Balkónová podlaha: možnosti pre každý vkus a rozpočet

Dôležitým prvkom, ktorý určuje funkčnosť a krásu balkóna, je správna voľba materiálu pre podlahu. Keramické dlaždice a kompozitné palubové dosky sa dnes čoraz častejšie používajú na podlahy v medziľahlých oblastiach. Tieto moderné riešenia môžu úspešne nahradiť drahšie alebo menej funkčné drevené dosky a kamenné dlaždice..

Balkónová podlaha: čo je dôležité vedieť?

Balkónová podlaha musí byť odolná a praktická. Ak máte otvorený balkón, potom je každý deň ovplyvňovaný škodlivými vonkajšími faktormi – dažďom, vlhkosťou, ultrafialovým žiarením, extrémnymi teplotami a znečistením ulíc. Pri intenzívnom využívaní balkóna je podlaha obrúsená a špinavá.

Materiály používané ako obklady na balkóny a terasy by mali byť nielen esteticky efektívne, ale aj veľmi praktické a funkčné. Vyberte si také, ktoré majú protišmykové vlastnosti, mali by sa ľahko čistiť a byť odolné voči poškriabaniu a prasklinám. Významná je aj ich odolnosť voči atmosférickým faktorom. Podlahové krytiny určené na vonkajšie použitie musia byť predovšetkým mrazuvzdorné, odolné voči vlhkosti a UV žiareniu. Materiály, ktoré boli doteraz použité na povrchy balkónov, neboli vždy dostatočne trvanlivé a možnosti vysokej kvality sú spravidla veľmi drahé. V poslednej dobe ich môžete nahradiť výrobkami rovnakej vysokej estetickej hodnoty, ktoré sú lacnejšie.

Keramická dlažba na balkóne až na podlahu

Keramická dlažba je stále najčastejšie zvoleným obkladom balkóna. Správne zvolený a nainštalovaný môže vytvoriť efektívne hotovú podlahu, dokonca aj niekoľko desaťročí. Dlaždice Gres majú obzvlášť vysokú estetickú a funkčnú hodnotu, pretože absorpčná kapacita je nižšia ako 3%, čo zodpovedá mrazuvzdornosti. Môžete ľahko vybrať protišmykové dlaždice označené symbolom R9-R13 (čím vyššia je hodnota R, tým lepšie sú protišmykové vlastnosti).

Štrukturálne žulové dlaždice poskytujú mimoriadnu bezpečnosť, pretože ich povrch má bohatú textúru, ktorá napodobňuje napríklad vzor a štruktúru kameňov. Dobrou voľbou pre balkón by bola glazovaná porcelánová kamenina, ktorá okrem toho, že je veľmi užitočná, má aj veľmi bohatý dizajn. Dokáže reprodukovať povrchy typické pre leštený mramor, žulu alebo drevo.

Pri výbere keramických dlaždíc na balkón by ste mali venovať pozornosť jeho triede oderu: čím vyššia, tým lepšie v podmienkach náchylných na škrabance od piesku alebo nábytku. Musí mať IV alebo najvyššiu triedu oderu V. Keramické dlaždice sa dodávajú v rôznych veľkostiach, od veľkých kusov po malé mozaiky, môžu byť štvorcové alebo obdĺžnikové, napodobňujúce formáty typické pre veľké kamenné kusy..

Obrovský výber prevedení, ľahko čistiteľný povrch, dobré parametre a dostupná cena-keramické dlaždice spĺňajú základné požiadavky, ktoré väčšina kupujúcich dodržiava. Rovnako ako v miestnostiach, tento dokončovací materiál funguje na balkóne, ale za predpokladu, že dlaždice sú vybrané na správny účel a správne nainštalované..

Používajte iba vonkajšie balkónové dlaždice. Aby výrobok spadal do tejto kategórie, jeho nasiakavosť, tj. Stupeň, do ktorého absorbuje vodu, nesmie prekročiť 3%. Nízka absorpcia vody zaisťuje, že dlaždice sú mrazuvzdorné a pri nízkych teplotách neprasknú. Ak nechcete svoj balkónový obklad umývať alebo zametať každý deň, nájdite si predlohu, vďaka ktorej budú nečistoty menej viditeľné. Dobre poslúžia vzorované, štruktúrované alebo nerovnomerné dlaždice. Dávajte pozor na hladké dlaždice vo svetlých farbách, najmä na bielu a svetlo šedú.

