Ako správne lepiť tapetu

Pred začatím práce odporúčame, aby ste sa zoznámili s prípravou na lepenie tapiet (značenie, rezanie, kombinovanie obrázku a ďalšie zaujímavé body). Dnes je k dispozícii veľa obkladov stien. Najpopulárnejšie sú tapety, ktoré slúžia predovšetkým estetickým funkciám. Ľudia ich používali už od staroveku, iba v rôznych krajinách boli široko používané ich rôzne druhy. Napríklad v Európe začali zdobiť steny látkou. Odtiaľ prišli látkové tapety, ktoré sa teraz tak často používajú. Čína, Japonsko a ďalšie východné krajiny dali vznik papierovým tapetám. Čiastočne majú určitý druh reflexie týchto právomocí. Východ je v prvom rade známy svojimi zvykmi častých zmien nálady alebo prostredia. Rovnako ako tapeta, čo znamená, že sa aktualizuje najčastejšie. Moslimovia ako prví použili kožené obklady stien.

Správny výber tapety

Proces tapetovania stien začína výberom vhodných. Koniec koncov, všetky majú určité vlastnosti, ktoré nám pomáhajú určiť, ktorý z nich je najlepší (aspoň pre nás). Dnes existuje veľa výrobcov tapiet. A poskytujú nám obrovský výber. Napriek vlhkosti alebo možnému znečisteniu ich môžete prilepiť na všetky miestnosti v dome. Aby ste sa v takej veľkej rozmanitosti nenechali zmiasť, musíte pochopiť typy a typy tapiet..

Druhy tapiet:

Papier. Najbežnejšia tapeta na svete. Majú veľa výhod, ale objavujú sa aj niektoré nevýhody. V prvom rade sa ľuďom páčia nízke náklady na papierové tapety. To vám umožní častejšie meniť alebo aktualizovať interiér miestností. Ich cena závisí od typu použitého papiera, ktorý sa berie ako základ, a môže kolísať vo veľmi širokom rozmedzí, čo im umožňuje kúpiť si viac ľudí. Sú považované za ekologické. Majú vysokú priepustnosť pre vlhkosť a vzduch, čo má pozitívny vplyv na steny, čo im umožňuje dýchať. Papierové tapety «poslušný» pri lepení.

 • Fotografia papierových tapiet v interiéri
 • Papierové tapety
 • Papierové tapety v interiéri
 • Ako lepiť papierové tapety
 • Papierová fotografická tapeta

PredchádzajúceĎalej12345

Je možné rozlíšiť nasledujúce nevýhody papierových tapiet – sú najviac náchylné na mechanické poškodenie. Tieto typy obkladov stien sa obávajú vlhkosti a pohlcujú pachy, preto sa neodporúča používať ich v kúpeľni alebo v kuchyni. Sú vhodné na rýchle vyblednutie alebo kontamináciu a v dôsledku toho na stratu atraktivity. Väčšinou sa nedajú prať.

Aby sa prekonali niektoré nevýhody papierových tapiet, boli vyrobené dvojvrstvové alebo duplexné papierové tapety. Sú odolnejšie, menej náchylné ku kontaminácii alebo vyblednutiu a majú menšiu priepustnosť pre vzduch a vlhkosť. Niektoré z nich je možné dokonca prať. To všetko samozrejme ovplyvňuje cenu papierových tapiet..

Vinyl. Pomerne bežný typ obkladu stien. Jeho hlavnou výhodou je nádherný vzhľad a odolnosť proti vlhkosti, ktorá ich umožňuje prať. Základom vinylových tapiet je papier alebo vlies. Vrchná vrstva je potiahnutá polyvinylchloridom (PVC). Môžu sa naň aplikovať rôzne vzory alebo embosovanie. Vďaka vinylu sa tieto tapety stanú pevnejšími a odolnejšími voči vlhkosti alebo slnečnému žiareniu. Špinu a prach až tak nepriťahujú..

