Oprava omietky

Pri dokončovacích prácach často dochádza k oprave starej omietky. Drobné praskliny, jamy a iné poškodenia vznikajú v dôsledku zmršťovania stien alebo mechanického namáhania. Takéto chyby by mali byť odstránené, ale aký je najlepší spôsob, ako to urobiť? Poďme na to spoločne prísť.

Najprv musíte odstrániť starú omietku. To sa dá dosiahnuť akýmkoľvek ostrým nástrojom. Odstraňovanie prebieha až po základnú vrstvu, pričom musí byť zachytená aj časť celej omietky. Ak vrstva pôdy alebo spreja sedí celkom pevne, nemusí byť predmetom opravných prác. V tomto prípade je potrebné spracovať iba dokončovaciu vrstvu..

Ako sa to robí? V prvom rade odstránime poškodený starý materiál a očistíme povrch. Potom sa nanesie vrstva základného náteru a je potrebné chytiť okraje nepoškodenej omietky. Keď je základný náter suchý (a to je niekoľko hodín), môžete začať nanášať dokončovaciu vrstvu. Mimochodom, ak je poškodená hlavná vrstva omietky, musí byť tiež odstránená..

Kontrola kvality a opravy omietok

Ako skontrolovať kvalitu starej omietky? Je to veľmi jednoduché, jednoduché poklepanie prstami pomôže odhaliť chyby. Počuli ste tlmený zvuk? Vedzte, že omietka zaostáva a je potrebné ju odstrániť.

Ako prebieha oprava? Proces aktualizácie materiálu sa nelíši od procesu omietania a vykonáva sa rovnakým spôsobom. V tomto prípade musia byť škáry medzi novou a starou omietkou starostlivo vyhladené. V opačnom prípade môžete dostať preliačiny, preliačiny a iné chyby. A aby bola práca kvalitnejšia, je potrebné z času na čas postrekovať pracovnú plochu vodou. Dôležitý bod – roztok omietky sa musí brať rovnako ako ten, ktorý sa používa na povrchovú úpravu. A aby ste získali rovný a hladký povrch, je to potrebné «hrebeň» mokrá kefa.

Na účely kvalitnej opravy by mal byť ošetrovaný povrch očistený od starého lepidla, farby alebo nebielej farby a omietka by mala byť brúsená. Na to potrebujeme roztok vápenného cesta a piesku. Piesok sa musí zase preosiať cez sito (priemer otvoru 1 x 1 mm.) A zmiešať s vápnom v pomere 1 ku 1. Potom sa roztok naleje vodou, až kým nevytvorí tvar. «krémová kaša». Pracovnú plochu treba posypať veľkým množstvom vody a potom po nej prejsť štetcom. Ďalej, zatiaľ čo voda ešte nevyschla, výsledný roztok sa nanesie v tenkej vrstve. Pomocou plaváka sa povrch trení krúživými pohybmi. V tomto prípade môže byť strúhadlo pokryté plsťou alebo plsťou, v takom prípade bude kvalita práce znateľne lepšia.

Ako trieť trhliny? Nie je to ťažké: najskôr vezmite špachtľu a otvorte ich do hĺbky asi 3 až 5 mm, pričom ich výdatne navlhčite vodou. Potom rovnakou špachtľou vyplňte trhliny roztokom a vyrovnajte. V tomto prípade musí byť nástroj držaný kolmo na smer trhlín. Niekoľko minút po aplikácii môžete začať «mazanie» miesta s strúhadlom. Po úplnom vysušení by mala byť pracovná plocha brúsená brúsnym papierom alebo pemzou..

Čo robiť s trhlinami medzi soklovou lištou a stenou? Musia byť vyčistené, navlhčené vodou a naplnené roztokom. Zvyšky roztoku je potrebné odrezať, potom sa nové miesta vyčistia plavákom. Na konci musí byť povrch natretý základným náterom, inak sa po zafarbení môžu objaviť škvrny.

Prečo sadra vôbec praská, vločkuje alebo napučiava??

Na začiatok pochopme, že prvá vrstva omietky takmer vždy praskne. Dôvodom je skutočnosť, že voda sa odparuje, a preto sa objem roztoku znižuje. Aby sa tento problém odstránil, musí sa stena trieť plavákom. Prečítajte si, ako to urobiť vyššie. Aké ďalšie dôvody môžu byť??

  • najčastejším dôvodom je nesprávna koncentrácia roztoku alebo bol zle premiešaný; riešenie, ktoré je zvyčajne príliš mastné, môže viesť k praskaniu;
  • zle pripravená pracovná plocha;
  • bola nanesená príliš hrubá vrstva omietky;
  • nanesie sa príliš tenká vrstva a nenavlhčí povrch;
  • pokúsil sa urýchliť proces sušenia (ohrievače, prievan atď.).
K odlupovaniu dochádza tiež z niekoľkých dôvodov:
  • nový roztok bol nanesený na suchú vrstvu starého alebo jednoducho na suchý povrch;
  • silnejšie boli aplikované na slabé prvé riešenie. Na vápno bola napríklad nanesená cementová malta;
  • ak bola na cementovú omietku alebo betónový podklad nanesená vápenno-sadrová alebo vápenná malta a prechodová vrstva nebola poddajná. Aby sa tomu zabránilo na povrchu, je potrebné postriekať cementom a potom vápenno-cementovou maltou. Potom môžete omietnuť vápennou maltou.

Mimochodom, niekedy sa na povrchu objavia prikrývky, ktoré sa ľahko rozpadajú a zanechávajú za sebou žltkastú alebo bielu škvrnu. Je to spôsobené nesprávnou prípravou roztoku a konkrétnejšie – vápno nebolo dostatočne vyzreté a malé častice v ňom nezhasli. Akonáhle sú v roztoku, začnú zvyšovať objem a vytvárať opuchy. Aby sa tomu zabránilo, musí nevytvrdené vápno prechádzať sitom 0,5 x 0,5 mm. Mimochodom, dekoratívna omietka vyzerá v kozákoch veľmi dobre ako dokončovací dokončovací materiál. Prečítajte si viac tu.