Inštalácia dlaždíc na balkón nie je náročná činnosť, vyžaduje si však správnu prípravu podkladu a použitie vhodných materiálov vrátane mrazuvzdornej a elastickej lepiacej malty. Akékoľvek chyby a opomenutia vo fáze montáže môžu viesť k prasknutiu a oslabeniu dlaždice..

Nevýhodou dlaždíc na balkóne je potreba injektáže. V priestoroch medzi dlaždicami materiál rád akumuluje ťažko čistiteľné nečistoty, ktoré kazia vzhľad podlahy. Aby ste ušetrili nervy, zvoľte tmavšiu škárovaciu hmotu, ktorá dobre zamaskuje špinu..

Drevená podlaha na balkóne: terasové dosky

Zaujímavým riešením, na ktoré prichádza stále viac investorov, sú palubovky z kompozitných drevených vlákien a plastov, ako je polyetylén. Vzhľadom na obsah drevnej múky majú všetky estetické výhody drevených palubových dosiek, ale nemajú žiadne nevýhody – sú odolné voči hubám, plesniam a vlhkosti. Farby a textúry sú veľmi podobné prvkom z exotického dreva. Výhodou kompozitných dosiek je tiež jednoduchá inštalácia. Sú umiestnené na hranaté nosníky pomocou systémových spon alebo skrutiek. Tyče sú pripevnené k betónovému podkladu alebo vľavo «plávajúce».

Pri pokladaní dodržujte 10 mm medzi nosníkmi a 15 mm medzi stenou. Pretože sú dosky úplne rovné a dlhšie ako obloženie z prírodného dreva, veľmi pohodlne sa hodia.

Kompozitná doska z balkóna

Kompozitné dosky sú vyrobené z kombinácie drevnej múky a PVC. Vďaka špeciálnej formulácii spájajú prirodzený vzhľad dreva s vysokou pevnosťou plastov. Kompozitné panely nepotrebujú dodatočnú ochranu ani systematickú údržbu. Na rozdiel od drevených dosiek sú odolné voči vode a vlhkosti a ich údržba sa obmedzuje na pravidelné čistenie povrchu. V každodennom živote stačí podlahu chrániť pred vysokými teplotami a mastnými nečistotami, ktoré môžu zanechať trvalú stopu..

Ako vytvoriť podlahu z balkóna?

Dosky by mali byť položené na nosníky umiestnené na podlahe a spojené oceľovými svorkami. Výrobcovia ponúkajú hotové palubové systémy, ktoré obsahujú všetko príslušenstvo potrebné pre správne upevnenie panelov. Jednotné rozmery, jednotná farba a jednoduchý tvar dosiek robia podlahu dokonalou a rýchlou a jednoduchou inštaláciou. Vďaka premyslenému systému inštalácie sú všetky upevňovacie prvky skryté a nekazia umiestnenie balkóna.

Najväčšou výzvou vo fáze montáže je manipulácia s doskami. Väčšina panelov dostupných na trhu má špeciálne profilovaný okraj, ktorý umožňuje pripevnenie dosiek k sponke. Po orezaní nemusí byť možná správna montáž dosky podľa pokynov výrobcu.

Drevená podlaha na balkóne: modulárna inštalácia

Alternatívou k balkónovým doskám sú modulárne drevené podlahy. Pod týmto názvom sú platformy, dosky alebo panely, ktoré stačí spojiť pomocou špeciálnych háčikov a položiť na podlahu. Inštalácia podlahy je taká jednoduchá ako skladacie bloky, takže nevyžaduje špeciálnu pomoc. Je to perfektné riešenie pre malý balkón v byte, ktorý potrebuje rýchlu a lacnú metamorfózu..