 • Textúra vinylovej tapety
 • Vinylové tapety v interiéri
 • Fotografia vinylových tapiet v interiéri
 • Fotografia vinylových tapiet

PredchádzajúceĎalej12345

Medzi nevýhody vinylových tapiet patrí ich zlá priepustnosť. PVC fólia neprepúšťa vzduch a vlhkosť, čo bráni stenám dýchať. Nie sú univerzálne pre nástenné aplikácie. Ku každému z ich typov je potrebné pristupovať individuálne. Niektoré sú trvanlivé a menej rozmarné, niektoré vyžadujú starostlivé prilepenie, aby nedošlo k poškodeniu dizajnu, pokropeniu leskom alebo náterom..

Vinylové tapety možno podľa výrobných postupov rozdeliť do troch typov. Majú iný vzhľad a rôzne vlastnosti. Horná vrstva môže byť penová, plochá alebo tvrdá. Prvá skupina dáva stenám neobvyklý vzhľad. Ukazuje sa reliéfny povlak. Takéto tapety poskytnú jedinečnosť a skryjú na stenách veľa nepravidelností a nedokonalostí. Sú ľahké. Väčšina penových vinylových tapiet je natierateľná..

Na plochých vinylových tapetách sa šablóna najskôr aplikuje na podložku. Potom je potiahnutý vinylom razením. Vychádzajú krásne a ploché tapety, ktoré napodobňujú mnoho textúr – tkanina, koža, lesk, keramické dlaždice a ďalšie. Ich charakteristickou črtou je zvýšená pevnosť v dôsledku hrúbky vinylovej gule. Tieto tapety sa často používajú v kuchyni alebo v kúpeľni..

Tapeta s tvrdým vinylom sa objavila pomerne nedávno. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako ostatní. Vinyl prechádza tepelným spracovaním, ktoré zaisťuje odparovanie látok škodlivých pre ľudské telo. Vyznačujú sa zvýšenou priepustnosťou vzduchu, odolnosťou voči fyzickým vplyvom a mechanickému poškodeniu a schopnosťou neprepúšťať vlhkosť. Ako vidíte, vyčerpali niektoré neporovnateľné pozitívne vlastnosti. Takéto tapety sú odolné voči chemickým čistiacim prostriedkom. Dokonale skryjú drobné nedokonalosti a nerovnosti na stenách..

Netkané. Typ tapety je podľa svojich vlastností podobný papieru. Len oni majú zvýšenú silu. Vzhľadom je táto tapeta veľmi jemná a jemná. Netkaný materiál je materiál vyrobený z prírodných surovín. Pokiaľ ide o vlastnosti, je podobný tkanine, ale nie je. Vliesová tapeta je vyrobená z celulózových vlákien s prídavkom viskózy a ďalších prísad, ktoré dodávajú vzhľadu prírodných tkanín, pevnosti a ďalších užitočných vlastností. Steny sú voľné «dýchať» pod týmto materiálom.

 • Fotografia textúry netkanej tapety
 • Textúra netkanej tapety
 • Fotografia vliesovej tapety v interiéri
 • Fotografia netkanej tapety

PredchádzajúceĎalej12345

Vliesová tapeta je pri lepení veľmi výhodná. Nedochádza k opuchu, tvorbe pľuzgierov ani k deformácii. Charakteristickou črtou pri ich použití je to, že sú pripevnené k stene vopred potiahnutej lepidlom. Navyše samy zostávajú suché. Môžu byť aplikované na akýkoľvek povrch. Majú dobrý výkon na drevo, cement, dosky, sadru a ďalšie materiály. Treba poznamenať, že pri nanášaní ďalších vrstiev na netkané materiály, ako je vinyl, tapeta stráca niektoré zo svojich vlastností. Je možné maľovať (až 3 -krát).

