Szkło w Lotaryngii, między tradycją a nowoczesnością

Jeśli dziś w Lotaryngii znajdziemy wielkie nazwiska francuskiego kryształu, to nie jest to przypadek. Nie można opowiedzieć historii tego historycznego regionu w północno-wschodniej Francji, nie wspominając o handlu szkłem. Te rzemiosło sztuki ognia przetrwało wieki, utrwalając tradycję szklarza i dostosowując się do różnych zmian. Dziś know-how producentów szkła z Lotaryngii jest rozpoznawane na całym świecie. Jest to jedna z największych perełek regionu, co znacznie zwiększa jego atrakcyjność turystyczną. Kryształowa trasa w Lotaryngii jest obowiązkowa dla każdego odwiedzającego: od Nancy przez Baccarat, Wingen-sur-Moder, nie zapominając o Portieux, każde miejsce jest świadkiem pasji wiodącej w tym czasie branży..

Historia przemysłu szklarskiego w Lotaryngii

Historia szkła w Lotaryngii sięga końca średniowiecza, kiedy książę nadał szklarzom różne przywileje. Po zamknięciu warzelni soli w Rozelieures konieczne było znalezienie nowego ujścia gospodarczego dla tych ogromnych lasów Lotaryngii. Tak więc Jan z Kalabrii zasymilował ich do szlachty w 1448 roku, ale w zamian zażądał, aby ich tajemnice dotyczące tej sztuki były zazdrośnie strzeżone (jak szklarze z Murano).

W XV wieku w regionie istniało już wiele hut szkła. Działali na zalesionych terenach Południa. Te rozległe lasy zapewniały rzemieślnikom jeden z zasobów, których potrzebowali do pracy: drewno. Rzeczywiście, musieli utrzymywać piekarniki w temperaturze powyżej 1450 ° C, aby wykorzystać swoją wiedzę. Więc dostali z lasu całe potrzebne im drewno. Szklarz był wówczas koczownikiem, instalacje techniczne były niepewne, podobnie jak domy. Każdego roku przenosił się w inne miejsce poszukiwań, drewno było zbyt drogie do transportu.

Szkło, integralna część historii Lotaryngii

obraz historii szklarstwa w Lotaryngii i know-how mistrzów szklarskich

Sąsiednie miasta szybko oskarżyły siostry o niszczenie lasów. W ten sposób działalność przeżyła błyskawiczny spadek we wczesnych czasach nowożytnych. Po ponad dwóch stuleciach na pograniczu Lotaryngii i Alzacji ponownie rozkwitło kilka ośrodków szklarskich. Do tego wzrostu aktywności, jaki nastąpił w XVII wieku, przyczyniła się decyzja właścicieli ziemskich o rozbudowie swoich leśnych posiadłości, które rozciągały się jak okiem sięgnąć..

Dopiero kilka lat temu niektóre ośrodki szklarskie (takie jak królewska fabryka kryształów Saint-Louis w Saint-Louis-lès-Bitche) złamały tajemnicę produkcji kryształów (około 1780 r.), którą od 1674 r. zajmowali Anglicy. przemysł udoskonalił swoją sztukę i uczynił ją własną. Wystarczy zaobserwować np Bransoletki ze szkła i kryształu Lorraine uświadomić sobie, że jest to efekt ogromnej wiedzy w obróbce szkła, wynikającej z wieloletniej tradycji mistrzów szklarskich.

Odkrywanie największych producentów szkła w Lotaryngii

Trzeba przyznać, że wciąż działające huty szkła w Lotaryngii nie są już liczne. W Crystal Road tylko sześć nadal się rozwija. Tylko wielkie nazwiska w branży nadal popisują się swoją wiedzą. Odkryjmy razem wielkich producentów szkła z Lotaryngii, symbolizujących wyjątkowe know-how.

Wielcy wytwórcy szkła z Lotaryngii

Kilka wielkich nazwisk naznaczyło historię szkła lotaryńskiego

Émile Gallé

Urodzony w 1847 w Nancy i zmarł w 1904 w tym samym mieście, Émile Gallé zaznaczył swój czas. Uczył się zawodu w szkle i ceramice, zanim w 1867 połączył siły z handlem, fajansem i szkłem swojego ojca..

Jego badania techniczne i estetyczne doprowadziły go do opracowania nowych procesów produkcyjnych. W 1898 r. zgłosił dwa patenty, a mianowicie „rodzaj zdobienia i patyny na krysztale” oraz „rodzaj intarsji szkieł i kryształów”. Nawet po jego śmierci jego huta szkła w Meisenthal produkowała nieprzerwanie przez ponad 30 lat. Wszystkie wyprodukowane części nosiły podpis Gallé.

Jego wysoce szanowana praca wyróżnia się badaniami naukowymi, które następnie kierowały wszystkimi kreacjami. Będzie jednym z pierwszych ludzi, którzy zrozumieją teorię ewolucji gatunków dzięki swoim szeroko zakrojonym badaniom, obserwacjom i szkicom. Dziś dużą popularnością w sali aukcyjnej cieszą się wazony Gallé, zwłaszcza te wykonane za jego życia, czyli przed 1904 rokiem. Najbardziej poszukiwane są te, które prezentują technikę intarsji na szkle, czyli proces montażu na gorąco różnych kawałków szkła. wcześniej zdobione. Dekor jest następnie usuwany za pomocą rolki.

Émile Gallé stał za stworzeniem École de Nancy (1901), grupy przemysłowców i artystów z Lotaryngii. School of Nancy to przede wszystkim styl secesji, krzywe i arabeski.