Drevenú plošinu je možné položiť priamo na staré dlaždice alebo iné stabilné a rovné povrchy. Pred inštaláciou podlahy jednoducho očistite povrch od voľných prvkov, nečistôt a prachu. V prípade potreby je možné panely narezať tak, aby zodpovedali veľkosti a tvaru balkóna. Drevo je vo väčšine prípadov chránené výrobcom. Mazanie alebo natieranie by sa malo opakovať raz ročne (v závislosti od zvolenej metódy), aby sa obnovila farba podlahy a zabránilo sa jej poškodeniu. Podlahu stačí umyť každý deň vodou a jemným mydlovým roztokom. Ak podlaha pod doskami vyžaduje čistenie, plošinu je možné ľahko odstrániť a znova namontovať.

Pri výbere platformy si dajte pozor na lacné výrobky od neznámych výrobcov. Kvalita švov a drevených prvkov použitých na ich výrobu môže zanechať veľa požiadaviek..

Betónová podlaha na balkóne

Moderné betónové dosky úspešne napodobňujú kamenné prvky, ako je pieskovec, vápenec, žula, mramor a drevo, ale zároveň sú oveľa lacnejšie ako originály. Ich výhodou je tiež trvanlivosť, odolnosť voči poveternostným podmienkam ako je mráz, vlhkosť, ako aj voči mechanickému poškodeniu. Nekĺzajú. Za svoje úžitkové vlastnosti vďačí materiál vibrokompresii, to znamená zhutňovaniu betónu vibráciami a lisovaním súčasne. Zárukou kvality je aj použitie betónových zmesí s nízkym obsahom vody. Zmesi môžu obsahovať agregáty vo forme farebných častíc alebo pigmentov, ktoré kocku zafarbujú v celom úseku alebo v hornej vrstve. Dosky s hrúbkou 4 cm sú vhodné na terasy a balkóny.

Betónové dosky sú elegantné, odolné a ľahko sa udržujú. Vzhľadom na ich veľkú hmotnosť ich bohužiaľ nemusí byť možné nainštalovať na balkón v byte. Používajú sa predovšetkým na nadzemných terasách a veľkých balkónoch v rodinných domoch..

Pri výbere betónových dosiek dbajte na materiálové parametre. Na balkón budú fungovať vonkajšie výrobky-pevné, odolné voči opotrebovaniu, nenasiakavé a nekĺzavé. Pretože betón je inherentne nasiakavý, dosky musia byť impregnované.

Výrobcovia betónových dosiek sa navzájom presviedčajú o tom, ako zatraktívniť svoju ponuku. Dosky prekvapujú neobvyklými tvarmi, farbami alebo textúrami. Vedľa klasickej šedej verzie existujú povrchy, ktoré vyzerajú ako žula alebo drevo.

Kamenná podlaha na balkóne

Kamenné dlaždice sú jedny z najdrahších a najodolnejších podlahových krytín v okolí. Správne nainštalovaný a impregnovaný materiál môže slúžiť niekoľko generácií, pretože je odolný voči mrazu, vode, vlhkosti, mechanickému zraneniu a neustálemu znečisteniu. Aj keď sa dlaždica rozpadne, poškodenie bude sotva viditeľné, pretože kameň má homogénnu štruktúru..

Sila a estetika kamennej podlahy na balkóne je daná nielen inštaláciou a bezpečnosťou, ale predovšetkým typom použitého kameňa. Pri výbere obkladov si dajte pozor na pórovité kamene ako mramor, vápenec alebo pieskovec, ktoré sa rýchlo zašpinia a opotrebujú. Žulové, bridlicové a čadičové dlaždice budú najlepšie fungovať na balkóne.

Inštalácia kamenných dlaždíc je podobná inštalácii keramických dlaždíc. Výrobky z kameňa sú však rozhodne tvrdšie a ťažšie ako porcelánová kamenina alebo terakota, a preto sú náročnejšie na spracovanie. Tento materiál navyše vyžaduje použitie špeciálneho lepiaceho roztoku a kamenných spojov..

Gumové platne

Ak je balkón detským ihriskom, zvážte pridanie gumových dosiek. Je to skvelý materiál, ktorý dáva deťom pocit bezpečia. Gumové pláty, nazývané tiež flexibilné plošiny, sú mäkké, takže zmierňujú pády. Ich výhodou je tiež trvanlivosť, pretože materiál je odolný voči poveternostným podmienkam vrátane mrazu, vlhkosti a ultrafialovému žiareniu. Gumové platne sú tiež bezúdržbové. Ľahko sa položia priamo na zem..