Sklenené vlákno. Vychádzajú z materiálu získaného metódou tkania zo sklolaminátu. Najčastejšie sú takéto tapety namaľované. Majú rôzne vzory a textúry. Jednou z najväčších výhod tapiet zo sklenených vlákien je jej zvýšená požiarna odolnosť. Často sa používajú na ozdobu núdzových únikových ciest v prípade požiaru. Sklenené vlákno nie je médiom na kŕmenie rôznych parazitov (roztoče, huby, plesne atď.). Majú veľmi dlhú životnosť (10-15 rokov, niektoré dokonca až 30 rokov). Neboja sa vody ani čistiacich prostriedkov. Vyznačujú sa vysokou šetrnosťou k životnému prostrediu a bezpečnosťou. Pri pokrývaní stien sú menej poslušní a vyžadujú veľa lepidla..

 • Fotografia sklenenej tapety
 • Sklenená tapeta na fotografii interiéru
 • Sklené vlákno v interiéri
 • Rolka so sklolaminátom

PredchádzajúceĎalej12345

Textilné tapety. Ich základom je papier alebo netkaná textília. Vrchná vrstva je tkanina (ľan, hodváb, velúr, polyester a ďalšie). Môžu byť prírodné alebo umelé, čo určuje náklady na textilné tapety a niektoré z ich charakteristík. Poskytujú najväčší stupeň zvukovej a tepelnej izolácie. Väčšina z nich netoleruje mokré čistenie. Tento typ tapiet je veľmi náročným materiálom na lepenie, ktoré sa pre neskúsených ľudí stáva ťažkým a nepríjemným procesom..

 • Textilné tapety
 • Textilná tapeta
 • Textilné tapety na fotografii interiéru
 • Textilné tapety v interiéri

PredchádzajúceĎalej12345

Metalizované. Rovnako ako vinyl sú založené na papieri alebo netkanej textílii. Horná vrstva je fólia, ktorá môže byť vzorovaná, vzorovaná alebo reliéfna. Ľudia si ich vyberajú kvôli atraktívnemu vzhľadu. Naplnia miestnosť zlatou alebo striebornou žiarou. S dobrým osvetlením miestnosti môžete vidieť všetku krásu a výhody metalizovaných tapiet. Tiež sa veľmi ľahko čistia. Ľahko sa umývajú alebo zotierajú. Metalizovaná tapeta je odolná voči opotrebovaniu. Časom nestratia lesk. A zvuková izolácia s nimi je jednoducho vynikajúca..

 • Kovová tapeta
 • Vzhľad metalickej tapety
 • Kovová textúra tapety
 • Fotografia metalickej tapety
 • Kovová tapeta

PredchádzajúceĎalej12345

Môžete však tiež zdôrazniť nevýhody metalizovaných tapiet. V prvom rade je to ich vysoká cena. Sú slabo priepustné pre vzduch a vlhkosť, čo prispieva k akumulácii kondenzácie. Na ich lepenie potrebujete dokonale rovný povrch a špeciálne lepidlo. Všetky nedostatky budú viditeľné, vďaka fólii budú veľmi nápadné.

Prírodné tapety. Vychádzajú z rovnakého papiera. Na ktoré sú pomocou nití pripevnené rôzne prírodné materiály. Môže to byť juta, trstina, bambus, drevený korok a mnoho ďalších. Prvou a hlavnou výhodou prírodných tapiet je ich šetrnosť k životnému prostrediu. Navyše majú nádherný výhľad. Zaistite vynikajúcu tepelnú a zvukovú izoláciu.

 • Prírodné tapety
 • Prírodné typy tapiet
 • Textúra prírodnej tapety
 • Fotografia prírodnej tapety

PredchádzajúceĎalej12345

Medzi nevýhody prírodných tapiet možno rozlíšiť ich vysoké náklady. Ich lepenie je dosť komplikované. Papier potiahnutý prírodnými materiálmi sa ťažko rezá a dodržiava. Tento typ tapety celkom dobre absorbuje zápach alebo prach. Sú horľavé.

