budowa grzejnika żeliwnego i jak łatwo samemu odpowietrzyć grzejnik

A co robimy później ?

Jeśli jednak uważasz, że proces się na tym kończy, mylisz się! Rzeczywiście, jest jeszcze jedno ważne zadanie do wykonania, aby upewnić się, że praca jest wykonana prawidłowo. Obejmuje to przywrócenie ciśnienia, które nieuchronnie obniżyłeś podczas oczyszczania. W tym celu należy ponownie zaopatrzyć instalację grzewczą w wodę przez zawór napełniający. Ten ostatni zwykle znajdziesz pod kotłem. Proces będzie trwał do momentu osiągnięcia prawidłowego poziomu ciśnienia (różnego w zależności od instalacji i dlatego należy go sprawdzić!). Aby to ustalić, uważnie obserwuj manometr swojego kotła..

Wreszcie widać, że nie jest to takie trudne. Najważniejszą rzeczą jest regularne interweniowanie, aby uniknąć awarii, a zwłaszcza spędzanie ciepłych i kokonowych wieczorów w zimie.

Ciepło – ważny warunek posiadania równie ciepłego domu

odpowietrz grzejnik gazowy, aby mieć dobrze ogrzany dom i kokon. Sztuczka z odpowietrzaniem grzejnika za pomocą przycisku odpowietrzania