Gumené platne sú riešením používaným na detských ihriskách a ihriskách, ako aj na súkromných balkónoch a terasách. Dosky sú vyrobené z odolnej, ale pružnej gumy, ktorá tlmí pády a nedeformuje sa pod hmotnosťou nábytku. Vďaka protišmykovej štruktúre príjemnej na dotyk poskytuje gumový povrch deťom ideálne podmienky na hranie.

Otvorená podlaha na balkóne

Gumové dosky sú mrazuvzdorné a vodopriepustné, takže ich je možné používať celoročne. V spodnej časti každej jednotky je drenážny systém, ktorý umožňuje bezproblémové vypúšťanie vody z balkóna. Starostlivosť o gumový povrch nespôsobuje žiadne problémy. Každý deň stačí umyť podlahu vodou a jemným čistiacim prostriedkom..

Výhodou gumových dosiek je, že sa ľahko inštalujú. Bezpečné povrchy je možné položiť na akýkoľvek rovný, čistý a suchý povrch. V závislosti od zvolenej metódy prilepte materiál na podlahu polyuretánovým lepidlom alebo ho spojte špeciálnymi hmoždinkami a položte ho na podlahu. Dosky je možné ľahko rezať nožom alebo skladačkou.

Drevená podlaha na balkóne

Balkón s drevenou podlahou je pokračovaním interiéru domu. Na rozdiel od dlaždíc, ktoré sú chladné, drevo pôsobí útulne. Drevo je teplé na dotyk, ale neohrieva sa na slnku a nespáli nohy. Deti sa môžu bezpečne hrať na drevenom balkóne, pretože materiál tlmí pád a drážky v doskách poskytujú podlahe dobré protišmykové vlastnosti..

Čistenie drevenej podlahy je rovnako jednoduché ako čistenie dlaždíc. Dosky je možné čistiť za vlhka univerzálnymi (ale jemnými) čistiacimi prostriedkami. Všetky nečistoty je potrebné pravidelne odstraňovať, aby nedošlo k zafarbeniu materiálu. Ak je drevo poškodené lokálne, je možné ho ľahko opraviť. Udržiavaná drevená podlaha krásne starne a slúži domácnostiam mnoho rokov.

Pri výbere balkóna s drevenou podlahou musíte byť pripravení na dodatočné náklady a zodpovednosti. Drevo je citlivé na kolísanie vody, vlhkosti, slnka a teploty. Ak sa zanedbáva, stáva sa živnou pôdou pre mikroorganizmy, hmyz a huby. Ak bola podlaha kúpená neupravená, musí byť impregnovaná a chránená špeciálnym prostriedkom, akým je napríklad olej. Údržbárske činnosti by sa mali opakovať pravidelne – raz alebo dvakrát ročne. Vzhľadom na citlivú povahu by drevené podlahy mali byť na zasklenom balkóne.

Samozrejme, veľa závisí od druhu dreva, ktoré si vyberiete. Exotickým druhom sa najlepšie darí vonku. Sú drahšie ako miestni obyvatelia, ale sú tvrdé a bohaté na oleje, ktoré pôsobia ako prírodná impregnácia. Atraktívnou alternatívou k exotickému drevu je pôvodné drevo, ktoré prechádza komplexným tepelným spracovaním s cieľom zlepšiť vlastnosti materiálu.

Vzhľadom na náročnosť práce musia drevené podlahy vykonávať profesionáli. V niektorých prípadoch môže byť problémom hrúbka podlahy. Dosky musia byť inštalované na nosníky a podložky, ktoré sa hodia na správne pripravenú balkónovú dosku. Na umožnenie stavby je potrebné dodržať minimálny rozdiel 6,5 cm medzi úrovňou balkónovej dosky a výstupom.