Tekutá tapeta. Celkom zaujímavá možnosť. Kombinujú pozitívne vlastnosti konvenčných tapiet a omietky. Sú kombináciou prírodných vlákien rôzneho pôvodu a lepidla. Majú nasledujúce pozitívne vlastnosti – pri aplikácii na stenu nie sú žiadne švy. Skryjú malé nerovnosti v stenách, dajú sa aplikovať iba na určité oblasti. Tekuté tapety sú šetrné k životnému prostrediu.

 • Tekutá tapeta
 • Tekutá tapeta v interiéri
 • Tekuté tapety na plochu
 • Tekuté tapety vo vnútri chodby

PredchádzajúceĎalej12345

Nevýhody použitia tekutých tapiet sú nasledujúce – nie sú odolné voči vlhkosti ani mechanickému poškodeniu. Je potrebné ich nanášať na stenu pomerne opatrne, je lepšie to urobiť pre profesionálov. Sušte dlho (až tri dni).

Ak ste sa rozhodli pre výber tapiet na ozdobu vašich stien, musíte ich začať prilepovať. Ale neponáhľajte sa.

Krok za krokom proces tapetovania stien

V závislosti od toho, ktorá tapeta bude zvolená na lepenie na steny, budú určené ďalšie kroky. Väčšina bodov však zostáva rovnaká pre rôzne typy pokrytia..

Najprv si pripravte všetky potrebné nástroje. Dajú sa samozrejme požičať, ale stále je lepšie mať vlastnú. Približný zoznam potrebného náradia a príslušenstva na tapetovanie stien:

Keď sú všetky materiály a príslušenstvo pripravené na prácu, stojí za to začať s prípravou stien. Najprv musíte odstrániť starú tapetu. To sa dá urobiť pomocou špeciálneho riešenia, hlavnou vecou je nezabudnúť si prečítať jeho pokyny. Alebo jednoducho navlhčite starú tapetu teplou vodou. A stierkou alebo škrabkou vyčistite stenu. Prípadné nerovnosti alebo praskliny je potrebné vyplniť tmelom. Ak je to potrebné, na vyhladenie steny použite brúsny papier. Ak steny podľahli omietke, musíte chvíľu počkať, kým povrch vyschne.

Po príprave by mal byť povrch natretý základným náterom. Veľmi často je tento proces zanedbávaný, ale nestojí za to robiť. Základný náter je primárne vyrobený na zníženie absorpcie lepidla stenami. To umožňuje úpravu pruhov tapety. To znamená prispôsobiť vzor alebo kĺby. Lepidlo na tapety je možné použiť aj ako základný náter. V tomto prípade však musí byť zriedený do tekutejšieho stavu. Mimochodom, základný náter chráni vaše steny pred možným šírením rôznych húb alebo baktérií..

Kým je základný náter absorbovaný do lepivého povrchu, tapetu je potrebné odstrihnúť. Pred týmto procesom sa uistite, že všetky kotúče sú z rovnakej dávky, pretože tón alebo odtieň sa môžu líšiť aj pri rovnakej farbe. Ak má tapeta vzor, ​​potom je potrebné ceruzkou presne označiť, kde ich orezať. Niekoľko centimetrov plátna nechajte vždy voľne (po dĺžke). Stojí za to zvážiť stupeň posunu tapety. To nájdete na zadnej strane plátna. Kde je k zodpovedajúcemu obrázku priložené číslo, ktoré hovorí o kroku ofsetu. Ale, ako sa hovorí, dôverujte, ale preverujte. Najprv sa pokúste skombinovať všetky pásy tapiet na podlahe. Po namazaní plátna lepidlom môžete začať pracovať. Je dôležité nezamieňať hornú a dolnú časť tapety..

Správny výber lepidla

Vedeli ste, že vybrať správne lepidlo na tapety nie je jednoduché. Tu je potrebné zvážiť veľa vecí. Okrem ceny a výrobcu majú aj mnoho vlastností, ktoré ovplyvnia výber správneho.