Bracia Daum

Bracia Daum, Auguste (1853-1909) i Antonin (1864-1930) założyli Compagnie française du cristal Daum w Lotaryngii w 1878 roku. Przez lata dopracowali swoje know-how, tworząc tysiące sztuk z niepowtarzalnymi zdobieniami, kreacje z japońskimi motywami i naturalistyczną inspiracją. Daum otrzymuje wraz z Gallé pierwszą główną nagrodę za szkło artystyczne na Wystawie Światowej w 1900 r..

Członkowie School of Nancy, ich prace są wystawiane w Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy.

Daum będzie pierwszym producentem kryształów, który oświetli szkło. Po śmierci Augusta Antoninus pozostał aktywny w biznesie Daum, ale dzielił obowiązki z synami brata aż do jego śmierci. Z pokolenia na pokolenie potomkowie rodziny Daum nadal rozwijali firmę.

Pragnienie chrześcijanina

Désiré Jean Baptiste Christian urodził się 23 maja 1846 roku we Lwowie w Mozeli, kilka dni po Émile Gallé. Około 1859 roku został czeladnikiem szklarskim w warsztacie zdobniczym huty Meisenthal. Dzięki swoim talentom szybko awansował na stanowisko kierownika warsztatu zdobniczego firmy Burgun-Schverer. Następnie poszedł sam w 1879 r..

Jego prace pozostają pod wpływem twórczości Émile’a Gallé i produkcji szkła Ecole de Nancy. Dzieło Christiana pozostaje do dziś widoczne w Muzeum Meisenthal.

René Lalique

René Lalique urodził się w 1860 roku w Aÿ w Szampanii. Jest jednym z największych jubilerów i mistrzów szklarskich swoich czasów. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu i wyraźnie rozpoznawalnemu stylowi pozytywnie naznaczyła okresy secesji i art deco. Otrzymał przydomek wynalazcy nowoczesnej biżuterii od Emile’a Gallé. W 1921 stworzył alzacką hutę szkła i specjalizował się w szczególności w zastawie stołowej..

Wyjątkowy artysta i oświecony przemysłowiec, René Lalique zmarł w 1945 roku, pozostawiając po sobie wielką spuściznę, która pozostała do dziś.

Bracia Muller

Bracia Muller, w liczbie 10, założyli w fabryce kryształów Saint-Louis-lès-Bitche. Niektórzy z nich pracowali następnie w Gallé od 1894 do 1897. Następnie osiedlili się w Croismare i produkowali dzieła bardzo podobne do dzieł Emile Gallé i braci Daum. Choć niekiedy oskarżano ich o robienie pastiszów, wykorzystywali rewolucyjne techniki do tworzenia oryginalnych i wyrafinowanych dzieł, zarówno dekoracyjnie, jak i technicznie. Dzieła braci Muller są dziś bardzo poszukiwane.

Nowi producenci szkła, przeszkoleni przez CEFAV w Vannes-le-Châtel

Europejskie Centrum Badań i Szkoleń w Szkłach (CEFAV) od tego czasu szkoli nowych i bardzo utalentowanych szklarzy. Przez dwa lata ośrodek uczy studentów opanowania technik szklarskich, zasad sztuki i różnych nurtów artystycznych w tej dziedzinie. Zintegrowany w zespół, każdy uczeń zdobywa wiedzę niezbędną do uzyskania CAP z różnych dziedzin sztuki szklarskiej. Możemy wymienić szklarzy przeszkolonych przez CEFAV, którzy zachwycają swoją pracą:

  • Angeline Dissoubray;
  • Celine Wójcik;
  • Antonio Kos;
  • Antoine Titiere…

Szkło lotaryńskie przez młodsze pokolenia

Lorraine kontynuuje szkolenie nowych młodych szklarzy, aby utrwalili tradycję szklarską Regiolane

Odkryj piaskowane kolekcje Michaela Vessiere

Jeśli jesteś miłośnikiem szkła, kryształ Michael Vessiere w Baccarat ma kolekcje, które są warte obejrzenia. Ich specjalność, piaskowanie, odbywa się w ich warsztacie. Ta wyspecjalizowana marka kryształów oferuje różne rodzaje bransoletek z przezroczystego kryształu i szkła z różnych horyzontów, nie waha się podkreślać pracy międzynarodowych szklarzy, tworząc szczególnie udaną mieszankę kulturową. W jego katalogu można zatem nabyć bransoletkę na szczęście, bransoletkę z pereł, bransoletkę w stylu art deco lub bransoletkę w stylu secesyjnym …

Kiedy oddech staje się sztuką

Lotaryngia, kraina przemysłu szklarskiego i sztuki szklarskiej

Każda piaskowana bransoletka dostępna jest w kilku rozmiarach. Aby sprzedawać produkty wysokiej jakości, materiały takie jak srebro 925/1000 są również kojarzone ze szkłem dla wysublimowanego, estetycznego odwzorowania i trwałych przedmiotów.

Tradycja szkła w Lotaryngii ma odległe początki. Ta sztuka była w stanie przekroczyć pokolenia, nie tracąc swojej oryginalności, dostosowując się do nowoczesnych i współczesnych trendów. Nowi rzemieślnicy, tacy jak Michael Vessiere z Baccarat, przejmują pochodnię wielkich mistrzów szkła z Lotaryngii z przeszłości, aby utrwalić tradycję, jednocześnie dostosowując się do nowych trendów.

Szklana bransoletka, idealny prezent walentynkowy dla Niego i Niego

W dekoracji lub biżuterii szkło lotaryńskie jest nadal cenione za jakość lokalnego know-how.