Živicová podlaha na balkóne s vodotesným náterom

Vodotesné nátery sú hotové systémy povrchovej úpravy na báze polyuretánovej živice. Podlahy vyrobené s nimi kombinujú hydroizolačné a pomocné funkcie. Nevyžadujú teda použitie ďalšej vrstvy izolácie, ktorá chráni balkónovú konštrukciu pred vplyvom vody a vlhkosti. Systémy na báze polyuretánových živíc je možné použiť na betónové a drevené podklady, ako aj na staré keramické dlaždice.

Správne nanesené nátery vytvoria hladký, bezšvový povrch, ktorý sa dá ľahko čistiť a umývať všestrannými čistiacimi prostriedkami. Na rozdiel od iných materiálov je živica na balkóne úplne vodotesná, odolná voči vlhkosti, UV žiareniu a extrémnym teplotám. Vďaka tomu bude fungovať na balkónoch bez strechy..

Podlaha na balkóne

Pokladanie živicovej podlahy na balkón trvá najmenej niekoľko dní. Na inštaláciu budete potrebovať niekoľko prísad, predávaných v vopred zabalených súpravách, ktoré chcete naniesť na hladký, čistý a rovný povrch spôsobom, ktorý uvádza výrobca. Medzi položením nasledujúcich vrstiev je potrebné zachovať technologické prestávky, aby mal každý povlak čas dobre zaschnúť a stvrdnúť. Použitím vhodných prísad (kremenný piesok alebo kamenivo) môžete dať podlahe protišmykové vlastnosti a zvýšiť jej dekoratívne vlastnosti..

Pokladanie jednotlivých vrstiev živicovej podlahy je jednoduché, ale musí sa vykonávať s veľkou opatrnosťou. Akékoľvek chyby počas fázy nalievania môžu pripraviť výrobok o jeho vlastnosti a viesť k poškodeniu podlahy. Namiesto toho, aby ste nanášali nátery sami, je oveľa bezpečnejšie zveriť túto úlohu skúsenému človeku..

Umelá tráva na balkóne

Umelá tráva je ďalším spôsobom, ako rýchlo zariadiť balkón. Svojou intenzívnou farbou vnáša do aranžmán jarnú energiu. Spolu s rastlinami vytvára takáto podlaha príjemnú zelenú plochu, ktorá je ideálna na relaxáciu. Povrch je jemný a príjemný na dotyk, a preto je príjemný pre deti.

Umelá tráva sa predáva v kotúčoch (ako bežné koberce) alebo vo forme štvorcových dlaždíc. Praktické a pevnostné hodnoty sú určené typom použitého základu. Balkónová tráva by mala mať gumené alebo latexové dno s prívodmi vody. Pred kúpou by ste mali výrobok sledovať naživo a dotknúť sa zeleného rúna, aby ste zhodnotili, ako je mäkký a pružný..

Pôvodnú podlahu vyrábame na balkóne

Umelá tráva na balkóne, najmä tej najlepšej kvality, vyžaduje minimálnu pozornosť. Je odolný voči slnečnému žiareniu, vlhkosti, vode a extrémnym teplotám. Vďaka tomu materiál nemení farbu, nerastie a nevydáva nepríjemný zápach. Aby bol povrch v dobrom stave, stačí ho pravidelne vysávať a v prípade potreby opláchnuť vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Má umelá tráva na balkóne nejaké nevýhody? Používatelia poznamenávajú, že povrch absorbuje vodu v daždi (ale rýchlo schne) a zostáva v oblastiach s intenzívnym používaním.

Umelú trávu je možné položiť na akýkoľvek stabilný, hladký a čistý povrch. Odporúča sa pripevniť materiál na podlahu polyuretánovým lepidlom alebo hmoždinkami a okraje valcov pripevniť obojstrannou páskou. To zabraňuje pohybu trávy pri chôdzi. Ak chcete podlahu považovať za dočasné riešenie, môžete ju rozložiť na podlahu stlačením nábytku alebo veľkých hrncov..