Ak už niekto narazil na výber lepidla na tapety, tak vie, že sortiment týchto látok je jednoducho veľký. Na vinyl je určená jedna škatuľa, na prírodnú druhá. A nikto sa nikdy nezamýšľal nad tým, prečo ich je tak veľa a prečo si nevyrobiť jeden balíček na všetky príležitosti.?

To všetko nie je také jednoduché, pretože každý typ lepidla je určený pre rôzne druhy tapiet. Niektoré obklady na steny sú ťažšie, iné menej. Napríklad väčšina typov lepidiel je vhodná na papierové tapety. To znamená, že pre nich nemusíte kupovať žiadny špeciálny výrobok. Ako sa hovorí, nie je potrebné preplatiť. Ďalšou vecou je netkaná základňa. Štruktúra je už iná. A vinylové tapety sú príliš ťažké na univerzálne lepidlá. Ukazuje sa teda, že existuje materiál, ktorý je lacnejší, a je aj drahší..

Ďalšia taká zaujímavá vec pre neskúsených remeselníkov. K dispozícii je lepidlo na tapety s indikátorom. Ak sa niekto pokúšal namazať plátno, asi si pamätáte, že nie vždy bolo vidieť, na ktorú časť bolo nanesené lepidlo a na ktorú nie. Indikátor je naopak druh látky, ktorá pri kontakte s vodou zafarbí lepidlo na tapety. Najlepšie je to vidieť na mazaní prúžkov. Po chvíli farbivo stratí farbu a stane sa neviditeľným..

Ak pôjdete do špecializovaných obchodov, ktoré predávajú lepidlo na tapety, môžete vidieť obličku s nápisom «obrubník». Je hrubší a má vyššiu rýchlosť schnutia. Koniec koncov, obrubníky sú menšie ako pásy tapiet a niektoré z nich sú oveľa ťažšie. Akékoľvek lepidlo je vo forme prášku. Zriedi sa vodou podľa receptu, ktorý je uvedený na obale. Aby sa zabránilo tvorbe hrudiek, odporúča sa lepidlo pomaly a za stáleho miešania nalievať do vody. Obvykle sa zmes musí usadiť pol hodiny. Potom by sa mal znova premiešať..

Konečná fáza

Ďalej nasleduje proces tapetovania stien. Vyzeralo to, že všetka príprava sa skončila a nie je potrebné byť príliš nervózny. Nie je to celkom pravda. Pri obkladaní stien tapetami musíte postupovať podľa niekoľkých rád..

Prilepte rohy

Vonkajší roh je prilepený nasledovne: odrežte pás tapety o 2,5 cm viac ako od predchádzajúceho pásu k rohu. Potom je potrebné lepiť pás, pričom ho ohýbame v opačnom uhle. Ak je roh rovný, zvyšok je prilepený end-to-end, inak je zvyšok prilepený s prekrytím pozdĺž zvislých značiek. Teraz vezmeme ostrý nôž a prejdeme ho rohom pozdĺž pravítka, odrežeme odrezky a stlačíme okraje. Mimochodom, vinylové tapety sú prilepené iba end-to-end..

Vnútorný roh: najskôr musíte vedieť, že by ste naň nemali lepiť celé tapetové plátno, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou ukáže byť krivé a dostanete buď odchýlky, alebo poklesy. Teraz, pred začatím práce, musíte zmerať vzdialenosť od rohu k poslednému pásu a pridať 2 cm. Teraz poznám potrebnú veľkosť, prúžok odrežte a prilepte k rohu a stene. Aby sa papier v rohu lepšie lepil, musíte ho držať malým predmetom, napríklad tupým koncom od noža. Pri hustých tapetách musí byť zostávajúci kus prilepený pomocou olovnice s presahom na priľahlú časť steny. Teraz vezmeme nôž a nasledujeme pravítko pozdĺž rohu, odstránime zvyšky a stlačíme okraje. Takto bude spoj neviditeľný..

FAQ

Ak budete počúvať tieto rady, vyhnete sa mnohým chybám, ktoré budete musieť neskôr napraviť..