Dekoratívne panely do kuchyne – alternatívna možnosť pre krásnu výzdobu funkčnej miestnosti

Moderná a štýlová kuchyňa je snom mnohých rodín. Koniec koncov, tu sa môžete stretnúť na večernom čajovom večierku a prediskutovať všetky dôležité záležitosti. Opravy v tejto miestnosti sú však často časovo náročné a namáhavé. Vzhľadom na široký sortiment stavebných materiálov je však možné tento proces urýchliť bez straty kvality dizajnu. Hovoríme o dekoratívnych paneloch, ktoré sa stále častejšie používajú namiesto tapiet a dlaždíc na stenách, ako aj o zdobení backsplash pozdĺž náhlavnej súpravy. Táto možnosť je dosť rozpočtová, funkčná a ľahko sa inštaluje..

Dekoratívne panely do kuchyne: výhody a nevýhody

Pred kúpou dekoratívnych panelov vám odporúčame preštudovať si ich hlavné vlastnosti, ako aj výhody a nevýhody. To vám umožní vziať do úvahy všetky nuansy a urobiť opravu čo najefektívnejšou. Platí to najmä pre byty v starých budovách, kde je už na stenách najčastejšie určitá krytina. Jednou z hlavných výhod dekoratívnych panelov je, že nie je potrebné demontovať predchádzajúci povlak a vyrovnať povrchy. Pretože môžu byť pripevnené k stenám alebo špeciálnemu rámu. Pokiaľ je to žiaduce, panely môžu byť použité na skrytie elektrickej komunikácie, takže kuchyňa bude vyzerať elegantnejšie. To sa dá urobiť kedykoľvek počas roka bez zbytočných odpadkov a hluku. Postup je veľmi jednoduchý a rýchly. Treba poznamenať, že mnohé panely sú odolné voči vlhkosti. To znamená, že aj keď je miestnosť zaplavená susedmi, nedeformujú sa. Ďalšou vlastnosťou takejto povrchovej úpravy je zlepšenie zvukovej izolácie. A samozrejme, v každodennom živote takýto dizajn nevyžaduje špeciálnu starostlivosť..

Dekoratívne panely do kuchyne majú samozrejme množstvo nevýhod, ktoré je tiež potrebné vziať do úvahy. V prvom rade je potrebné poznamenať, že niektoré z ich typov nie sú trvanlivé a môžu sa pri odhalení zdeformovať. Napriek tomu, že panely pri pôsobení vody nemenia svoj vzhľad, mnohé výrobky z drevotriesky alebo MDF to zle znášajú. Pokiaľ ide o plastové konštrukcie, môže sa pod nimi vyvinúť pleseň. Neodporúčame tiež inštalovať niektoré typy k sporáku, pretože často nevydržia prehriatie. A samozrejme je mimoriadne dôležité vziať do úvahy hmotnosť panelov, aby sa našlo optimálne upevnenie. V každom prípade by ste sa nemali zameriavať na cenu panelov, ale na ich kvalitu. Zvlášť ak ich plánujete inštalovať dlhší čas..

Populárne typy a typy dekoratívnych panelov

Aby bol dizajn kuchyne dobrý, je dôležité vziať do úvahy veľa nuancií. Koniec koncov, aj dekoratívne panely majú niekoľko typov a typov s vlastnými vlastnosťami. Najpopulárnejšie sú plastové panely. Sú prezentované v širokej škále farieb, takže si vždy môžete vybrať správnu voľbu pre interiér kuchyne. Toto riešenie je navyše považované za rozpočtové a ľahko sa inštaluje. Medzi výhody možno poznamenať, že panely neabsorbujú vôňu jedla a majú tiež vodoodpudivé vlastnosti..

Medzi možnosťami rozpočtu na dokončenie kuchyne stojí za zmienku panely MDF a Drevotrieska. Odborníci tvrdia, že štruktúry MDF sú odolnejšie. Nemenia svoj vzhľad v dôsledku teplotných zmien a zvýšenej vlhkosti. Panely navyše vizuálne vyzerajú veľmi dobre vizuálne pripomínajú prírodné drevo. Drevotrieska na zdobenie kuchynskej zástery sa často nepoužíva. Je to spôsobené tým, že takéto panely sú dosť silne ovplyvnené extrémnymi teplotami a vlhkosťou. Z vody úplne napučia a stratia svoj pôvodný vzhľad. Aby sa tomu zabránilo, musí byť povrch pravidelne upravovaný..

Získavajú si stále väčšiu popularitu bambusové panely  je to prírodný materiál, ktorý má neuveriteľne krásnu textúru. Jeho hlavné výhody: odolnosť voči vlhkosti, teplote a slnečnému žiareniu. Takéto panely sú navyše ľahké, ale trvanlivé a nevyžadujú žiadne ďalšie spracovanie. Pokiaľ ide o možnosti, bambusové materiály majú niekoľko odtieňov, väzieb a môžu byť tiež jednovrstvové alebo dvojvrstvové.

Priaznivci vynikajúceho dizajnu kuchyne by sa mali bližšie pozrieť na dekoratívne panely z masívneho dreva. Tento materiál dobre udržuje teplo, má vlastnú zvukovú izoláciu a vyzerá dobre s inými materiálmi. Odborníci poukazujú na to, že najprestížnejšie možnosti sú dub alebo buk. Popol, borovica a čerešňa majú o niečo nižšie náklady. Tieto materiály odolávajú vlhkosti a vysokým teplotám. Aby sa predĺžila životnosť drevených panelov, sú voskované. Tým sa zabráni vniknutiu pachov z jedla do nich. A samozrejme, taký dizajn kuchyne vždy vyzerá krásne a dodáva pocit útulnosti..

Ďalšou možnosťou je sadrokartónové panely, ktoré vyzerajú dosť neobvykle. S ich pomocou môžete zónovať priestor, zvýrazniť časť miestnosti alebo vizuálne rozšíriť. Okrem toho sa často používajú na simuláciu kamenných, mramorových alebo drevených podláh. Tento typ panelu je bezpečný, ľahko sa inštaluje, ale zároveň nemá odolnosť proti vlhkosti..

A samozrejme, sklenené dekoratívne panely zostávajú aj naďalej relevantné. S ich pomocou môžete implementovať neobmedzený počet nápadov do dizajnu kuchyne. Táto možnosť je oveľa drahšia, ale je odôvodnená. Koniec koncov, materiál je bezpečný a má tiež vysokú tepelnú odolnosť a odolnosť proti vlhkosti..

Typy panelov

Vo svojej forme môže byť tento dokončovací materiál lamelový, obkladový a listový. Regálové panely pozostávajú z pásov, ktoré sú k sebe pripevnené drážkovými spojmi. Panely s dlaždicami majú zase prevažne štvorcový tvar a takmer vždy sa používajú namiesto dlaždíc. Najpohodlnejšou inštaláciou a atraktívnym vzhľadom je listový materiál. Má pomerne veľkú veľkosť, takže sa často používa na ozdobu veľkej plochy stien. Pokiaľ ide o proces inštalácie, tieto panely sú pripevnené lepidlom alebo na kovovú prepravku.

Dekoratívne panely do kuchyne: nápady na dizajn fotografií

Dekorácia na stenu je jednou z najdôležitejších činností pri zdobení kuchyne. Preto pred rozhodnutím o materiáli je potrebné starostlivo zvážiť všeobecný štýl miestnosti..