Teplá podlaha na balkóne

Podlahové vykurovanie, ktoré je v dnešnej dobe stále obľúbenejšie, nie je novým vynálezom. Na rozdiel od systémov ústredného kúrenia s nástennými radiátormi funguje sálavé vykurovanie po celej podlahovej ploche. Vzhľadom na veľkú vykurovaciu plochu môže byť výstupná teplota chladiacej kvapaliny nižšia ako u bežných radiátorov. To zase uľahčuje používanie ekologických zdrojov tepla, ako sú tepelné čerpadlá alebo slnečné kolektory. Podlahové kúrenie možno rozdeliť do troch typov:

 • voda;
 • elektrina;
 • vzduch.

Rozhodnutie, ktorá podlaha bude nainštalovaná na balkón, závisí okrem iného od množstva dostupného priestoru a finančných možností. Veľmi dôležitým bodom je tiež možnosť inštalácie tepelnej izolácie. Vodný systém vyžaduje oveľa viac priestoru ako elektrický. Aby ste sa rozhodli správne, stojí za to zoznámiť sa s rôznymi systémami podlahového vykurovania na balkóne..

Vyhrievaná vodná podlaha

V tomto prípade horúca voda preteká medenými alebo plastovými rúrkami položenými pod podlahou. Vykurovacie rúrky ležia na tepelnoizolačnej vrstve a sú vyplnené poterom, na ktorý je nanesená dekoratívna vrstva z keramických dlaždíc, dreva, kameňa a podšívky. Aby tento systém fungoval, musí kotol ohriať vodu na správnu teplotu. Vyhrievaná vodná podlaha môže fungovať na akýkoľvek druh energie. Vhodný je plynový, olejový alebo elektrický kotol, ale aj slnečné kolektory alebo tepelné čerpadlo. Na rozdiel od tradičných radiátorov používa povrchové vykurovanie vodu o oveľa nižšej teplote, pretože stačí 50 ° C.

Výhody:

 • spolupráca s rôznymi zdrojmi tepla;
 • nie príliš vysoké prevádzkové náklady;
 • rovnomerné vykurovanie celej miestnosti;
 • na stenách nie sú žiadne viditeľné radiátory.

Nevýhody:

 • vysoké náklady na inštaláciu vykurovacieho systému;
 • problematické a nákladné opravy;
 • potreba vyhnúť sa hrubým kobercom a veľkému množstvu nábytku pokrývajúceho zdroj tepla v podlahe;
 • Je ťažké udržať správnu teplotu v zle izolovaných miestnostiach
 • riziko zamrznutia zariadenia.

Elektrické podlahové kúrenie

V tomto variante podlahového vykurovania zaisťujú vykurovacie káble alebo špeciálne rohože rovnomerný prenos tepla do miestnosti. Tok prúdu spôsobuje zahrievanie kovových prvkov so špeciálne zvoleným odporom. Teplota je riadená snímačmi a termostatom. Káble, rohože alebo vykurovacie fólie sú inštalované ako vykurovacie prvky v podlahovej vrstve. Ich pôsobenie môže byť priame alebo kumulatívne. V prvom prípade vykurovacie telesá fungujú hneď po zapnutí napájania. Termostat zapína a vypína napájanie, pričom udržuje nastavenú teplotu v miestnosti. Ak sú káble alebo rohož uložené v poteru (7-10 cm), funguje ako tepelný akumulátor.

Výhody:

 • môže byť tiež inštalovaný v starých budovách;
 • môže byť použitý takmer v akejkoľvek miestnosti;
 • prenáša teplo rovnomerne;
 • inštaláciu je možné vykonať rýchlo a lacno;
 • nevyžaduje ochranu pred únikom alebo zamrznutím vody;
 • jednoduché ovládanie inštalácie;
 • žiadne viditeľné vykurovacie telesá.

Nevýhody:

 • rastúce ceny elektriny zvyšujú prevádzkové náklady;
 • podlahové vykurovanie trvá relatívne dlho.

Vzduchové podlahové kúrenie

Táto metóda podlahového vykurovania bola vyvinutá vo Švédsku a našla uznanie v mnohých krajinách po celom svete. Systém Legalett spája konštrukciu základnej dosky so systémom podlahového vykurovania v uzavretej slučke. Ohriaty vzduch je distribuovaný potrubím uloženým v betónovej doske. Vzduchové kanály tvoria uzavreté okruhy pod celou budovou a varná doska funguje ako tepelný akumulátor. Pred návrhom vykurovacieho systému tohto typu je potrebné starostlivo naplánovať využitie jednotlivých miestností a ich potreby tepla. Samostatne zvážte napríklad obývaciu izbu a balkón, spálňu a komoru, detské izby. Správne plánovanie zaistí pohodlie na dlhé roky.

