Výber podlahy. Bude sa vašim nohám páčiť podlaha?

Podlahová krytina je dôležitým prvkom interiéru, a to nielen z estetického hľadiska. Masívne podlahy poskytujú zvukovú izoláciu, teplo a pohodlie. Podlahy sú jedným z hlavných prvkov každej renovácie..

Ktoré poschodia si vybrať z rôznych propagačných ponúk?

Skúsme na to prísť. Prvá vec, ktorá určuje výber, je materiál výroby: rozlišujú sa umelé a prírodné podlahové krytiny. Do prvej skupiny patrí linoleum, dlažba, samonivelačné podlahy. Prírodné podlahy zahŕňajú drevené podlahy, parkety a podlahy z prírodného kameňa. Je potrebné zvážiť, kde vyberáme podlahy. Podlahová krytina musí byť funkčná.

Druhé, ktoré pomôže pri komplexnom riešení, sú podlahové krytiny rozdelené do typov v závislosti od spôsobu delenia základných prvkov podlahy. Umelé deliace podlahy – keramické podlahy, laminát, kamenná doska, drevená doska, parkety. Valcované podlahové krytiny – koberec, linoleum. Monolitické podlahové krytiny – samonivelačný poter vyrobený z polymérnych materiálov.

 Zvážte najobľúbenejšie typy podlahových krytín:

Linoleum bol alebo je takmer v každom byte alebo dome. Existujú dva druhy linolea: heterogénne a homogénne obchodné a domáce linoleum na netkanej alebo penovej podložke. Na základe heterogénneho linolea sa používa plsť, PVC, polyester, juta. Takéto linoleum má širší sortiment a vyrába sa v kotúčoch širokých 2, 3 a 4 metre. Homogénne – 2, 3 metre každý, má homogénnu štruktúru bez základne.

Linoleum

Medzi výhody linolea patrí:

 • Všestrannosť. Vhodný do kuchyne aj do miestnosti.
 • Farebná a štylistická rozmanitosť.
 • Nenáročnosť. Vhodné na mokré aj suché čistenie. Na pokládku linolea nie je potrebné podlahu dokonale vyrovnať..
 • Nevyžaduje veľké finančné, časové a finančné náklady.
 • Linoleum komerčného typu je veľmi odolné voči poškodeniu, treniu.

Nevýhody linolea:

 • Nemá rád priame slnečné svetlo, môže vyblednúť.
 • Pri veľmi nízkych teplotách – praskliny.
 • Na domácom linoleu môžu zostať preliačiny z ťažkého nábytku, môžu sa na ňom vytvoriť slzy a poškodenia..

Napriek nenáročnosti linolea a môže byť pokazený, ak nedodržíte základné rady: nepoužívajte zmršťovanie na PVA ani bustilate, naneste špeciálne lepidlo na linoleum iba na križovatke, položte ho iba na upravený cementový poter.

Laminát – obľúbená a štýlová podlahová krytina. V skutočnosti je to viacvrstvová doska. Hlavná vrstva laminátu je vyrobená z drevotriesky alebo drevovláknitých dosiek.

Laminát

Výhody laminátu:

 • Nezmizne, má vynikajúci vzhľad.
 • Nelepí na sebe žiadne nečistoty, ľahko sa čistí.
 • Nie je potrebné lakovať, pieskovať.
 • Má veľký sortiment.
 • Široký cenový rozsah vám umožňuje vybrať si rozpočtovú možnosť.

Nevýhody:

 • S vodou musíte byť opatrní – laminát sa deformuje prebytočnou vlhkosťou.
 • Lacné laminátové podlahy majú krátku životnosť.

Obkladačka – pomerne praktická a moderná podlahová krytina. Medzi výhody dlaždíc patrí odolnosť proti vlhkosti, dekoratívny efekt, trvanlivosť, relevantnosť, obrovský výber farieb a štýlov. Nevýhodou je, že dlaždica nie je univerzálna a je vhodnejšia do kuchyne a kúpeľne ako do spálne; dlaždica môže prasknúť pri silnom náraze, studená na dotyk. Odporúča sa profesionálne obkladanie.

Dlaždica

Parketová podlaha, podlahy z masívneho dreva, typovo nastaviteľná podlaha je jedným z najstarších typov podláh. Vždy štýlové a aktuálne. Jeho hlavnou výhodou je šetrnosť k životnému prostrediu. Drevená podlaha je odolná, veľmi odolná voči deformácii. Takáto podlaha však vyžaduje serióznu údržbu. Vhodnejšie pre klasický interiér.

Parkety

Podlahy z prírodného kameňa. Vhodný na chodbu, do kuchyne, do kúpeľne, bez inštalácie systému «teplá podlaha» podlahy z prírodného kameňa sú dostatočne studené. Hlavnou nevýhodou sú vysoké náklady. Takéto podlahy vedú k odolnosti voči opotrebovaniu – nedeformujú sa, dobre znášajú vlhkosť a svetlo..

Kamenna podlaha

Koberec – príjemná a útulná podlahová krytina. Medzi výhody patrí: dobré zvukovoizolačné vlastnosti, rôzne farby a textúry, neprasknú ani sa nerozbijú, keď na neho spadne ťažký predmet. Nevýhodou takéhoto povlaku je zložitosť starostlivosti oň. Akákoľvek škvrna bude musieť byť odstránená špeciálnymi prostriedkami, takže v kuchyni alebo na chodbe môžete len ťažko dať koberec..

Koberec

Samonivelačná podlaha z polymérov -najmodernejšie a najaktuálnejšie podlahy. Nevyžadujú dobrý poter základnej podlahy, pretože sa vďaka svojej tekutej štruktúre vyrovnávajú – akékoľvek nerovnosti vyplnia tekutými polymérmi a získajú ideálny, krásny a hladký povrch. Moderné technológie umožňujú získať samonivelačnú podlahu akejkoľvek farby a textúry. Táto podlaha je odolná voči vlhkosti a spoľahlivá. Nevýhody: kvalitná samonivelačná podlaha je dosť drahá, lacné samonivelačné podlahy môžu pri priamom slnečnom svetle zožltnúť.

Samonivelačná podlaha

Drevená doska – teplé, ekologické a krásne. Dosky správne položené na kmeňoch, bez medzier a upevnení klincami, nenatreté a pokryté voskom alebo špeciálnym lakom – to je jedna z najlepších možností. Výhody: použitie prírodného, ​​drahého reziva s krásnym vzorom a farbou dreva, prirodzená vetracia medzera kvôli výške guľatiny, teplý príjemný povrch brúsenej dosky. Medzi nevýhody patrí – ak sú dosky počas vytvárania podlahy príliš vysušené alebo naopak, dochádza k deformáciám alebo sa objavujú medzery, ktoré si vyžadujú neustálu starostlivosť.

Drevená podlaha

Sklenené podlahy – veľmi módne a exotické podlahy zo sklenených kolien veľkej hrúbky. Vyrábajú sa vo forme vložiek do hlavného plátna iného povlaku alebo pevného materiálu. Vzor podlahy môže byť monochromatický, ornamentálny, krajiny a obrazy a 3D efekt. Výhody možno nazvať ekológiou, vysokou estetikou, štýlovosťou a nevýhodami – povlak je klzký, môže sa stať zdrojom zranení.

Presklená podlaha

Technológia ide rýchlo dopredu a dáva nám nové návrhy. Móda tiež nezaostáva. Pri výbere podlahy myslite na to, že to nie je na jeden deň, ale hlavne, či sa vašim nohám bude páčiť podlaha.?