Výhody:

 • vykurovanie celej budovy;
 • žiadne viditeľné vykurovacie prvky;
 • možnosť ohrevu vzduchu, ktorý je tu vykurovacím faktorom, akéhokoľvek zdroja energie;
 • konštrukcia základovej dosky chráni budovu pred vlhkosťou a hubami;
 • pri zlyhaní systému nehrozí zaplavenie bytu alebo vykonávanie nákladných opráv;
 • teplota podlahy je 22-24 ° C, čo zaisťuje jemnú cirkuláciu vzduchu a znižuje množstvo prachu a roztočov a slúži tak zdraviu alergikov;
 • veľmi krátky stavebný cyklus základovej dosky, ktorý znižuje náklady.

nevýhody – veľká tepelná zotrvačnosť základovej dosky, ktorá obmedzuje možnosť regulácie teploty v miestnostiach.

Izolácia podlahy na balkóne

Aj drobné chyby, ku ktorým došlo počas tepelnej izolácie a dokončovania balkóna, môžu spôsobiť vlhkosť a zamrznutie stavebnej dosky. Aby ste sa zbavili tepelných mostov, potrebujete dobrý dizajn, ako aj precízne spracovanie..

Ako efektívne izolovať podlahu na balkóne vlastnými rukami?

Väčšina balkónov je konzolových konštrukcií, ktoré sú pripevnené a spojené so stropom. V tehlových domoch sú to spravidla železobetónové dosky, ktorých výstuž je kombinovaná so stropom. Takáto doska bohužiaľ veľmi dobre vedie teplo a tým ochladzuje priľahlý strop. Dodatočné tepelné straty sú tiež spôsobené povrchmi obklopujúcimi okenné a balkónové dvere, vrátane zárubní, prekladu a parapetu.

Ponechanie balkóna bez izolácie je chybou, ktorá vedie k nekontrolovanému odvodu tepla z domu. Vyhrievaná obývačka alebo spálňa zreteľne pociťuje intenzívne chladenie balkóna. Voda kondenzuje na studených povrchoch usmerňovača, čo prispieva k vlhkosti v štruktúre. Izolovať balkón však nie je také jednoduché..

Najpopulárnejším spôsobom obmedzenia tepelného mosta na križovatke balkóna so stenou je izolácia železobetónovej dosky. Izolácia balkóna by mala byť inštalovaná na spodnej aj na hornej ploche balkóna. Potom musí teplo prenikajúce cez balkónovú dosku stropným vencom prejsť oveľa dlhšiu cestu. Pokladanie izolácie iba na spodnú stranu dosky je chybou, pretože teplo nachádzajúce najkratšiu cestu vychádza druhou rovinou. Aby sa zabránilo zvlhnutiu tepelnej izolácie, je potrebné na prednom povrchu balkónovej dosky vykonať úpravu, ktorá zabráni úniku vody pod balkón.

Na tepelnej izolácii sa neoplatí šetriť. Príliš tenká alebo chýbajúca izolácia povedie k tepelnému premosteniu. Správna hrúbka zabráni stropnému chladeniu a kondenzácii vody na strope miestností pod terasou. V štandardných riešeniach sa odporúča na balkón nainštalovať asi 15 cm izolačnej vrstvy.

Akú podlahu zvoliť na balkón? Časy, keď boli možnosti obmedzené na keramické dlaždice, sú už dávno zabudnuté. Dnes si môžete vybrať z rôznych materiálov, ktoré kombinujú atraktívny vzhľad a trvanlivosť a spĺňajú najrozmanitejšie potreby. Máte radi častú metamorfózu? Dostaňte sa na umelú trávu alebo drevenú plošinu, ktorá je rozložená za menej ako hodinu. Hľadáte riešenie roky? Vychutnajte si moderný vzhľad a vyberte si z kamenných dlaždíc, kompozitných dosiek alebo živicových podláh.